Siim Kallas: “Lugeda kogu elu. Raamatud kogu eluks.”

1. juunil käis Viru Keskuse Rahva Raamatus külas poliitik ja Eesti Vabariigi presidendikandidaat Siim Kallas ning jagas meiega enda lemmikraamatuid!
Milliseid raamatuid Euroopa Komisjoni endine asepresident hea meelega mitu korda loeks ja kõigil teistelgi kätte soovitab võtta?
Soovituse seina kaunistab hr. Kallase mõte, mis on ka iga raamatusõbra unistuste moto: “Lugeda kogu elu. Raamatud kogu eluks.”

Irčne Némirovsky „Prantsuse süit”

prantsuse-süitSiim Kallas soovitab:Mõjuv raamat prantslastele nii traagilisest ajast 1940.a. kaotuse järel. Põgenemine, kollaboratsioon, inimlik traagika. Midagi taolist oli ka Ehrenburgi „Pariisi langemine“ aga see oli tugevasti tendentslik, kuigi hästi kirjutatud. Irene Nemirowsky oli juut, vene emigrant, kes väga tahtis olla prantslane, sai kirjanikuna kuulsaks, aga kellele prantslased ei andnudki kodakondsust ja kelle nad saatsid Saksa koonduslaagrisse.”

Némirovsky kirjutas „Prantsuse süidi” väikesesse nahkkaantega märkmikusse külas nimega Issy-lÉvźque, kus ta oma abikaasa ja tütardega pärast Pariisist põgenemist elas. Plaanitud viieosalisest teosest, mis on üles ehitatud nagu sümfoonia, jõudis Némirovsky valmis kirjutada kaks jagu – 1942. aasta juulis ta arreteeriti ning viidi Auschwitzi. Loe edasi…

Sergei Dovlatovi „Kompromiss. Riiklik Kaitseala”

kompromiss-riiklik-kaitseala

Siim Kallas soovitab: “Kõik, mis Dovlatov kirjutab, on ajastutäpne irooniline sissevaade ühiskonda, kuhu ta ei sobinud.”

Sergei Dovlatovi „Kompromiss” on tema kõige Tallinna-kesksem romaan, tööst ajakirjanikuna, absurdsevõitu elust Eesti NSV-st, inimestest ja kompromissidest, mida tuli paratamatult teha selleks, et lihtsalt üldiselt inimväärselt eksisteerida. „Riiklikus kaitsealas” töötab autor ekskursioonijuhina Puškini muuseumis Mihhailovskojes. Loe edasi…

 

Sofi Oksanen „Kui tuvid kadusid“

kui-tuvid-kadusidSiim Kallas soovitab: “Üsna õudne lugemine. Kas meie hulgas on tõesti sellist reetmist, sellist alatust? Vastus on – jah, on küll.”

„Kui tuvid kadusid“ on romaan Eesti lähiajaloost, rahutuse ja petliku rahu aegadest. Romaan liigub läbi kolme aastakümne, mille sisse jääb Eesti Vabariigi esimese perioodi lõpp, Teine ilmasõda ning servapidi sulav ja stagneeruv Nõukogude Liit. Samas on aga tegu looga, mis käsitleb üldisemalt inimese ja võimu suhteid, vaatleb võimuga kohanemist ja kohanematust, räägib maskidest, mida inimesed on võimelised või võimetud kandma. Kas hoida hammasrataste vahel selg sirge või muutuda ise hammasrattaks? Nagu Sofi Oksase varasemad teosed „Stalini lehmad“ ja „Puhastus“, räägib ka „Kui tuvid kadusid“ poolitatud Euroopast ja ajaloo puretud Eestist, tema inimeste lootustest ja kaotustest. Sellestki, et mõnikord on need kaks üks ja sama. Loe edasi…

Francis Scott Fitzgerald “Suur Gatsby”

_376x271.inddSiim Kallas soovitab: Üks väga hea romaan, et tajuda Ameerikat möödunud sajandi 20ndatel, millest on palju tänapäeva kandunud”

„Tol õhtul, kui ma esmakordselt Gatsby majja läksin, olin mina arvatavasti üks vähestest külalistest, keda oli tegelikult kutsutud. Gatsby juurde ei oodatud
küllakutset – sinna lihtsalt mindi. Istuti autosse, sõideti Long Islandile ja leiti end korraga Gatsby väravast. Tavaliselt leidus ikka keegi, kes Gatsbyt
isiklikult tundis ja uustulnukaid tutvustas, seejärel aga pidas igaüks end üleval, nagu viibiks ta mõnes lõbustuspargis. Juhtus mõnikord sedagi, et külalised tulid ning läksid, ilma et nad oleksid peremeest kohanud – tulid selle lihtsameelse endastmõistetavusega, mida Gatsby pidudel kasutati sissepääsupiletiks.“ Loe edasi…

W. S Maugham “Kogutud novelle ja jutustusi II”

kogutud-novelle-ja-jutustusi-iiSiim Kallas soovitab: Maughami jutud on kõik head: hästi ja ladusalt kirjutatud inimlikud lood inimestevahelistest suhetest”

Raamatut avades haarab lummav ja hullutav Orient lugeja oma võimusesse – kedagi ei jäta külmaks d˛ungliradade kohal hõljuv troopikaöö salapära, jõesuudme kohale kerkiv koit ja metsajärvede kristallselge helk. Muidugi pole ainult Idamaade romantika ja võlu see, millele Maugham oma tähelepanu fokusseerib, samuti ei püüa ta ka suunda näidata lõputul ekslemisel inimsuhete labürindis, seletada kummituslikke unenägusid ega õigustada peadpööritavaid armulugusid. Maugham ei kiirusta hukka mõistma, ta lihtsalt märkab, vaatleb ja…mõistab. Loe edasi…

Siim Kallas: ” Kallas. Esseed, mõtted ja päevakaja 2004-2015″
kallas-esseed-mõtted-ja-päevakaja-2004-2015

Siim Kallas: „Minult on palju küsitud, kuidas mu vaated just selliseks kujunesid, nagu need on. Millised sündmused ja kes on muutnud minu mõttemaailma? Millised raamatud on minu elus olulist osa etendanud? Püüan nendele küsimustele vastata kogumikus, millesse on koondatud minu maailmavaated, päevikukatked ja artiklid viimasest kümnendist.“
Kallas on raamat Siim Kallase mõtetest, millele on lisatud isiklikke päevikukatkeid ning fotosid tema elust ja tegemistest.

 

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives