Liina Bachmann

Bookaholic Liina Bachmann soovitab: Sally Rooney “Vestlused sõpradega”!

Sally Rooney on viimase paari aasta üks enim kõneainet pakkunud noori kirjanikke. Kõigest kahe romaani autorina on tal vöö vahel juba Sunday Timesi Young Writer of the Year, Waterstonesi Book of the Year ja nüüd ka British Book of the Year auhinnad. Tema debüüt “Convestations with Friends” ilmus hiljuti „Moodsa Aja“ sarjas nime all “Vestlused sõpradega”. Miks kõik noort iirlannat armastavad?

“Vestlused sõpradega” süžee mõttes erilisi üllatusi ei paku. Frances ja Bobbi on sõbrannad, kes ühel hetkel olid ka enamat. Tutvus fotograaf Melissa ning tema abikaasa Nickiga aga keerab sõprade senise suhtedünaamika pea peale. Francesel tekib Nickiga afäär ning selle afääri mõju kõigile neljale osapoolele ongi raamatu tuumaks. Sündmustik leiab aset kaasaaja Dublinis. Olustik on pidevalt rõske, hall ja uduvihmane. Etalontudengina on Francesel alatasa näpud põhjas, kuid ta on tõrges end aidata laskma. Kõik see loob nukruse, üksilduse ja abituse fooni. Selle kontrastina aga lööb Rooney kuiv ja äärmiselt tabav huumor veelgi enam särama. Eriti on see nähtav tema dialoogides, mis on suurepäraselt teravad ning vaimukad. See, kuidas tema karakterid omavahel suhtlevad, kõlab usutavalt, ausalt ning ajakohaselt.

Sally Rooney suurim tugevus ongi mitte niivõrd tema lugude jutustamise oskus, vaid tema stiil. See on alati veidi eemalolev, jälgiv ja ei lase end emotsioonidest kaasa viia. Pigem proovib ta neid emotsioone kirurgilise täpsusega lahata ning mõista. See loob väga paeluva kontrasti, kus ühelt poolt on tegevustikus käimas midagi kurba, melanhoolset ja liigutavat, kuid teisalt ei lähe kirjanik ise sellega oma stiilis kaasa. Ka tema tegelased tunduvad aeg-ajalt justkui pisut robotlikud, keeldudes laskmast oma emotsioonidel enda üle võimu saada.

Teisalt on Rooney fenomeni taga kindlasti ka suurepärane ajastutunnetus – Rooney tegelased suhtlevad online’is, vaevavad südant kapitalismi hävitava mõju üle ja tema naiskarakterid on tugevad, isepäised ja iseseisvad. Oma loomingus on ta tabanud seega nii ajastu vaimu, kuid samaaegselt midagi väga universaalset. Viimast just selle osas, kui raske on olla haavatav, tunnistada, et sulle läheb keegi korda või et sa vajad kedagi. Seda eriti tänases ühekordsete plastiknõude ja aegumistähtajaga armastuse maailmas.

Sally Rooney aga annab headusele läbi oma peene iroonialoori uut lootust.


Sally Rooney “Vestlused sõpradega”

Sally Rooney "Vestlused sõpradega"Frances on 21 aastat vana, tüüne ja tähelepaneliku loomuga. Üliõpilase ja algaja kirjanikuna pühendub ta intellektuaalsetele otsingutele ning oma ilusale ja lõputult enesekesksele sõbrannale Bobbile. Tüdrukud esinevad Dublinis luuleõhtul, kus Melissa-nimeline ajakirjanik nende ande avastab. Kui nad Melissaga lähemalt suhtlema hakkavad, tuleb Francesel vastumeelselt tunnistada, et Melissa peen kodu ja kena abikaasa avaldavad talle tegelikult muljet. Frances usub, et eraomand on saatanast, ja Nick, Melissa näitlejast abikaasa, paistab kui patriarhaadi kehastus. Ent kuitahes lõbus flirt Nickiga ka esialgu ei tunduks, areneb sellest kummaline lähedus, mida ei Frances ega Nick oodatagi ei oska. Loe edasi…

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid sõna sekka öelda, kirjuta meile aadressil kristiina.karu@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd on alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Liitu Rahva Raamatu uudiskirjaga ja saa värskeimad uudised otse oma postkasti!

Archives