Kaks küsimust: laulu- ja tantsupeo teabejuht Sten Weidebaum

Et nädalavahetuseks hästi ettevalmistunud olla, küsisime SA Laulu- ja Tantsupeo teabejuhit Sten Weidebaumilt, mida ja miks sel nädalal lugeda, et end suurpeoks kõige paremini ette valmistada.

Laulupidu tantsupidu raamatud
Et olla valmis selleks isamaaliseks tundmuseks, mis selle rahvamassi keskel seistes ees ootab, soovitame esmalt kodus lugeda palju luulet, vajadusel ja rinnas pakitseva meloodia sunnil võib luulet ka valjusti ette laulda. Originaalfoto pärineb Wikimedia commonsist.
    1. Milline loetud raamat viimati kõige suurema elamuse pakkus?
      Tahaksin ehk täna kõigi teiste lugemiselamuste seast esile tõsta Kalle MuuliVabariigi sünnimärgid”. Ühest küljest ei jõua ma ära imetleda Kalle Muuli võimet niivõrd segastes ja kiiretes arengutes luua imetabaseid seoseid ning otsekui “aegluubis” lahti harutada määrava tähtsusega arengud ja olukorrad, mis mõnel puhul mahtusid väga lühikestesse hetketesse. Loomulikult tekitab see raamat ka palju erinevaid emotsioone ning mõtteid ajast, selle tähendusest ning aitab nii mõnegi seni segaseks jäänud seose oma kohale. Teisest küljest aga tekib “Vabariigi sünnimärke” lugedes mingit sorti äratundmine.
      Tänast ühiskonda vaadates on mul mitmel korral tekkinud tunne, et käimas oleks justkui kolmas ärkamisaeg. Inimesed on justkui kuidagi toibunud. Väga palju on õhus iseenda suhte mõtestamist ühiskonda, riiki, oma aega laiemas mõistes. Inimestele on oluliseks saanud keskkonna-alased teemad, räägitakse kaasa kohaliku kogukonna arengutes ning reageeritakse senisest jõulisemalt ühiskondlik-poliitilistes küsimustes.

      “Teeme ära!” on saanud iseenesestmõistetavaks ning palju tehakse ära ka muul ajal, kui vaid kampaania korras mai alguses. Toompea kõnetoolist küsib taaskord loomeinimene, mis on pildil valesti ning Paides toimub sõnaroki festival… Inimesed otsivad oma juuri ning soetavad endale rahvariideid. Mina olen seda laulu- ja tantsupeo kontekstis nimetanud “Puudutuseks” – inimesed võtavad aega, et teha ning teiste tehtut märgata ning olulised teemad puudutavad inimesi. Samas võib sellele arengule anda ükskõik missuguseid muid nimesid – ärkamisaeg, märkamisaeg, rahvuslik liikumine vms.

 

  1. Millist raamatut võiks lugeda kõik Laulu- ja Tantsupeo külastajad?Puudutuse idee lähtub tõdemusest, et ei ole võimalik teisele öelda, et tee nii või tee naa – oluline on, et igaüks ise võtaks aega peatuda ning enda sisse vaadata. Mis on see, mis talle on tõesti oluline, mis teda tõepoolest puudutab. Samamoodi ei tahaks kuidagi hakata kellelegi soovitama, et just laulu- ja tantsupeo valguses peaks keegi üht või teist raamatut lugema. Oleks ju imeline, kui inimesed võtaksid rohkem aega raamatutele ning küllap leiab siis igaüks just selle teose, mis teda kõige rohkem kõnetab.

    Peo ettevalmistuse käigus sai väga palju loetud luulet Hando Runnelilt ja teistelt autoritelt ning need inspiratsioonitekstid on kogutud kokku luulekogus “Puudutus. Üsna eriline on ka selle korra laulupeo esimese kontserdi laulik “1869-2009, sest lisaks sellele, et sinna on eelnevatelt laulupidudelt (1869-2009) valitud igalt peolt üks märgiline teos, sisaldab see laulik ka üsna põhjalikku ajaloolist ülevaadet laulupidudest, moodustades seeläbi täiesti arvestatava laulupidude ajalooraamatu. Neid laulikuid on huvilistel lisaks traditsioonilisele “Laulu- ja tantsupeo teatajale” ka võimalik Tallinna Lauluväljakult endale mälestuseks osta.

Rahva Raamat soovib kõikidele raamatu-, laulu- ja tantsusõpradele meeldejäävat laulu- ja tantsupidu!

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives