Katrin Luke "Eesti väike ravimtaimeraamat"

Katrin Luke “Eesti väike ravimtaimeraamat. 99 olulisemat ravimtaime Eesti loodusest”

Katrin Luke "Eesti väike ravimtaimeraamat"Karepa ravimtaimeaia perenaise Katrin Luke kokku pandud “Eesti väike ravimtaimeraamat” sisaldab lisaks looduses esinevatele liikidele ka taimi, mida võime leida meie kodude lillepeenardest ja köögiviljaaedadest. Iga taime juures on välja toodud näpunäiteid kogumiseks ja kuivatamiseks ning kasulikke retsepte ja viise, kuidas taimi kõige parem hoiustada, et neis leiduvaid kasulikke aineid saaks kätte aastaringselt. Autor jagab raamatus oma aastatepikkuse töö ja hobi käigus kogutud teadmisi ja kogemusi, millest on kasu kõigil, kes igapäevaselt ravimtaimedega ei tegele, kuid tahaksid seda edaspidi teha ning looduse pakutavate kasulike ainete abil oma tervist hoida ja turgutada.

Järgnevalt tutvustame sulle raamatust angervaksa, mis just juulis alustab rannaniitudel, jõekallastel, niisketel kraavikallastel õitsemist. Tavaliselt on teda palju, suur ala tundub valge vahuna ning kasutusalasid on sellele taimel mitmeid.


Toimeained

Saponiinid, eeterlikud õlid, rutiin, fenoolühendid, parkained, steroidid, flavonoidid, C-vitamiin.

Kasulik

Angervaks on looduslik aspiriin, millel puuduvad kõrvaltoimed. Tal on verd vedeldav, palavikku alandav, higistama ajav, sapieritust soodustav, puhastav toime. Aitab maksal eemaldada ja kahjutuks teha ainevahetuses tekkinud mürgiseid aineid, soodustab uriinieritust, alandab vererõhku, on kasutatud ka närvitegevushäirete ja epilepsia korral. Eemaldab organismist soolasid ja sobib eriti reuma- ja radikuliidihaigetele igapäevaseks joogiteeks. Paljud, kel peavalu, on abi saanud angervaksatee joomisest kuuridena. Ka liigeste põletike, podagra ja reuma korral tuleks
angervaksa juua 2–3-nädalaste kuuridena.

Korjamine ja kuivatamine

Korjatakse kääridega ainult õisikud koos varrega, võimalusel õhku läbilaskvasse korvi, sest õisikud kipuvad ruttu kuumaks minema, kui on umbselt, kuivama tuleb panna õhukese kihina. Hea oleks, kui on raam, mille põhjas on võrk, võib kuivatada ka kuivatis. Pärast kuivamist sõeluda varred välja ja säilitada õhukindlalt.

Kasutamine

Saab kuivatada talveks, teha värskest taimest jooki ja siirupit või valmistada salvi. Kuumal suvepäeval on hea ja jahutav juua angervaksasiirupist tehtud jooki, millel on samad raviomadused. Eriti kasulik on see reuma-, podagra- ja radikuliidihaigetele. Olen isegi ühel suvel seda jooki ohtralt tarbides vabanenud jalavalust, mis vaevas mind kogu eelneva talve.

Katrin Luke "Eesti väike ravimtaimeraamat"Angervaksatee

0,5–1 tl peenestatud õisikuid valada üle kuuma veega, lasta tõmmata u 10 min. Kui soovida angervaksateele põnevamat maitset, siis sobib maitset andma sidrunilõik, ebaküdooniasiirup või mahl, mustad või punased sõstrad.

Köögis

Õitest võib teha siirupi, mis sobib suvel joogiks ja ka limonaadi valmistamiseks või ka jäätise peale. Skandinaavias segati lõhnavaid õisi mõdu hulka. Noori lehti on kasutatud ka suppide maitsestamiseks.

Angervaksasiirup

25 õisikut valada üle kuuma siirupiga, mis on valmistatud 1 kg suhkrust ja 1 l veest. Lisada kahe sidruni mahl, võib ka panna alõtšat, rabarberimahla, haput õunamahla vm haput mahla.

Lasta seista 1–5 päeva jahedas, siis kurnata ja valmistada jook. Pikemaks säilitamiseks tuleks kurnatud siirupit enne pudelisse panekut veel kord keemiseni kuumutada. Ise kurnan ja hoian sügavkülmas. Ja kui on ruumi, panen sügavkülma ka angervaksaõisi, et talvel gruppidele ja endalegi siirupit teha. Sügavkülmas tuleks õisi säilitada soonkinnisega kottides või vaakumpakendis.

Salv

Rahvameditsiinis on õitest valmistatud ka salvi, mida kasutati pikaajalise nohu raviks. Salvi tegemiseks võib angervaksaõied kuuma rasva sisse panna, hoida 2 tundi 90 °C ahjus, siis kurnata ja valada purki.

Katrin Luke "Eesti väike ravimtaimeraamat"Angervaksa lehed

Angervaksa lehtedest ja õitest valmistatud tõmmisega on tehtud mähiseid troofiliste haavade, põletuste, reuma, podagra ja ekseemide puhul. Sobib surveloputuseks valgevooluse korral. Inglismaal on kasutatud tee ja tõmmise valmistamiseks ka lehti, millel on põletikuvastane toime.

Angervaksa juured

Toimeaineid on rohkem, neid kasutatakse raviteena või tinktuurina väiksemas koguses. Kogutakse varakevadel ja hilissügisel.

Veel

Angervaksa juurtest saab musta värvi. Hea meetaim.

Ohud

Ei sobi neile, kellel on salitsülaadiallergia. Astmaatikud peaksid angervaksaga ettevaatlikud olema, võib süvendada astmat. Vedeldab verd, kes juba võtavad verevedeldajaid, tasub olla ettevaatlik.


Tutvu raamatuga lähemalt Rahva Raamatu e-poes.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives