Erik Laur, SEB kapitaliturgude maakler

Finantsinstrumentide väärtuse hindamisel on kohustuslikuks eeltingimuseks pikk ajahorisont

Investorite seas on levinud igipõline küsimus, kuidas hinnata finantsinstrumendi väärtust? Milliste näitajate põhjal analüüsida ettevõtte edukust ning kasvupotentsiaali? Neile küsimustele annab vastused Aswath Damodarani kirjutatud “Väärtuse hindamise taskuraamat”, mida võib pidada ka justkui asjatundlike investorite punaseks märkmikuks.

Raamat algab investeerimise põhitõdedega. Damodaran on aus ja mainib juba teose alguses ära ühe väärtuse hindamise põhitõe. Kui analüüside koostamise tulemusena jõutakse järeldusele, et aktsia on alahinnatud, on sellel kolm võimalikku põhjendust. Esiteks, ettevõtte väärtuse hinnang võib olla ebarealistlik või ebaõige. Teiseks, võib hinnang kogu turule olla ebarealistlik. Kolmandaks, instrumendi väärtuse hinnang võib olla küll õige, kuid alati jääb võimalus, et sellest olenemata ei pruugi turud oma viga lähitulevikus parandada. Seetõttu on sisemise väärtuse hindamise mudelite kasutamisel peaaegu, et kohustuslikuks eeltingimuseks pikk ajahorisont.

Erinevates elutsüklites olevate ettevõtete väärtuse hindamine on fookuses raamatu teises pooles. Näiteks erineb noore ettevõtte hindamine oluliselt sellest, kuidas koostada analüüsi juba pikalt tegutsenud ja kaua turul olnud ettevõtte kohta. Kui viimase puhul on võimalus finantsaruannete abil koostada analüüsi mudeleid varasemalt teadaolevate rahavoogude põhjal, siis noore kasvuettevõtte puhul sellist võimalust ei ole. Lihtsustatult, tuleb panna number külge ettevõttele, millel ei ole just üleliia palju numbreid avaldatud. Sellisel juhul tuleb appi võrdlev analüüs, mille käigus kasutatakse samas sektoris olevate ettevõtete andmeid. Sedasi on võimalik hinnata ettevõtet, mille senine tegevus on olnud küllaltki lühike. Lisaks toob Damodaran välja, mida pidada silmas, et leida tärkavate terade seast just kõige potensiaalikam.

Raamatut soovitavad nii suurte investeerimisfondide juhid, strateegid kui ka paljud kogenud investorid. Olenemata sellest, kas investor on juba nii mõnegi ettevõtte analüüsi koostanud ja otsib vastuseid töö käigus tekkinud küsimustele või on investor alles oma teekonna alguses, teosest leiavad näpunäiteid mõlemad. Damodaran selgitab läbi oma eluliste näidete finantsinstrumentide hindamise põhimõtteid imehästi ja räägib lahti ka tihti investori laualt läbi käivad erandid.

Erik Laur, SEB kapitaliturgude maakler
Erik Laur, SEB kapitaliturgude maakler

Erik Laur ühines SEB-ga 2021. aastal. Ta on SEB kapitaliturgude maakler ning panga kõneisik turgude ja makromajanduse teemal. Lauri näol on tegemist ka Eesti judo meistriga! Vabal ajal mängib ta jalgpalli ning kogub teadmisi investeerimisteemalist kirjandust lugedes.


SEB ja Rahva Raamat teevad koostööd, et edendada rahatarkust ning värskendada majandusteadmisi laiema avalikkuse hulgas. Selle koostöö käigus soovitavad SEB juhid 2024. aasta jooksul raamatuid Rahva Raamatu majanduskategooria valikust.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives