eik011_Silver Mikiver2

EiK soovitab väärt lugemist

EiK on eesti noorema põlvkonna muusik ja luuletaja, kes viljeleb alternatiivset hiphopi, millel on tuntavad kirjanduslikud mõjutused ning tulemid. EiK ja produtsent Luurel Varas andsid hiljuti välja enda esimese vinüüli “TIKS 097”, mille ühe külje moodustavad EiKi lugude paremik ning teisel kõlavad Luurel Varga instrumentaalid. EiK on aga ka tubli lugeja ning tema viimaste lemmikutega siin tutvust teemegi.


Tõnu Õnnepalu “Kevad ja suvi ja”

kevad-ja-suvi-jaTõnu Õnnepalu luulevormis päevik on kirjutatud 2008. aastal, peamiselt Järvamaal Esnas. „Üks aasta! See on ju nii pikk aeg. Teha midagi (ja sealjuures mitte rutiinset) üks aasta järjekindlalt iga päev, minu jaoks oli see põnev ülesanne. Tõsi, mõni päev ikka jäi viimaks vahele ka. Loe edasi…

EiK soovitab:
Õnnepalu puhul on kahtlemata tegemist mu lemmikkirjanikuga, miski nendes stoilistes ja leplikku kurvameelsust kiirgavates tekstides pakub alati lohutust, justkui vestleksid sõbraga, kes teetassi taga su sisemist segadust mõistab ning toob sellesse selgust ja rahu. Selle luulevormis päevikuga näeb kohati isegi sügavamale tolle vaikse pealtnägija sisemaailma, kuna paari reaga on tarvis edasi anda kogu mõte. Ja pausid kõnelevad kõige enam.”

Mark Haddon “Kentsakas juhtum koeraga öisel ajal”

kentsakas-juhtum-koeraga-öisel-ajalChristopher John Francis Boone teab kõiki maailma riike ja nende pealinnu, ta teab kõiki algarve kuni 7057-ni. Ta mõistab loomi, kuid mitte inimeste emotsioone. Talle ei meeldi, kui teda puudutatakse. Ta ei talu kollast värvi. Poisi kindlate reeglite järgi seatud elu võtab ootamatu pöörde, kui ta otsustab hakata uurima naabri koera julma ja salapärast mõrva. Loe edasi…

EiK soovitab:
Ei tohi lasta end eksitada lasteraamatu välisest kestast, ometi on ju justnimelt sellesse kategooriasse liigituvat kirjandust tihtipeale kõige keerulisem luua. Tegu on jutustusega erinemisest, üksindusest teiste keskel ja õnnest olla kahekesi iseendaga. Eriskummaline mõrvamüsteerium seguneb püüuga sinna, kus saad “kell kolm või neli öösel mööda tänavat edasi-tagasi jalutada ja teha nägu, et oled ainus inimene kogu maailmas”

Doris Kareva “DEKA. Ilmunud ja ilmumata luulet 1975-2007”

deka-ilmunud-ja-ilmumata-luulet-1975-2007EiK soovitab:
Kui mul on tarvis lõpetada mõni tellimustöö või tekst peab kohe ja praegu ja järgmiseks hommikuks valmis saama ning juhe on täiesti koos, siis võtan enamasti ette Kareva luuletused. Pärast järjekordset pisikest rännakut neis tuttavates ja veel avastamata igaviku-tekstides tuleb alati uuesti mingisugune säde sisse, nii kirjutamiseks kui elamiseks.”

 

 

Milan Kundera “Olemise talumatu kergus”

unbearable-lightness-of-being20. sajandi ühe tähelepanuväärsema kirjaniku Milan Kundera romaan „Olemise talumatu kergus“ jutustab loo noore naise Tereza ja tema arstist elukaaslase Tomáše suhtest. Hoolimata sügavatest tunnetest Tereza vastu ei suuda Tomáš lakata kohtumast teiste naistega, seal hulgas kunstnik Sabinaga, kellega teda ühendab eluaegne sõprus. Loe edasi…

EiK soovitab:
Kahtlemata on tegu möödapääsmatu raudvaraga, kui on tarvis lahata kaasaegse inimese eksistentsiaalseid probleeme. Punktis, kus inimkond näib seisvat rohkem kahe jalaga maa peal kui kunagi varem ja elu mõtet õigustavad muinasjutud paistavad olevat külmade faktidega ümber lükatud, hakkab hing vaid veel rohkem valutama: mis mõtet on kannatustel ja moraalil, kui need on ühekordsed nagu plastikust kahvel?”

Charles Bukowski “The Pleasures of the Damned”

pleasures-of-the-damnedThe Pleasures of the Damned is a selection of the best works from Bukowski’s long poetic career, including the last of his never-before-collected poems. Celebrating the full range of the poet’s extraordinary and surprising sensibility, and his uncompromising linguistic brilliance, these poems cover a rich lifetime of experiences and speak to Bukowski’s “immense intelligence, the caring heart that saw through the sham of our pretenses and had pity on our human condition”. Loe edasi…

EiK soovitab:
“Lugesin seda luulekogu terve möödunud suve nagu sarja pisikesi novelle. Nende kaante vahelt õhkub sigaretisuitsu, alkoholi ja higi lõhnabukett, mis jutustab sillerdavalt romantilisi lugusid elu hammasrataste vahele jäämise kohutavast ilust.”

Michael Azerrad “Come As You Are. Nirvana lugu”

come_as-you-areNirvana tõusis meteoorina rokitaevasse 1991. aastal, kui ilmus kultusalbumiks saanud ja pea viiemiljonilise läbimüügini jõudnud „Nevermind”. Selle kõuena mürisevad helid ja meeldejäävad meloodiad väljendasid kogu noore X-põlvkonna segadust, frustratsiooni ja kirge. Loe edasi…

EiK soovitab:
“Särav meeldetuletus sellest, kui ohtlik võib olla liigne tähelepanu ja tuntus ning kuivõrd hea on elada pisikeses tutvusringkonnas, keset neid, kes su olemust ka kõigi puudujääkidega mõistavad.”

Samuel Beckett “Godot’d oodates”

godot-d-oodatesEiK soovitab:
“Vahepeal tuleb võtta kätte absurdiklassika, et näha selgemini reaalsust, mille eest me end üha sügavamale selle sisse mattes põgeneme. Olemine on arusaamatu ja ülevoolav ning seda hirmsat ilu ei saa märkamata jätta.”

 

 

 

 

Andres Ehin “Kimbuke sinilolli”

kimbuke-sinilolliAndres Ehini 80. sünniaastapäevale pühendatud raamat on tema poole sajandi jooksul kirjutatud luuletuste esimene täielik valikkogu. Peale varem ilmunud luuletuste sisaldab see seni tundmata luuletusi, mille leidsime Rahvusarhiivist Tartu KGB osakonna toimikust. Loe edasi…

EiK soovitab:
Suurepärane võimalus kaduda sürrealismi eksiradadele, hägusesse sõnamängude maailmasse, milles ulpida, kui tõelisuse jahedusest on saanud küllalt. Ehin on meister maalimaks pilte, kus alateadvuse sümbolite sosinates on sageli rohkemgi tõtt kui meeltega tajutavas maailmas, mida need peegeldavad.”


EiK & Luurel Varas “TIKS 097

tiks-097-2021-lpParimad palad albumitelt “unerohi” (2018) ja “EiK” (2020). Vinüülil peidetud “only vinyl” lisa-pala, kaasas vaheleht lüürikaga ja TIKSu kleeps.

“TIKS 097” on EiKi ja Luurel Varga koostööd ja ühist arengut tähistav kogumikplaat/vinüül, mis sobib hästi kaasamõtlemiseks ja -õõtsumiseks.

Loe edasi…

 

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives