Miks lugeda e-raamatuid?

Sel nädalal kirjutab Raamatublogis e-raamatutest ja nende lugemisest Rahva Raamatu e-äri juht Toomas.


Kell on 7:02, tegin endale väikse kannu teed,  avasin oma sülearvuti, programmi Microsoft Word ja alustasin postituse kirjutamist.

Kui küsida autoritelt, võiks teada saada, et täpselt samamoodi on oma teed alustanud üle 90% raamatuid, mis Eestis raamatulettidel leiduvad.

Kuigi Rahva Raamatu, Selveri või Prisma riiulitele jõudes on teos saanud endale ilusa kujunduse ning kõvad kaaned, sai selle sisu alguse autori unetutest öödest sülearvuti ja tekstitöötlusprogrammi taga.

Sellest sisust ekraanilolev postitus räägibki.

E-raamatud on esimene suurem muutus raamatumaailmas pärast Gutenbergi. Esimest korda on võimalik raamatu sisu eraldada vormist ning kunagi varem pole selle sisu kätte saamine olnud nii lihtne.

Kui sul on kasutada nutitelefon, (tahvel)arvuti või koguni e-luger saad e-raamatuid lugema hakata paari minuti jooksul. E-raamatus on olemas kogu see sisu, mida autor kunagi teetassi kõrval mõtiskles, kuid selle lugemiseks ei ole vaja paberile midagi trükkida. Kui loed seda postitust, võiksid lugeda ka e-raamatuid.

 

Kuidas e-raamatut lugeda?

E-raamatu ostmine e-poest on sama lihtne, nagu vautšeri või pileti ostmine. Mine  www.rahvaraamat.ee, vali e-raamatute alamkaust ning sealt endale sobiv e-raamat. Pärast e-raamatu välja valimist vajuta nuppu “osta”, sisesta ostukorvis enda e-maili aadress, maksa läbi pangalingi.

Katsetamiseks võib alustada ka üle 200-st tasuta e-raamatust

Mõne hetke pärast saad e-maili, kus on link, mille abil e-raamatu fail alla laadida. Kui oled selle allalaadimise teinud, jääb üle vaid see fail enda nutitelefoni, tahvelarvutisse või e-lugerisse tõsta. Selleks, et arvuti, tahvelarvuti või nutitelefoniga e-raamatuid lugeda, on vaja eelnevalt alla laadida ka tasuta programm või rakendus – lingid neile leiad meie e-poe lehe E-raamatute juhend alt.

Kõige parem on e-raamatuid lugeda e-lugerist – seal kasutatakse spetsiaalset e-tint tehnoloogiat, mis teeb ekraani sama silmasõbralikuks, kui paberilehe. E-lugerisse raamatu tõstmiseks tuleb see arvutiga juhtme abil ühendada ning e-raamatu fail sinna kopeerida. See on sama lihtne, nagu mälupulgale failide tõstmine. Kõigis Rahva Raamatu kauplustes on võimalik ka kohapeal e-lugeritega tutvuda ning e-tint ekraani kogeda.

E-raamat julgus elada
Herdis Ojasu “Julgus Elada” e-raamatuna.

 

„E-raamatud ohustavad paberraamatuid sama palju, nagu eskalaatorid ohustavad treppe“

Aga miks lugeda e-raamatuid? Kas sellega me justkui ei aita kaasa paberraamatu hukule? Kellele ei meeldiks võtta pihku värskelt trükitud raamat, nuusutada seda erilist „uue raamatu lõhna“ ning lehitseda raamatut edasi ja tagasi, nagu parasjagu tahtmist on. Kas see ajastu hakkab läbi saama?

Sellele küsimusele on tabavalt vastanud Stephen Fry: „E-raamatud ohustavad paberraamatuid sama palju, nagu eskalaatorid ohustavad treppe“.

Isegi julgeimad prognoosid pole et e-raamatute müük läheks mööda paberaamatu müügist. Nad ei asendagi üksteist. Pigem täiendavad – nagu eskalaatorid treppe.

Millal eelistada paberraamatule e-raamatut?

  • Kui riiulis ei ole enam ruumi uute raamatute jaoks
  • Kui soovid raamatut lugeda reisile minnes – keskmisesse e-lugerisse mahub ca 2000 e-raamatut, mis tähendab, et pagasisse jääb rohkem ruumi põnevate ostude ja suveniiride jaoks.
  • Kui sulle meeldib lugeda mitut raamatut korraga – kandes kaasas e-lugerit, saad e-raamatute vahel valida vaid nupuvajutusega
  • Kui soovid raha säästa – e-raamatud on keskmiselt 30% soodsamad, kui paberraamatud – mõtle, mida ostaksid raamatupoest pideva 30% allahindlusega?
  • Kui loed tihti väliskirjandust – e-lugeritesse on sisse ehitatud sõnaraamatud, mis muudavad tundmatu sõna tõlkimise ühe sekundi küsimuseks.
  • Kui soovid keskkonda säästa  –  e-raamatu tootmise pärast ei võeta maha ühtegi puud

Miks eelistada aga paberraamatut?

  • Laiem valik – eestikeelseid e-raamatuid on müügil veidi üle 2200. Suurem osa populaarsemaid paberraamatuid tuleb peagi müüki ka e-kujul, aga täna on neid veel vähe.
  • Parem vorm – isuäratavad pildid kokaraamatus on paberil mõjuvamad, kui must-valgel e-tint ekraanil. Sama käib ka lasteraamatute kohta – neid on veel täna parem lugeda ja katsuda paberilt.
  • Kui raamat on nii hea, et tahad seda ka füüsilisel kujul omada – vahel tasub ka pärast e-raamatu lugemist osta sama raamat paberil – et tuua see virtuaalsest maailmast käegakatsutavasse riiulisse.

Kas midagi jäi mainimata? Tekkis küsimusi või ettepanekuid?
Andke nendest teada postituse alla kommentaariumisse!

Ja veel viimane asi: allahindluskoodiga „e-maailm“ saab augusti lõpuni www.rahvaraamat.ee 10% allahindlust sinu esimeselt e-raamatult ja e-lugerilt.

Head tutvumist!

 

 

 

 

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives