oslo opera house

Oslo – kardemonikuklid ja ooperimaja

Oslo on linn, kus suviti päike ei loojugi ning sügis ja kevad on meeldivalt pehmed vaatamata sellele, et linn asub samal laiuskraadil kui Peterburi. Talvise puhkuse muudavad siin soojemaks hotellitulede kuma ning linna rikkalik kultuuriajalugu.

Norra pealinn on kaasaegne ja vilgas, kus elab peaaegu 20% Norra rahvastikust. Kuigi Oslo on üks kallimaid linnu kogu maailmas, on see samas ka väga hubane, turvaline ja külalislahke. Oslo asub kauni fjordi jalamil, linna ümbritsevad kõrged mäed ja 343 järve.

kaneelirullTuhandeaastane Oslo on tuntud oma viikingite aega ulatuva ajaloo poolest ning iga-aastase Nobeli rahupreemia tseremoonia toimumiskohana. Kesklinn, mille pindala on 454 km², algab Oslo fjordist ning sealt laiub linn edasi mööda nõlvu ülespoole. Peale elamurajoonide kuulub linna pindalale palju metsi, mis moodustavad suurima osa Oslost. Kesklinn on mere ääres, mis laieneb laheks ja suubub Põhjamerre. Itta jääva keskvaksali ja lääne pool asuva kuningapaleega kesklinna osa on väike ja jalgsi hõlpsasti läbitav. Linna 850 000 elanikust on välismaalasi hinnanguliselt 20%, mis tähendab, et Oslo on paljurahvuseline linn.


Kuhu minna ja mida teha?

Kesklinnas asub keskaegne, 1299. aastal valminud kindlus Akershus festning, mis on suurepärane näide selle ajastu kaitseehitistest. Siin toimub iga aasta detsembris pidulik Nobeli rahupreemia kätteandmise tseremoonia ning mille saal on kaunistatud muljetavaldavate seinamaalingutega. Kindluse kivikoridoris on küll kerge ära eksida, aga kindluse tornidest avaneb suurepärane vaade Oslo fjordile.oslo

Külastada tasub ka Vigelandi skulptuurideparki. See vabameelse õhkkonnaga park on koduks üle 200 Gustav Vigelandi loodud kuulsale inimskulptuurile. Oslo on ideaalne sihtkoht arhitektuurihuvilistele, sest Oslo on muutunud moodsa arhitektuuri pealinnaks. Need turistid, kes on tulnud Oslosse eesmärgiga õppida tundma Norra kunsti, peaksid seejärel suunduma hiljuti taasavatud Henrik Ibseni muuseumi, Munchi muuseumi, kus on väljas maalikunstniku erilaadne looming, ning muidugi tasuta rahvusgaleriisse.

Jalutage läbi linna, alustades mitmeid auhindu võitnud laevakujulisest ooperimajast ning ronige selle katusele, et nautida suvel imelisi linnavaateid. Peatänav Karl Johans gate viib teid kuningapalee juurde ja teel võite külastada üht Oslo paljudest muuseumidest, mille piletid ei ole just odavad, aga Oslo passi muretsenutele taskukohased.

bygdoyKui teie linnapuhkus seda võimaldab, sõitke suvel praamiga Bygdøy poolsaarele, kus saate tutvuda Norra kultuuriajaloo muuseumiga. Selles vabaõhumuuseumis saate hea ülevaate riigi ajaloost. Peale selle võite külastada viikingilaevade muuseumi, kus on väljas laevakered ja kaks iidset meresõidukit sarvilisi kiivreid kandvate sõdalaste ajastust. Oslo fjordi ääres on mitu tähtsat muuseumi nagu Frami, Kon-Tiki, Viikingilaevade muuseum, Norra meremuuseum ja Vabaõhumuuseum.

Lisaks pakub Oslo teravaid elamusi ka toidu kaudu maailma avastavatele reisijatele: proovi järele lihapallid Oslo moodi ehk kjøttkakerja magustoiduks hammusta tükike kohalikust saiakesest krumkake.

Ostes oktoobris Rahva Raamatust ükskõik millise krimiraamatu võid võita endale ja oma kaaslasele nädalavahetuse lennureisi koos majutusega Oslosse! Tutvu kampaaniaga ja avasta põnevaid krimkasid: https://www.rahvaraamat.ee/t/krimikuu

Kampaania auhinna panevad välja Wris Reisibüroo ja airBaltic.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives