machiavelli_naistele

Arvustus raamatust “Machiavelli naistele”

Naiste haridustase ja õpitulemused on meeste omadest paremad, neid on tööturul rohkem kui kunagi varem ja nad rajavad endale aina enam teed uutesse valdkondadesse. Naised on hakanud lööma laineid poliitikaski. Edusammud on märkimisväärsed, ent soostereotüübid on visad kaduma ja laias laastus naised siiski ei tõuse võimu kõrgematele tasanditele, ei ole innovatsiooni esirinnas ega saa teha otsuseid, mis mõjutavad turgusid ja seadusi.

Miks klaaslagi #MeToo ajastul ikka veel püsib? Ja kuidas see lõplikult purustada? Ajakirjanik ja majandusteemalise taskuhäälingu „The Indicator“ saatejuht Stacy Vanek Smith soovitab lähtuda Niccolò Machiavelli nõuannetest. Machiavelli õpetas ju „Valitsejas“, kuidas viia kavalalt ellu muutusi, mis võivad tekitada vana süsteemiga harjunud inimestes hirmu ja vastasseisu. „Machiavelli naistele“ on võimas, humoorikas ja inspireeriv käsiraamat kõigile töötavatele naistele.

EBSi juhtimise õppejõud ja Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni president Ester Eomois kirjutas raamatust “Machiavelli naistele” arvustuse, mida ka meiega lahkelt jagas.


Kui see töökoht ei luba Sind kunagi ballile, siis ära vahata selle põrandaid!

15-aastase kogemusega Ameerika ajakirjanik Stacey Vanek Smithi 300-leheküljeline raamat „Machiavelli naistele. Kuidas teada oma väärtust ja tööturul läbi lüüa“ on sisukas lugemine naistele, kes soovivad oma tööelu edukamalt planeerida, saavutada võimu ning teha karjääri nii, et rahul on nii süda kui rahakott. Raamat on kirjutatud koroona-ajastu New Yorgis, ajal, mis autori hinnangul andis naiste keerulistele väljakutsetele töö- ja pereelu ühendamisele suure dopingu.

Raamatu läbivaks jooneks on paralleelide otsimine Itaalia filosoofi Machiavelli filosoofilise suurteosega „Valitseja“, mis on kirjutatud 500 aastat tagasi – ajastust, kus edu ja heaolu mõõdeti võimus, sõdurites ning maavaldustes. Kuna ametiruumides ilmutab võim end pisut teisiti, on see raamat üles ehitatud järgmiste peatükkidena: raha, enesekindlus, austus, toetus ja ametinimetus. Kui Machiavelli õppis suurepärastelt juhtidelt ajaloost, siis Vanek Smith räägib Ameerika edukate naisjuhtidega ning teeb ülevaate rahvusvahelistest uuringutest. Autori võrdlused sõjapidamise ja tänapäeval karjääri arendamisega teevad lugemise nauditavaks ning panevad kaasa mõtlema, isegi kui jäin nii mõnigi kord lugejana eriarvamusele.

Suure peatüki oma raamatust pühendab autor palgaläbirääkimistele. Selles on palju praktilist ja olulist, mis vajalik mitte ainult esimesel töökohal, vaid ka juba tööturul kogenud naistele. Eriti veel seetõttu, et Eestis on naiste ja meeste palgalõhe Euroopa suurim. Mõned olulised palgateemade märksõnad, mis on raamatus lugejateni praktiliste nõuannetega toodud: kuidas omada olukorrast suurt ja realistlikku pilti (ära pigista silmi kinni!); teada olulist informatsiooni, et palgaläbirääkimisteks valmistuda (relvastu!) ja mitte kukkuda vanemluse lõksu (valmistumise ja kokkuvõtmise jõud).

Soovitan seda raamatut lugeda neil, kes on tundnud nn Tuhkatriinu sündroomi (nagu autor seda nimetab), kus lahke Tuhkatriinu soovib minna ballile ja õel võõrasema vastab: „Loomulikult! Muidugi võid ballile minna, enne seda korista esik, pese põrand, löö läikima lauahõbe …“ Vanek Smith kirjeldab nii olukorda, kuhu naised päris tihti satuvad: mehi edutatakse tavaliselt selle põhjal, millisena nähakse nende potentsiaali, samas kui naisi edutakse ikka ja jälle tehtud töö põhjal. See aga võtab karjääri kujunemises tihti hoogu maha. Raamat „Machiavelli naistele“ aitab lugeja karjäärile hoogu juurde anda ja surendada teadlikkust oma võimalustest.

Ester Eomois, EBSi juhtimise õppejõud, Eesti Ettevõtlike Naiste Assotsiatsiooni president


Stacey Vanek Smith “Machiavelli naistele. Kuidas teada oma väärtust ja tööturul läbi lüüa

Smith kohandab renessansiajastu poliitilised teooriad vaimukalt ja tabavalt 21. sajandi karjäärimaastikule ning näitab, milliste vahenditega saavad naised saavutada õiglast kohtlemist ja edu tööelus. Teos toetub ka värsketele uuringutele ning jagab eri kutsealade naiste edulugusid ja salanippe. „Machiavelli naistele“ on võimas, humoorikas ja inspireeriv käsiraamat kõigile töötavatele naistele.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives