Tuul Sepp "Haki ordu"

5 nippi, kuidas lihtsal moel linnaloodust aidata

Tuul Sepp "Haki ordu"12-aastane Taaniel näeb unes elutut linna, kus laiuvad vaid lõputud asfaldiväljad ja keerlevad lämmatavad tolmupilved. Kõikjal on hirmutav tühjus. Linna kaitsevaim Hakk annab poisile pärismaailma kaasa salakirjas mõistatuse ja müstilise klaaskuuli, sest vaid nende abil on võimalik päästa Taanieli kodulinn samasugusest hävingust.

Just nii algab teadlase Tuul Sepa uus lasteraamat „Haki ordu“.

Meil kellelgi maagilist klaaskuuli looduse päästmiseks ei ole, kuid juba mõne lihtsa näpunäite või soovituse järgimine muudab linnaloomade, -lindude ja -putukate elu oluliselt mõnusamaks ning linna loodussõbralikumaks.

Tuul Sepp "Haki ordu"Kuidas saab igaüks meist kaitsta linnaloodust?

 • Niida vähem. Kui niidad muru harvemini või tükati, siis jääb taimedele, loomakestele ja putukatele rohkem ruumi ja toitu. Just sel moel annad võimaluse liigirikka taimestiku kujunemiseks ja toetad liigirikkust linnas.
  Ja mõtle – selle aja, mis tavaliselt kulub muru niitmisele, võite veeta hoopis koos perega midagi lõbusamat tehes. Muidugi, kui kogu töö tegi siiani ära robotniiduk, siis … las temagi vahel puhkab.
 • Külva ja istuta kodumaiseid liike. Istuta enda aeda või parki kohalikke taimi ja lilli. Nii leiavad loomad, linnud ja putukad sealt sobivat toidupoolist ja kuumadel päevadel varju. Kohalikud taimeliigid sobivad kohalikele loomaliikidele kõige paremini elupaigaks, tolmeldamiseks ja toiduks.
  Kui sul aeda ei ole, siis istuta lilli kasvõi välisukse ette pottidesse. Rohelust ei ole kunagi küllalt!
 • Loo elupaiku. Ära kiirusta enda aia või lähedase pargi koristamisega. Oksahunnikud, langenud lehed, vanad kännud, lamapuit, kivihunnikud, veesilmad ja puuriidad on kodudeks erinevatele pisikestele lindudele ja loomadele. Just sellised pisut metsikud paigad aitavad linna kujundada looduslikult mitmekesiseks elupaigaks. Kõik ei pea olema piinlikult korras. Päriselt.
 • Leia mõttekaaslasi koolist, töölt, naabruskonnast ja tegutsege koos! Kutsu kokku oma sõbrad, naabrid või koolikaaslased ning tehke koos midagi toredat looduse heaks. Istutage, meisterdage pesakaste, koristage prügi, looge oma kogukonnaaed. Üheskoos saate teha suuri asju!
 • Sõida vähem autoga. Proovi rohkem kõndida, jalgrattaga sõita või ühistransporti kasutada. Nii saastad vähem loodust.
  Autod tekitavad õhu- ja mürareostust ja võtavad looduselt ruumi ära.

Tuul Sepp "Haki ordu"Tuul Sepp “Haki ordu”

12-aastane Taaniel näeb unes elutut linna, kus laiuvad vaid lõputud asfaldiväljad ja keerlevad lämmatavad tolmupilved. Kõikjal on hirmutav tühjus. Linna kaitsevaim Hakk annab poisile pärismaailma kaasa salakirjas mõistatuse ja müstilise klaaskuuli, sest vaid nende abil on võimalik päästa Taanieli kodulinn samasugusest hävingust.

Mõistatuse lahendamiseks ja võluväe vabastamiseks on aga tarvis abi ning nii ühinevadki seiklusega 16-aastane Roosi, 15-aastased Saara ja Hans, 14-aastane Lennart, 11-aastane Mattias, 9-aastane Mario, 8-aastane Ronald ning pisike Stiina. Sünnib linnaloomade uurimisele ja linnalooduse kaitsmisele pühendunud Haki ordu!

Nutikas lastekamp avastab peagi, kuidas klaaskuulis peituvat maagiat kasutada. 12 maagilist muundumist õpetavad lapsi nägema linna loomade pilgu läbi. Kas loodusel on veel linnas kohta? Kas laste kodulinn saab päästetud?

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives