Mihkel Raud "Eestlase käsiraamat"

Eestlane heiskab lippu

Üsna pea on käes iga eestlase jaoks oluline päev, Eesti Vabariigi sünnipäev! Mihkel Raud on kirjutanud raamatus: „Eestlase käsiraamat. 100 asja, mida õige eestlane teeb“ ühest tegevusest, mida iga õige eestlane teeb ja mis on selle päeva puhul hädavajalik!

24. veebruari varahommikul seab eestlane sammud Toompeale. Elagu ta Tallinna vanalinnas või Varstu vallas, pidulikul lipuheiskamisel on eestlane alati kohal ning kui vähegi võimalust ja jaksu, võtab ta kogu pere ühes. 24. veebruar saabub kord aastas ja jumal tänatud, et maanõukogu vanematekogu ülearu pikalt ei jokutanud. Vastasel juhul võinuks riigi väljakuulutamine 29. veebruarile sattuda ning eestlane peaks oma iseseisvuspäeva neli aastat ootama, umbes nagu laulupidu või riigikogu valimisi.

Mitte alati pole sellel kargel küünlakuu päeval sini-must-valget Pika Hermanni tippu tõmmatud. Suurema osa eestlase elust on seal lehvinud punalipp ning kahetsusväärselt kipub see tõsiasi inimestel üha enam ununema. Kindlasti võiksid Eestis asjad paremini olla – kõik pole läinud päris nii, nagu eestlane aastakümneid tagasi unistas. Aga tõsi on ka see, et nii hästi kui praegu pole eestlane kunagi elanud. Oma riik pole mingi naljaasi, suurematelgi rahvastel pole seda, kurdidel näiteks, aga eestlasel näe on. Oma pass, oma hümn, oma tuba ja oma luba. Hiljuti oli oma lennufirmagi, aga noh, sellega läks nagu läks.

Mis aga kõige tähtsam: eestlasel on oma lipp, mida on mõnus lehvimas näha, eriti 24. veebruari hommikul. Eks sellepärast eestlane Toompeal kohal käibki ning ei sega teda näpistav pakane ega poliitikute õõnsad sõnavõtud, need käivad piduliku lipuheiskamise juurde nagu pruudirööv pulma.

Ja kui eestlane mingil põhjusel füüsiliselt Toompeal kohal ei saa olla, on ta seal teleri vahendusel. Istub oma pisikeses elutoas päevinäinud diivanil, rüüpab leiget hommikukohvi, vaatab televiisorist masti kerkivat trikoloori ja võtab abikaasal natuke tugevamini ümbert kinni. Mõnikord on elu ikka täitsa mõnus.


Mihkel Raud “Eestlase käsiraamat”

Kes on õige eestlane? Sellele küsimusele on vastuseid otsitud aastasadu, kuid ilmeksimatut viisi “tõelise eestlase” väljaselgitamiseks pole siiani leitud. Nüüd on see lõpuks olemas! “Eestlase käsiraamatust” leiad täpselt sada asja, mida iga õige eestlane teeb. Oled sa Lembitu soo vääriline või kannatasid su esivanemad ilmaasjata? Hakka lugema ja saad teada!
Loe edasi…

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives