Tõnu Õnnepalu soovitab lugemist!

Tõnu Õnnepalu soovitab lugemist!

Tõnu Õnnepalu on eesti proosakirjanik, luuletaja ja tõlkija, kelle teosed on alati oodatud ning üks kuulsamaid on Emil Tode nime all kirjutatud romaan “Piiririik“. Kirjaniku viimased  menuromaanid kuuluvad triloogiasse “Mujal kodus” ja mille osad “Pariis”, “Aaker” ning “Lõpmatus” viivad meid rännakutele erinevatesse paikadesse ümber maailma.
Kirjaniku lugemissoovitused on nüüd teie ees! Head lugemist!


Carlo Rovelli “Aja kord”

Carlo Rovelli "Aja kord"Enamikele lugejatest on see tundmatu maa, kuigi aeg mängib meie igapäevaelus väga olulist rolli. Mida rohkem teadlased aja kohta teada saavad, seda salapärasemaks see muutub. Meile meeldib mõelda, et me liigume minevikust tulevikku, et aeg on midagi vääramatut ja korrapärast ja et seda saab täpselt mõõta. Rovelli pöörab need arusaamad pea peale ning esitab värvika nägemuse universumist, kus meie arusaamad ajast enam ei kehti. Loe edasi…

Tõnu Õnnepalu soovitab: “Vahel kurdame ajapuudust, vahel, kui peab midagi või kedagi ootama, on teda hirmsasti ülearu. Sealjuures ei oska keegi öelda, mis asi see aeg üldse on või kas teda ongi olemas. Rovelli raamat mõjub valgustavalt, isegi kui miski ei saa selgeks. Kas me ise olemegi aeg, kas aeg ongi see, mida me tunneme, kord lõpmatu, kord hirmus lõplikuna?”

Andrea Wulf „Looduse leiutamine. Alexander von Humboldti uus maailm“

Andrea Wulf „Looduse leiutamine. Alexander von Humboldti uus maailm“Alexander von Humboldt (1769–1859) sündis ajal, kui inimeste püüdlused olid suunatud looduse allutamisele – maad võideti metsiku looduse käest ja pandi inimese teenistusse, metsi raiuti seninägematu kiirusega ning maavarasid kasutati ulatuslikumalt kui kunagi varem.

Väsimatu ränduri ja vaatlejana jagas Humboldt oma tähelepanekuid looduse seaduspärasuste ja inimtegevuse tagajärgede kohta arvukate teadustööde ja raamatute vahendusel kogu maailmaga. Oma eluajal saavutas ta sedavõrd suure kuulsuse, et ajaloolased peavad teda tolleaegse Euroopa üheks kõige kuulsamaks inimeseks üldse. Loe edasi…

Tõnu Õnnepalu soovitab: “Tõesti, midagi väga tänapäevast on selle kakssada viiskümmend aastat tagasi sündinud geeniuse mõttemaailmas. Köitvalt kirja pandud lugu, mis on palju rohkem kui lihtsalt ühe rikka elu biograafia. Raamat, mis viib mõtte rändama.”

Andrus Kasemaa luulekogud “Muusa”, “Mees otsib naist” ja “Silmapilk tagasi”

Andrus Kasemaa "Silmapilk tagasi"Andrus Kasemaa viimaste aastate luule on olnud sotsiaalselt terav, päevauudistele reageeriv. Vastses kogus taoline meediatundlikkus täieneb romantilise noodiga. “Muusa” on arvatavasti Kasemaa kõige lüürilisem ja helgem raamat. Luulekogu “Mees otsib naist” on aga inspireeritud ajakirjanduses ilmunud tutvumiskuulutustest. Iga luuletus algab kuulutuse tekstiga ja edasi kulgeb sujuvalt autori sõnamängudega. Andrus Kasemaa uusim luulekogu on “Silmapilk tagasi”.

Tõnu Õnnepalu soovitab: “Kuhu mujale meid luule ikka viib, kui mitte armastuse maale? Vahel on see maa kõle ja kurb, vahel pööraselt naljakas, vahel magusalt nostalgiline. Kuid mitte iial tüütu.”

Jaan Kaplinski „Piirpääsukese Euroopa“

Jaan Kaplinski „Piirpääsukese Euroopa“Jaan Kaplinski reisikirjade kogu „Piirpääsukese Euroopa“ viib meid koos autoriga sentimentaalsetele teekondadele. Kogetud maad, kaugel kohatud inimesed ning mõtted ja meeleolud. Erilise soojusega kirjutab Jaan Portugalist, kuhu ta viimastel aastatel on sageli läinud sooja otsima, aga leidnud ka sealt endale lähedase kultuuri. Ka Soome ja Venemaa on pikemalt lahti kirjutatud. Loe edasi…

Tõnu Õnnepalu soovitab: “Oli aeg, kui suletud piirid panid unistama piiritagusest Euroopast. Oli aeg, kui seda sai uurida ja avastada lausa tüdimuseni. On taas aeg, kui vaid piirpääsuksed ja teised linnud võivad Euroopas vabalt kõiki piire ületada. Niisugusel hetkel on see raamat just õige lugemine. Palju äratundmist ja mõtteainet.”


Tõnu Õnnepalu “Lõpmatus”

Tõnu Õnnepalu "Lõpmatus"Sellel maratonil pole finišijoont. Jooksed, kuni kukud. Muidu on maraton nagu maraton ikka. Oma tõusude ja mõõnadega. Väsimusega ja tundega, et enam ei jõua. Ja ei jõuagi. Ja mis mõtet sellel jooksmisel üldse on?
Kuhu see viib? Eikuhugi! Loobud. Ja just sellel hetkel, kui oled juba täiesti loobunud, kui oled raja kõrvale maha langemas, tabab sind jõupuhang nagu ilmutus. […] Sa oled jõudnud Lõpmatusse. Finišil polegi enam tähtsust. Ta tuleb: omal ajal. See tähendab: sinu ajal. Su aeg saab kirja. Millal ja milline: oled unustanud selle üle muretsemast. Loe lähemalt!

Loe katkendit raamatust Rahva Raamatu blogist!

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives