Jaak Juske "Tartu saladuste mägi"

Katkend Jaak Juske lasteraamatust “Tartu saladuste mägi”

Tartul on seljataga pikk ja põnev ajalugu. Seal elanud kümned inimpõlved on jätnud maha palju legende ja kummituslugusid. Eriti rohkelt on neid seotud Toomemäega, mida võib kutsuda lausa saladuste ja põnevate lugude mäeks. Järgnevalt jagamegi kahte lugu Jaak Juske uuest lasteraamatust “Tartu saladuste mägi”.

Kaabuga mees

Jaak Juske "Tartu saladuste mägi"1930. aastatel korraldati toomkiriku varemete vahel tantsupidusid. Kaks toonast pidulist, noor­ mees ja neiu, läinud veidi eemale jalutama ning istu­nud siis pargipingile.
Samale pingile tulnud istuma ka kaabut kandev tõsine mees. Kui noorpaar edasi jalutas, kuulsid nad järsku püssilasku – kaabuga mees oli endalt elu võt­nud. Noorpaar jooksis küll abi järele, kuid teha pol­nud enam midagi.
Paar kuud hiljem, kui poiss ja tüdruk taas sama sugusel tantsupeol olid ning jalutama läksid, ilmus nende juurde jälle üks kaabuga mees ning küsis noormehelt suitsu. Poiss aga ei suitsetanud ja seepeale hakkas mees tüdrukule šokolaadi pakkuma. Siis tundus asi noorpaarile juba kahtlane: tüdruk keeldus šokolaadist ning nad otsustasid jalga lasta. Mees kõndinud neil treppidest alla tulles aga tihe­dalt kannul. Noored tundsid temas ära enesetapja vaimu.
Jääb üle vaid loota, et kaabuga mehe vaim on nüüdseks rahu leidnud ning Toomel enam armu­nuid ei jälita.

Vanad kliinikud ei anna hingedele rahu

Jaak Juske "Tartu saladuste mägi"Kiriku kõrval lõuna suunas asub omaaegne üli­kooli haavakliinik, kus praegu on eluruumid. Kuna selles hoones tegeleti nii esimese maailmasõja päevil kui ka hiljem vabadussõja ajal haavata saanu­tega, kellest nii mõnigi seal ka suri, on hoone nüüd­sed elanikud tajunud enda ruumides kellegi kohal­olu. Samuti on üks elanik rattaga koju tulles näinud võõrast noormeest enda korteri aknal, keda ta oma kodust siiski õnneks eest ei leidnud. Seal on nähtud ka ise tööle hakkavaid tehnikaseadmeid.
Endise haavakliiniku kõrval asub praegune riigi­kohtu hoone, mis ehitati algselt 18. sajandil kasar­muks, hiljem on olnud samuti ülikoolikliinik. Riigikohtust edasi jalutades jõuab endise ülikooli naistekliinikuni, kus on aastakümnete jooksul ilmavalgust näinud kümned ja kümned tuhanded eestimaalased. Nüüd on see ülikooli sotsiaal­teaduste õppehoone. Vanas sünnitusmajas ilmutas end omal ajal üks eakas pikkade juustega naine; olid kratid, samuti üks ruudulise särgiga noor mees ja veel rida vaime, keda võis tunda, aga näha polnud – viimased liikusid ringi kliiniku laboris.
Endise naistekliinikuga seotud kummituslugu­sid on veelgi. Mõistatuslikud koputused, ebaloo­mulikku trajektoori pidi lennanud käärid; kedagi oli öövalves jalgadest sikutatud ning aknal oli nähtud päris inimese kõrval viipamas veel kedagi – meest, keda seal tegelikult ei olnud. Hoone neljandal kor­rusel olla teinekord kuulda väikeste laste nuttu. Tegemist võib olla sündimata laste hingedega, kuna just sel korrusel viidi vanasti läbi aborte.
Et kummitustest veidigi rahu saada, tehti ruu­midesse risti­ ja ruunimärke, puistati nurkadesse mooniseemneid ning kutsuti vaimulik hingepalvet lugema. Neist tegevustest olnud ka abi, kuid 2008. aastal, just enne ärakolimist, tajunud töötajad, et kummitused olid taas rahutumaks muutunud.
Vana anatoomikumi kohta teatakse aga kõnelda, et seal hiilivad ringi kahvatuvalged kujud, kes olevat hoonest aegade jooksul läbi käinud surnu­kehade hinged. Samuti räägitakse lahkamislaual ellu ärganud surnutest. Anatoomikumi ees vanas keld­ris olid formaliinivannid, kus ujusid laibad, mida tudengid praktikumide jaoks kanderaamil mööda treppe üles õppehoonesse tassima pidid. Seejuures tuli laipu kinni hoida, et nood maha ei libiseks.
Ent on veel üks õige omamoodi pajatus. Selle järgi tulnud kord üks 19. sajandil elanud talumees koos priske õega linna turule. Korraga läinud õde kaotsi, mees hakanud teda otsima ja leidnud õe lõpuks ana­toomikumist, kus arstid sulatasid temast rasva: õde oli pandud ahjule istuma ja rasva muudkui tilkus. Inimrasvast tehtud küünla abil olevat võimalik näha luupainajaid.


Jaak Juske “Tartu saladuste mägi”

Jaak Juske "Tartu saladuste mägi"Selles raamatus asumegi kaasahaaravale avastusretkele, mille jooksul kuuleb nii legendi Emajõe sünnist, kui ka lugu Toome peidetud varandusest ja selle müstilistest sildadest. Kes pole kursis kahe eksootilise eluka kohtumisega Toomamäel, saab ka seda kuulda! Lisaks kinnimüüritud neiust, kaabuga mehest ja Valgest Daamist. Ning lõpuks, kui veab, siis tutvub ka Tartu Vaimuga!

Tutvu raamatuga lähemalt!

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives