Arvustus raamatust “Kuidas ehitada mootorratast”

Martin Sodomka “Kuidas ehitada mootorratast” on raamat, mis väikestele motopoistele ja -tüdrukutele rohkest lugemisest võiks pähe kuluda. Raamatul on pakkuda materjali mitmeks unejutuks nii koolieelikutele kui noorema vanuseastme koolijütsidele.


Veidi hüplik süžee paelub väikest lugejat, illustratsioonid annavad hea ülevaate nii mootorratta mehaanikast kui põhisüsteemidest. Raamatut ettelugev lapsevanem tunneb illustratsioonidelt ära oma vanaisa mootorratta, mida näeb tänapäeval ainult vanatehnika näitustel ja muuseumides.
Küllap on lihtsa mootorratta kirjeldamine autoril taotluslik, sest õppida tulebki liikudes lihtsamalt edasi keerulisemale.

Lastele tehakse selgeks mootorratta ja sisepõlemismootori tööpõhimõte.
Lisaks hakkavad nad üllatama lasteaiakasvatajaid, vanavanemaid, jõuluvanasid ja peretuttavaid oma teadmistega tsentrifugaal- ja hõõrdejõudude avaldumisest võidusõidul. Lapsevanemad on kahtlemata tänulikud, et neile meenutatakse koolis õpitud kiiruse valemit, elektrokeemilist kroomimise protsessi ning induktsiooni tööpõhimõtet.

Karakterid on raamatus värvikad ja kui järgi mõelda, siis kes muu oleks parem seltskond motikat ehitama, kui seiklushimulised rotipoisid, kaunis rotitüdruk ja targutama kippuv varblane!

Raamatut ettelugevale lapsevanemale pakutakse mõtteid, mis võimaldavad oma lastega sügavamaid arutelusid algatada.
Näiteks “Ühel päeval hakkad sinagi hindama ajutöö ja hariduse väärtust” ja “Maailmas on küllalt bensiini ja see jääb alati odavaks”. Üks neist kindlasti juhtub, aga kumb?

Kõigi eelduste järgi võiks see raamat rahuldada tulevaste mehaanikute ja inseneride uudishimu, kuidas asjad toimivad.


Jaan Saluste
Mootorrattaspordi treener Kiilimoto MTÜ-s
Kahe poja isa

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives