Kodanikuühiskonna Sihtkapitali (KÜSK) ja Heateo Sihtasutuse loodud NULA inkubaatori eesmärk on leida uuenduslikke ja nupukaid lahendusi teravatele probleemidele Eesti ühiskonnas. Inkubaatorisse oodatakse lahendusi, mis võivad olla seotud perede toimetuleku, hariduse, eakate elukvaliteedi, keskkonna, vaimse tervise või mõne muu kriitilise probleemiga Eesti ühiskonnas. Seekordses postituses toomegi teieni NULA inkubaatori lugemissoovitused!
William MacAskill “Doing Good Better”
NULA soovitab: “Me kõik tahame, et meie elul oleks mingi mõte ja mõju, aga head saab teha ja maailma paremaks muuta mitut moodi. William MacAskill küsib oma raamatus, kuidas teha head paremini ja tutvustab mõistet efektiivne altruism. Ta arutleb selle üle, et emotsioonidele tuginemisest ei piisa ning heategevus peaks olema ratsionaalsem – vaja on nii südant kui mõistust. Senisest nägemusest lahti raputav raamat paneb sind oma järgmise korra annetust või heategu hoopis teise pilguga vaatama. Hindamatu lugemisvara kõigile neile, kes soovivad midagi maailmas paremaks muuta.”
Ethan M. Rasiel “The McKinsey Way”
NULA soovitab: “”The McKinsey Way” õpetab, kuidas läheneda probleemide lahendamisele – olgu probleem siis äriline või ühiskondlik. Mitme hea nipi kõrval jääb kõlama vajadus seada hüpoteese, et hiljem oleks võimalik kontrollida, kas tehtud tegevustel oli mõju. Ühiskondlike algatuste ja sotsiaalsete ettevõtete puhul tuleb enne tegutsema asumist selgelt läbi mõelda, kelle elu paremaks muuta soovitakse ja kas lahendatavast probleemist saadakse ikka hästi aru – et ei tekiks olukord, kus pakutakse mitte töötavat, vaid mugavat või endale sobivat lahendust.”
Stephen Covey “Väga efektiivse inimese 7 harjumust”
NULA soovitab: “Ettevõtte ehitamine on suur töö. Sotsiaalse ettevõtte ehitamine on aga veel suurem töö, kuna kasumlikkuse kõrval tuleb silmas pidada ja mõõta ka ühiskondlikku mõju. Seetõttu on Stephen Covey ajatu “Väga efektiivse inimese 7 harjumust” hea abimees, kuidas saavutada seatud eesmärgid, olles efektiivne, aga hoides samal ajal ka suhteid. Seitse lihtsat põhimõtet, mida juhina ja enesearengut silmas pidades järgida – hea teejuht prioriteetide seadmisel olukorras, kus lahendatavad probleemid on suured ja keerulised.”
Kuus kuud kestev 75 000 € suuruse auhinnafondiga NULA inkubaator, mis keskendub ühiskondlike algatuste arendamisele, alustas neljandat hooaega. Lahendusi teravatele ühiskondlikele probleemidele oodatakse 4. aprillini. Kui sul on mõni Eesti ühiskonda paremaks muutev idee, loe lähemalt ja esita see www.nula.ee.