Leelo_Tungal_Rahva_Raamat_Seltsimees_laps

Kirjanik Leelo Tungal soovitab viimase aja lemmikteoseid

Leelo Tungal on eesti kirjanik, luuletaja ja tõlkija, kellelt on ilmunud ligi 90 värsi- ja proosaraamatut lastele ning noortele. Ühtlasi teame teda kui lasteajakirja “Hea laps” peatoimetajat, kelle loomingut iseloomustab optimism, elujulgus ja humoorikas teravmeelsus. 2018. aastal jõudis kinodesse tema raamatutriloogial “Seltsimees laps” põhinev samanimeline film, millest sai kiiresti uus filmiklassika. Meiega jagas kirjanik Viru Keskuse Rahva Raamatu “Mina loen” seinal oma viimase aja lemmikraamatuid.


Malle Salupere „Koidula. Ajastu taustal, kaasteeliste keskel“

Malle Salupere „Koidula. Ajastu taustal, kaasteeliste keskel“Kaks viimast suuremat Koidula-käsitlust ilmusid enam kui 20 aasta eest. Käesolevat mahukat monograafiat eristab neist hulgaliselt uusi ja autori poolt lausa esmaavastatud fakte, ka on Malle Salupere Peterburi jm arhiivides tuvastanud Koidula senitundmata töid, sh ka luuletusi, mis on ilmunud ajalehes ja mida Koidula luuletuste teadusliku väljaande koostajad ei ole üles leidnud. Loe edasi…

Leelo Tungal soovitab: “Malle Salupere Koidula-raamat peaks olema iga eestlase ja Eesti vastu huvi tundva inimese raamaturiiulis. Koidulaulikust on küll ennegi raamatuid kirjutatud, kuid Salupere teos on nii pildi- kui ka faktirohkuse poolest ilmselt kõige rikkalikum. Mis mind aga enim paelub, on kirglikkus, millega autor meie esimest suurt poetessi mõista ja mõistetavaks teha püüab. Selle teose loomise juures pidi küll Koidula vaim lehvima!”

Mari Vallisoo “Mälestusi maailmast”

Mari Vallisoo "Mälestusi maailmast"Alatskivi kandist on pärit mitmed andekad luuletajad – Anna Haava, Juhan Liiv, Mari Vallisoo. Viimatinimetatu, omanäoline ja isepäine Vallisoo on kirjutanud luulet nii eesti kirjakeeles kui Kodavere murrakus. Käesolev raamat annab ülevaate kogu tema loomingust, sisaldades luuletusi kooliajast kuni viimase eluaastani, nii varemilmunud kogusid kui senistesse luulekogudesse mittemahtunud luuletusi. Loe edasi…

Leelo Tungal soovitab: “Mari Vallisoo mahukas koondkogu „Mälestusi maailmast“ sisaldab lisaks poetessi luulekogudes ilmunud värssidele ka seni avaldamata luuletusi. Mari oli haruldaselt andekas ja huvitav luuletaja, kelle loomingus elavad kõrvuti nii argipäev kui ka maagia, nii Kodavere kandi lood kui universumi mõistatused. Selles raamatus on peidus eriline vägi.”

Heli Laaksonen “Ole ise!”

Heli Laaksonen "Ole ise!"Heli Laaksoneni luuletustest õhkub armastust ja igatsust, absurdimaiguline huumor seguneb nukramate alatoonidega, piir argise ja filosoofilise vahel hämardub ning üllatavate pöörete eest pole keegi kaitstud. Loe edasi…

Leelo Tungal soovitab: “Heli Laaksoneni luulekogu „Ole ise!“ loen ikka ja jälle suure mõnuga! Soomes hinnatud ja armastatud, edelasoome murdes kirjutava poetessi värsid voolavad Järvi Kokla hiiukeelses tõlkes niisama vabalt ja vaimukalt nagu originaalis. Neis erilise elutunnetusega luuletustes on nii filosoofiat, huumorit kui irooniat. Väike ilus luulepärliraamat!”

 

 

Sławomir Mrożek „Kogutud teosed I.  Proosa 1951 – 1974“

Sławomir Mrożek „Kogutud teosed I.  Proosa 1951 – 1974“Sławomir Mrożek (1930–2013) on maailmakuulus poola näitekirjanik, satiirik, prosaist ja karikaturist. “Valitud teoste” I köide hõlmab lühemat ja pikemat proosat aastatelt 1951–1974. Siin on teravat satiiri, vaimukaid följetone, kafkalike nootidega absurdimaigulist proosat, filosoofilisi ja isegi metafüüsilisi lugusid. Loe edasi…

Leelo Tungal soovitab: “Mroźeki Hendrik Lindepuu tõlkes rõõmustab ja vaimustab kahtlemata eriti neid lugejaid, kellel on isiklikke elukogemusi sotsialismiaja olustikust, kuid küllap on ka nooremate seas neid, kes peavad lugu Mroźeki vaimukast satiirist ja absurdihuumorist. Ning tegelikult võib nii mõnigi tema leiutatud motiiv – näiteks kokkuhoiu mõttes kummist tehtud elevandi paigutamine loomaaeda või kempsuseinale loosungeid maaliva husaari sangarlik tegevus – sobida ka praegusesse olustikku.”

Alvydas Šlepikas „Minu nimi on Maryte“

Alvydas Šlepikas „Minu nimi on Maryte“See on lugu hundilastest – saksa orbudest, kes pärast teist maailmasõda otsisid näljasurma eest pääsu sõjajärgsel, samamoodi vaesel ja umbusaldaval Leedumaal. Endise Ida-Preisimaa, praeguse Kaliningradi oblasti elanike, kodudest välja aetud ja kõigest ilma jäetud perede saatus on nii valus, et sellest on seni vähe räägitud. Tihti ainult ime läbi võõral maal ellu jäänud laste mälestustele tuginedes muudab autor Alvydas Šlepikase napp stiil meid nendest ränkadest aegadest ja elusaatustest ühtäkki vägagi teadlikuks. Loe edasi…

Leelo Tungal soovitab: “Leedu kirjaniku Alvydas Ślepikase romaan „Minu nimi on Maryte“ (tõlkija Tiina Kattel) on tegelikult masendav raamat – eriti masendav just seetõttu, et teoses kirjeldatud sündmused ei tugine fantaasiale, vaid leidsid pärast teist maailmasõda aset leedulaste naabruses, endise Königsbergi, praeguse Kaliningradi ümbruses. Ida-Preisimaalt pagendatud saksa orbude – nn hundilaste – ellujäämispüüetest pajatav romaan on kirja pandud nii sugestiivselt ja haaravalt, et raamatut on võimatu pooleli jätta.”

Andrus Kivirähk “Tilda ja tolmuingel”

Andrus Kivirähk "Tilda ja tolmuingel"Kivirähki lasteraamatus, mis pole sugugi mõeldud ainult lastele, tegutsevad Tilda ja teda abistav tolmuingel. Vahel juhtub, et me unustame. Unustame tähtsaid asju. Selliseid, mida oleks tarvis tingimata mäletada. Siis tulevadki meile appi väikesed tolmuinglid. Nad on nähtamatud, nii nagu ka tolm ise. Ja nemad mäletavad kõike, sest tolm on alati olemas olnud ega kao kunagi kuhugi. Üks säärane tolmuingel lendab sisse ka Tilda aknast… Loe edasi…

Leelo Tungal soovitab: “Andrus Kivirähki uuest lasteraamatust „Tilda ja tolmuingel“ võib kaanepildi järgi otsustades  jääda mulje kui magusavõitu muinasjutust, kuid tegelikult on see minu meelest kõige Kivirähki sügavama alltekstiga lasteraamat. Loos leidub küll rohkesti kivirähkilikke vaimukusi ja naljakaid sündmusi ning veidraid tegelasi, aga põhjalt on ilma isata kasvava Tilda lugu väga tõsine ja pakub kindlasti tuge neile väikestele lugejatele, kes on ühe oma vanematest kaotanud. Hingekosutav raamat!”


Leelo Tungal “Seltsimees laps”

Leelo Tungal "Seltsimees laps"Käesolev raamat sisaldab kõiki kolme “Seltsimees lapse” triloogia osa, kus jälgitakse lapse vaatenurgast elu 1950ndatel aastatel ning perekond ootab tagasi alusetult vangilaagrisse saadetud ema. Raamatu kujunduses on kasutatud kaadrit filmist, mis jõudis kinodesse märtsis 2018. Vaata raamatut!

Leelo Tungla kõik raamatud leiad e-poest!

Loe ka intervjuud kirjanikuga sellest, kuidas head lapsed kasvavad raamatutega.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives