Publishers Weekly: “Üks maailma parimatest raamatukauplustest hakkas tegutsema ka kirjastajana”

Kirjastamine Läänemere piirkonnas 2018: Eesti raamatukauplus Rahva Raamat Tallinnas

Rahva Raamatu Viru Keskuse raamatukauplusel, mis on ettevõtte lipulaev, oli au olla 2016. aasta Londoni raamatumessil aasta parima raamatupoe auhinna kandidaat. Rahva Raamatu arendusjuhi Toomas Aasmäe sõnul tähendab see, et Rahva Raamat kuulus messi ajal maailma nelja parima raamatukaupluse hulka. Mis muudab ühe poe eriliseks? „Samad asjad, mis muudaksid selle koduseks ka külastajatele Ameerika Ühendriikidest: kauplus on hästi varustatud, valgusküllane, puhas ja pakub palju lisategevusi. Usume, et meie parim omadus on hubasus,” ütleb Toomas Aasmäe. „Arvan, et meil on kõige mõnusamad ja sõbralikumad raamatupoed Euroopas.”

Esimese Rahva Raamatu kaupluse, mis asub ainult lühikese jalutuskäigu kaugusel esinduskauplusest ja toimib tänini, avas 1912. aastal kirjastaja Gustav Pihlakas. Praegu kuulub ketti kümme kauplust seitsmes linnas üle terve Eesti. Rahva Raamatu kett peab iseteeninduslikku raamatukogu Tallinna lennujaamas, mida ilmestavad kuulsate kirjanike hiiglaslikud büstid, ja ettevõte on Eesti suurim raamatute tarnija jaemüügile, teenindades raamatukogusid, ostukeskusi ja ka teisi raamatupoode. Keti müügikäive on umbes 18 miljonit eurot.

Lumisel argipäeval selle aasta jaanuaris istusid tudengid oma avatud sülearvutitega Rahva Raamatu esinduskaupluse kohvikus ja lonksasid lattet – tavaline pilt riigis, mis on digitaalselt nii taibukas. Rahva Raamatul on e-pood, millest ostetud raamatud toimetatakse kohale samal päeval, internetiostud moodustavad juba 10% keti kogumüügist. „Oleme püüdnud ehitada silla e-müügi ja poemüügi vahel,” ütleb Aasmäe.

„Kaupluse müügiäpp arvestab eestlase iseloomuga, pakkudes võimaluse leida soovitud raamatu asukoht üles, ilma et oleks vaja abi küsida, kui selleks pole tahtmist,” lisab Aasmäe. Kuigi kauplus pakub ka e-raamatuid, ei ole need osutunud kuigi populaarseteks. Praegu moodustab e-raamatute müük ainult kaks protsenti kogu müügitulust. Aasmäe rõhutab, et asjale ei tule kasuks ka e-raamatute 20-protsendiline käibemaks võrrelduna trükitud raamatute ainult 9-protsendilise käibemaksuga.

Kauplused pakuvad kõiki eesti keeles avaldatud raamatuid ning valiku raamatuid inglise keeles. E-poes on saadaval 300 000 nimetust Ühendkuningriikide hulgimüügifirma Gardners kaudu, ostjate tellimused saabuvad Tallinna kolme tööpäeva jooksul.

„Kahjuks,” lisab Aasmäe, „on meie ees seisvad väljakutsed samasugused nagu kõigis lääneriikides: Amazon, mille veebileht  suunab kliendid ümber Saksamaale, ja muidugi fakt, et mõnikord tundub, nagu sooviksid inimesed osta kõike muud peale raamatute.” Pakume tõe poolest silmapaistva valiku Suurbritanniast imporditud kirjatarbeid, Pantone kruuse ja Moleskine märkmikuid.

2017. aastal käivitasime omaenda kirjastamisprogrammi, alustades 12 raamatuga. „Panime oma analüütikud tööle ja avastasime, et meie kliendid tundsid huvi raamatute vastu, mille avaldamisest teised kirjastused ei olnud huvitatud,” ütles Aasmäe, „ja nii me arvasime, et oleks hea seda ise teha. Mõned neist raamatutest on kordusväljaanded, mõned tuginevad aga uutele ideedele. Konkurents pole liiga äge – ehkki Eestis on nime järgi umbes 1200 kirjastust, avaldab ainult kakskümmend neist rohkem kui 20 nimetust aastas. „Esialgu me ainult katsetame sellega,” ütleb Aasmäe, „aga näeme juba, et kirjastamises peitub võimalusi.”

 

Allikas: Publishers Weekly, 23.03.2018

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives