Sally Rooney "Vestlused sõpradega!

Jan Kaus soovitab: “Vestlused sõpradega”

Jan KausJan Jaus, tõeline multitalent – kirjanik, luuletaja, tõlkija, muusik ja näitleja – tutvustab Rahva Raamatu blogis kolmel korral kuus häid raamatuid.


Sally Rooney “Vestlused sõpradega”

Sally Rooney "Vestlused sõpradega"Sally Rooney (snd 1991) on üks enim tähelepanu pälvinud noori Iiri kirjanikke. „Vestlused sõpradega” on tema esimene romaan, mis sai kohe ilmudes suure tunnustuse osaliseks. Tema teine romaan „Normal People” valiti 2018. aasta Man Bookeri preemia kandidaatide hulka.

Jan Kaus soovitab: “Siin armastusromaanis on toredad karakterid, minajutustaja Frances ja tema sõbranna Bobbi on terava keelega sirgjoonelised tegelased, moodsad noored naised. Sestap saab „Vestlusi sõpradega“ pidada pehmelt feministlikuks teoseks – mitte et Frances ja Bobbi poleks võimelised kahtlema või kannatama. Igatahes on Francese südamehärra, näitleja Nick, igati tundlik ja pehme indiviid. Frances ütleb Nickile teravmeelselt, et tollele meeldivad naised, kes võivad teda intellektuaalselt põrmustada. Korduvalt ilmneb, et nooruke minajutustaja on endast kümmekond aastat vanemast Nickist vaimselt küpsem ning Nick tundliku mehena sellest probleemi ei tee. Üldiselt tundub Nick sarnanevat üsna vähe kellegagi, keda saab manada silme ette väljendi „tüüpiline eesti mees“ abil.

Aga romaan on laiemaltki kõnekas. Minust kakskümmend aastat noorem Rooney näitab, kuidas inimsuhetes on universaalseid jooni, mida põlvkondade erinevused paigast ei nihuta. Inimesed vist jäävadki üksteist valesti lugema. Eks igaüks tahab, et teda mõistetaks ning selle sooviga käib alati kaasas hirm, et ikkagi ei mõisteta. Ning eks siis on kergem hirmule näkkuvaatamise asemel peegeldada see teise inimese sisse ja pöörata põhjus tagajärjeks, arvates, et tunne peegeldab tegelikkust. Peljates enda väärtusetust, suuname pelguse sageli välismaailmale, otsekui oleks sisetunne pärit kusagilt mujalt või kelleltki teiselt. Aga ole sa mees või naine, noor või vana, enda vastu võiks olla sama nõudlik kui kõigi teiste vastu ning teiste vastu sama tähelepanelik kui enda vastu.”

Tutvu raamatuga lähemalt Rahva Raamatu e-poes. Sally Rooney romaani soovitab ka bukahoolik Liina Bachmann.

Loe ka teisi Jan Kausi lugemissoovitusi!

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives