Näitleja Siim Maaten ja Kaisa Roover soovitavad: teadmiste raamatud

Näitleja Siim Maaten ja tema kaasa Kaisa Roover on kirglikud rändurid. Tutvu ka Siimu ja Kaisa raamatuga “Kirju kodust“.

Siim ja Kaisa kommenteerivad oma soovitusi järgnevalt “Siin nimekirjas on meid mõjutanud raamatud, mis on kirjutatud teadlaste või oma ala tunnustatud asjatundjate poolt ehk “teadmiste raamatud”.

Callum Roberts “Elav ookean. Kuidas meie mered muutuvad”

Maailmameri on kõige salapärasem paik maakeral, mille sügavused on siiani suuresti läbi uurimata. „Elav ookean viib lugeja ekskursioonile vee alla: miks ringlevad hoovused nii, nagu need ringlevad? Kuhu need üldse suunduvad? Kuidas on muutunud maailmamere vee koostis? Kui tugevalt on vesi reostunud ja kuidas see kõik mõjub tohutule hulgale elusolenditele, keda maismaaelanikud süüa armastavad? Autor kirjeldab ookeanide hämmastavat elurikkust ja selle muutumist sajandite vältel. Loe edasi…

Siim Maaten ja Kaisa Roover soovitavad: “See raamat on täpse ja meisterliku loojutustamisvõimega mereteadlase poolt kirjutatud.”

Wendy Williams “Horse”

Hobustel on lugu, mis räägib vastupidavusest, sotsiaalsusest, intelligentsist ning koostööst inimestega. Raamatu autor toob loo elavalt silme ette ning see on raamat, mida kõik hobusearmastajad oodanud on. Vaata raamatut!

Siim Maaten ja Kaisa Roover soovitavad: “Williams külastab teadlasi ja eksperte, kellega ühekoos annab ülevaate hobuste 56 miljoni aastasest ajaloost. Williams kirjutab teadusest suure entusiasmiga ja arusaadavalt.”

 

 

Tommy Hellsten “Jõehobu elutoas”

Tommy Hellsten on tuntud psühhoterapeut, kes oma raamatus suunab inimesi mõtlema lapsepõlvele – aega, millest enamasti pärinevad inimeste väga varjatud kujul vaevavad probleemid. Lähisõltuvus on haigus või haiguselaadne olukord, mis tekib, kui inimene elab kõrvuti jõuliste ilmingutega ega suuda neid mõista, vaid lihtsalt sobitub olukorraga. Loe edasi…

Siim Maaten ja Kaisa Roover soovitavad: “Meie kehades on meie lapsepõlve tõde – nii heas, kui halvas. See raamat võib paljusid aidata, kes ei suuda jagu saada painavatest mõtetest, häirivatest kompleksidest jne.”

 

Margus Mikomägi “Minu venelased ehk ühe parve linnud”

Raamatusse on koondatud intervjuud ja muud jutud eri riikidest pärit tuntud teatriinimestega nagu Adolf Šapiro, Lev Erenburg, Homa Rousta, Andrei Mogutši, Oleg Lojevski, Marat Gatsalov, Mladen Kiselov, Vladimir Gurfinkel, Boriss Milgram jt., kuid kes loominguliselt tegutsevad venekeelses kultuuriruumis. Põhjalikumalt või põgusamalt on pea kõigil neil olnud kokkupuuteid Eesti ja eestlastega, millest raamatus räägivad Andrus Vaarik, Märt Meos, Ivo Uukkivi jt. Kõneaineks on teatrikunst, õppimine ja õpetamine, edasised loomingulised plaanid. See on raamatu peategelasi ühendav tunnus, elav side Eestiga, mis inspireeris autorit. Loe edasi…

Siim Maaten ja Kaisa Roover soovitavad: “Kuigi Mikomägi raamat räägiks justkui ainult teatrist, on lugejal hea võimalus saada ülevaade, millega suured (teatri)kunstnikud tegelikult tegelevad. Igapäevaselt ja mitte ainult loomingus. See on lihtne ja ilus.”

Yuval Noah Harari “Sapiens. Inimkonna lühiajalugu”

Dr Yuval Noah Harari „Sapiens. Inimkonna lühiajalugu“ saab alguse ligi 70 000 aasta tagusest ajast, mil hakkas välja kujunema inimteadvus, ning uurib esmalt, missugust rolli mängis Homo sapiens globaalsete ökosüsteemide kujunemises ja mil moel pandi alus tänapäevase maailma tekkele. Seejärel vaadeldakse võimsaimate impeeriumide tärkamist ja arenemist ning seostatakse ammuseid suundumusi tänapäevaste teadussaavutustega, uurides üksiksündmusi laiemate ideede kontekstis. Loe edasi…

Siim Maaten ja Kaisa Roover soovitavad: “Tunnustatud ajalooprofessori raamat, mis uurib, kuidas bioloogia ja ajalugu on meid vorminud. Arutleb selle üle, mis on olla inimene ja kuhu me teel oleme.”

Alice Miller “Sinu enese pärast”

Meil on kombeks võidelda lapse jonniga, unustades, et jonnimiseks on vaja kahte inimest. Laps ei saa jonnida emaga, kui ema ei jonni lapsega. Meie kultuur aga annab tihti automaatse õiguse last korrale kutsuda ja süüdistada. See on käitumine, mis võib traumeerida lapsi ja viia traumade edasi-kandumiseni järgmistesse põlvkondadesse. On tänuväärne, et nüüd saavad lugejad mõelda, mida lapsepõlves kogeti, mida oma lastele edasi antakse, mil määral ollakse selline vanem, nagu lapsena eales olla ei soovitud. Loe edasi…

Siim Maaten ja Kaisa Roover soovitavad: “Tutvusime Alice Milleri teostega luues näidendit “Maailma Ilusaim Tüdruk”. Milleri raamatuid soovitame igale lapsevanemale, neile, kellele on lapsepõlves liiga tehtud või üleüldse neile, kellel on lapsepõlvega kokkupuuteid olnud.”

Elizabeth Kolbert “Sixth Extinction”

Raamatus räägitakse, kuidas planeet Maal toimub inimkonna tekitatud massiline väljasuremine, järjekorras juba kuues. Kolbert kirjeldab eelmisi väljasuremisi ning võrdleb neid praeguse aja kiire ja laiahaardelise väljasuremisega. Eraldi tuuakse välja liigid, kes on välja surnud inimtegevuse tõttu, ning keskkonnaolud, mis ümbritsesid eelajaloolisi ning lähiajaloo väljasuremisi. Vaata raamatut!

Siim Maaten ja Kaisa Roover soovitavad: “Liikide väljasuremise ajalugu maailma esimesest elust alates. Veel paarsada aastat tagasi arvasid teadlased, et ühtegi liiki pole inimesel võimalik välja suretada. Kuidas see kõik on muutunud ja muutub siiamaani.”

Ryzard Kapuscinski “Soccer War”

1964. aastal määrati kuulus reporter Ryzard Kapuscinski Poola Pressiagentuuri poolt nende väliskorrespondendiks. Boliivias sõbrunes ta Che Guevaraga, Tšiilis Salvador Allende’iga ning Kongos Patrice Lumumbaga. Raamat on Kapuscinski lugu – lugu sellest, kuidas ta siirdus Kolmandasse Maailma. Vaata raamatut!

Siim Maaten ja Kaisa Roover soovitavad: “Tema raamatud on ilusamaid näiteid ajakirjandusest. Näitavad milline ajakirjandus olla võib. Aastatel 1958-1980 töötas Kapuscinski Poola pressiagentuuris ning kajastas 27 revolutsiooni ja riigipööret Aafrikas, Ladina-Ameerikas ja Lähis-Idas. Ta kirjutas sõjaaegse eluga kaasas käivatest hirmutavatest ja absurdsetest asjadest niimoodi, et lugeja saab sündmustele adekvaatselt kaasa elada ja ei pea end emotsionaalselt ära kurnama. Ryszard Kapuscinski on eriline ja Kaisa peab teda maailma parimaks reisikirjanikuks.”


Kaisa Roover, Siim Maaten “Kirju kodust”

Mis koht see on, kuhu alati tagasi igatsed? Kus tunned end turvaliselt, kus tunned ennast ära? Kui sind seal ei ole, siis oled justkui poolik? See ehk ongi kodu. Ka meil on kodu, kuhu me kogu aeg kibeleme. Ainult et meie kodu ei ole ühe- või mitmekorruselises või üleüldse majas. Meie kodu on teineteise juures. Me oleme kodus siis, kui me oleme koos. Loe edasi…

Tiit Pruuli soovitab: See on põnev raamat. Kindel lugemissoovitus! Autorid ise on öelnud, et see on mõtete, teadmiste ja armastuse raamat. Minu meelest on see esmajoones armastuse raamat. See, mida nähakse ja mõtestatakse, on nägijatest-mõtestajatest ehk teineteise ja maailma armastajatest vähem oluline. Autorid erinevad oma eluviisilt “keskmisest” lugejast tublisti. Muidugi on meri ja maismaa täis rändureid, kes on rändamisest elustiili teinudki, aga neid on inimkonna seitsme miljardi kontekstis siiski ülivähe.

Elu juhtmõte on: mu kodu on seal, kus oled sina, mu kõige kallim inimene. Geograafiline asukoht pole üldse oluline. Vahepeal töötame, siis taas rändame, kulutame vähe, meist loodusesse jääv jalajälg on vaevumärgatav. Vabastav, lihtne, loogiline, empaatiline ümbritseva suhtes, ikka pigem mõista kui hukka mõista püüdes. Autorid respekteerivad asju, mis on nende tavamaitsest erinevad, ja samuti inimesi igas vanuses. Kaisa on oma “Mukimemme” raskele, aga hästi elatud elule mõeldes kirja pannud elu mõttegi.” [Reisiajakiri GO 2/2017]

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives