Kairi Look soovitab lugemist!

Kairi Look soovitab lugemist!

Suveks võluvat ilukirjandust! Täna jagab meiega oma viimaste aegade parimaid lugemiselamusi lastekirjanik Kairi Look, kelle äsja ilmunud mõnusalt muhe jutukogu „Kiludisko“ on Rahva Raamatu kuu raamat!

Mida head Kairi Look aga täiskasvanutel lugeda soovitab?


Lilli Luuk "Kolhoosi miss"Lilli Luuk “Kolhoosi miss”

Kairi: “80ndate ja üleminekuaja atmosfääri filigraanselt jäädvustavad novellid. Silme ette kerkivad Ereliukas ja alevipood, helesinine lauvärv ja Orto päikesekreem, mudased külavaheteed je kassihaisune trepikoda. Kuigi Lilli Luugi puhul räägitakse pidevalt süngusest, on siin ka üksjagu koomikat. Õudsed ajad ongi naljakad, eriti tagantjärele, lugege ja rõõmustage, et nad läbi said! Novellipunumise par excellence.”

Loe lähemalt …

Virginie Despentes “King Kongi teooria”

Kairi: “Skandaalse prantsuse punkautori provokatiivne ja isiklik sugudeteemaline manifest kütab gaasipedaali kohe põhja. Despentes paneb hagu alla soostereotüüpidele, normatiivsetele nõmedustele ja klassiühiskonnale, mis teevad elu hapuks eelkõige naistel, aga ka meestel. Feministlik kirjandus lahjeneb Despentesi transgressiivse andmise kõrval turvaliseks meelelahutuseks. Lõpetuseks memo: tšau, tüdrukud, tehke, mis tahate, persse reeglid!”

Loe lähemalt …

Tove Jansson “Puhas mäng”

Kairi: “Autobiograafiliste sugemetega lugu kahe naislooja, kirjaniku ja kunstniku koos- ja lahuselust. Ajatus peene huumoriga romaanis põimuvad ambitsioonid, autonoomia ja armastus, sõltumatus ja lähedus. Kuidas žongleerida üksiklasest looja ja hooliva kaaslase rollide vahel? See eatu ja rahulik lugemine on Tove Janssoni viimane romaan ning täiendab kenasti ta loomingu tähendusvälja.”

Loe lähemalt …

Claire Keegan "Sellised väikesed asjad" Claire Keegan “Sellised väikesed asjad” 

Kairi: “Iiri autor Claire Keegan on meister kirjeldama pealiskihi all luuravaid unistusi, armastust ja ihasid. Seekord vaatleb ta terava, ent empaatilise pilguga ühe Iiri küla elu, kus hoolega kokku klopsitud reaalsus ühel talvisel päeval järsku pea peale keeratakse. Napis, kuid tähendusrikkas loos on palju hoolimist, mõistmist ja piiritut soojust. Lisaks on Keegan ridade vahel ka väga naljakas – mida kõike me, hullukesed, endale valetamiseks ei tee!”

Loe lähemalt …

Olga Tokarczuk ja Joanna Concejo "The Lost Soul"Olga Tokarczuk ja Joanna Concejo “The Lost Soul”

Kairi: “Mõtlik filosoofiline pildiraamat mehest, kes on kiire elu vältel oma hinge kaotanud, lugu ajast, peatumisest, märkamisest, kannatlikkusest. “If someone could look down on us from above, they’d see that the world is full of people running about in a hurry, sweating and very tired, and their lost souls…”  Nobeli laureaat Olga Tokarczuki ja kunstnik Joanna Concejo puudutav lugu võiks sobida kõigile, kes mõtlevad ajale ja valikutele, see puudutab ja annab lootust. Kaunis hingetõmbamise raamat.”

Loe lähemalt …

Tove Ditlevsen "Kopenhaageni triloogia"Tove Ditlevsen “Kopenhaageni triloogia”

Kairi: “Taani 20. sajandi üks skandaalseimaid autoreid kaardistab naise ja looja elu läbi trööstitu lapsepõlve töölisperekonnas, kirjanduslike ambitsioonidega nooruse ja katsumusterohke täiskasvanuea. Siin on olmet, kirjandust, armastust, luulet, sõltuvusi ja vaimseid kriise, aga eelkõige kannab peategelast läbi elu lakkamatu vajadus kirjutada, kuigi tahmane töölisreaalsus ja hilisemad suhted seda sugugi ei soosi. Ditlevsen kirjeldab kogu seda kompotti steriilse vahedusega, nagu patsient enda lõikust külmal läikival operatsioonilaual. Raamatu kolmas osa, originaalis “Gift” tähendab taani keeles muide nii abielu kui ka mürki.”

Loe lähemalt …

Ingeborg Bachmann "Kolmekümnes aasta"Ingeborg Bachmann “Kolmekümnes aasta”

Kairi: “Bachmanni teravapilgulisi ja halastamatuid novelle iseloomustavad uljas keel, läbinägelikkus ja tundeenergia. Ta tegelased on alatasa eksistentsiaalsel ristteel, kus tehakse suuri otsuseid, ja sorgivad skalpelliga nii eneses kui end ümbritsevas. Ka Bachmann elas ja kirjutas kirega, kaaslaseks vahe täpne sõna, mille piiratus oli samal ajal ta kinnisideeks. Kriipiv ja laetud kraam – soovitan sajaga!”

Loe lähemalt …

Millised toredad tegevused kuuluvad sinu suvesse?

Suvel plaanin ma rännata ja tantsida, võib-olla punun valmis ka mõne jutu või tõlke. Ja muidugi loen! Telefoni näppida ei kavatse ma üldse, aga postkaardid ohtra margilakkumisega käivad raudselt suve juurde. Soovitan soojalt kõigile!


Kairi Look "Kiludisko"Kairi Look “Kiludisko”

Kairi Loogi lastejuttude kogus “Kiludisko” pole ühtegi igavat tegelast, aga kord on majas: on kevad, suvi, sügis ja talv.

Üles astuvad toonekurg ja taliujujad, ärplev ämblik ja ennast kratsiv kuningas. Luukere teeb comeback’i ja haikalapoeg surfab, ringi sibavad kakud ja kärbsed. Tüdinud õpetaja proovib koolist jalga lasta, toimuvad kommiplahvatus ja külmalaine, kilud tantsivad Kaera-Jaani ja tehakse kingitus kõige maiamale.

Neist lugudest leiab äratundmisrõõmu ja igapäevaseid imesid, aga ka soovi muuta meie tänapäevane maailm hubasemaks, mõistlikumaks ja elamisväärsemaks paigaks. Üks on kindel – reeglitele vilistatakse sajaga!

Kõik raamatus tegutsevad elukad ja onud joonistas üles Ulla Saar.

Vaata lähemalt!

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives