Philippa Perry "Raamat, mida su vanemad võinuks lugeda (ja mille lugemise eest su lapsed sind tänavad)"

Kuu raamat: “Raamat, mida su vanemad võinuks lugeda (ja mille lugemise eest su lapsed sind tänavad)”

Kuidas olla parem lapsevanem?

Tunnustatud psühhoterapeut Philippa Perry selgitab oma käsiraamatus “Raamat, mida su vanemad võinuks lugeda” humoorikalt ja haaravalt, millised aspektid laste kasvatuses on tõeliselt olulised ja missuguseid käitumismustreid tasuks kindlasti vältida. „Ideaalse retsepti” asemel pakub Philippa Perry palju suuremat pilti vanema-lapse hea suhte saavutamisest ja aitab muuhulgas näiteks mõista, kuidas sinu enda kasvukeskkond lapse kasvatamist mõjutab ning kuidas vältida või parandada vigu, mida sa tõenäoliselt teed.


Autor eessõnas:

“See pole otseselt lastekasvatusraamat. Mul ei ole plaanis potil käimisele või rinnast võõrutamisele keskenduda. Selles raamatus keskendun meie suhetele lastega, tugevaid sidemeid tõkestavatele ja parandavatele asjaoludele.

Räägin sellest, kuidas meid endid kasvatati, ja viisidest, kuidas need asjaolud meie kasvatusmeetodeid mõjutavad; vigadest, mida tulevikus teeme – eriti neist, mida kõigest väest vältida püüame – ja sellest, kuidas neid parandada.

Sa ei leia sellest raamatust nippe, trikke ja vastuseid kõikidele kasvatust puudutavatele küsimustele ning kohati võin su ilmselt endast välja viia, sind vihastada või sinust isegi parema lapsevanema teha. Kirjutasin niisuguse raamatu, mida tahtnuks ise värske lapsevanemana lugeda, ja ma soovinuks südamest, et mu enda vanemad seda lugenud oleksid.”

Sisututvustus:

Vaatasin hiljuti lavakoomik Michael McIntyre esinemist; mees ütles, et lastega tuleb teha nelja asja: nad riidesse toppida, neid toita, pesta ja nad magama panna. Ta tunnistas, et enne laste saamist kujutles ta vanema elu kui roheluses lippamist ja lõputuid piknikke, kuid igapäevases elus tuleb lahinguid lüüa selleks, et lapsi isegi neid nelja lihtsat asja tegema saada. Publik rõkkas naerust, kui ta kirjeldas, kuidas püüab veenda lapsi juukseid pesema, mantlit selga ajama, õue minema või juurikaid sööma. Naerjad olid lapsevanemad, just niisugused nagu meie, kes me seda kõike omal nahal kogenud oleme. Vanemaks olemine on raske töö. See võib olla kohutavalt igav, heidutav, masendav ja koormav, kuid samal ajal on see su elu kõige naljakam, lustlikum, armastusest pakatavam ja geniaalsem kogemus.

Sel ajal, kui mähkmevahetus, lastehaigused, (nii laste kui teismeliste) jonnihood ja muud pisiasjad su enda alla matavad või sa tuled pärast pikka tööpäeva koju tegema seda päris ja tõeliselt rasket tööd – niisugust, mis sisaldab ühtlasi lastetooli pragudest püdela banaani kraapimist või direktori järjekordset telefonikõnet, et sind kooli kutsuda – on raske vanemaks olemist perspektiivi seada. See raamat püüab sulle suuremat pilti näidata, et saaksid kaoses sammukese tagasi astuda ja näha, mis on oluline ja mis mitte ning mida sul on võimalik ette võtta, et laps edukalt iseendaks kasvaks.

Vanemaks olemise tuum ongi tegelikult sinu ja su lapse suhe. Kui oleksime taimed, oleks see suhe nagu pinnas. Suhe toetab, toidab, laseb kasvada või pärsib kasvu. Ilma toetava suhteta satub ohtu just lapse turvatunne. Soovime, et see suhe kujuneks lapsele – ja tulevikus omakorda tema lastele – jõuallikaks.

Vanemaks olemise eri aspektidega maadlemisest olen psühhoterapeudina oma patsientidelt palju kuulnud. Tänu tööle on mul avanenud võimalus vaadelda viise, kuidas suhetes häired tekivad ja kuidas neid taas parandada. Selle raamatu eesmärk on jagada sinuga seda, mis vanemaks olemise puhul tõeliselt oluliseks kujuneb. Räägime sellest, kuidas oma ja laste tunnetega toime tulla ning kuidas end samale lainepikkusele seada, et neid paremini mõistma ja tundma õppida, ning kuidas lastega tõeline side saavutada, selmet kurnatuna konfliktide ja taandumiste takku tammuma jääda.

Vaatame vanemaks olemist pikemas perspektiivis, ilma nippe ja trikke kasutamata. Mind huvitab, kuidas lastega suhestuda, mitte viisid, kuidas nendega manipuleerida. Käesolevas raamatus utsitan sind imikuaja- ja lapsepõlvekogemusi meenutama, et anda edasi kõik hea oma kasvatusest ja hoida tagaplaanil vähem kasulikud kogemused. Uurin seda, kuidas kõiki suhteid edendada nii, et pakkuda lastele parimat kasvukeskkonda. Uurime, kuidas rasedusaegne suhtumine võib otseselt mõjutada suhet lapsega, ja kuidas elada koos beebi, lapse, nooruki või täiskasvanud järeltulijaga nii, et teie omavaheline suhe talle jõudu ja sulle rahuldust pakuks. Peale selle võtame loomulikult jutuks, kuidas nad vähema vaevaga riidesse, söönuks, puhtaks ja magama saada.

Raamat on vanematele, kes peale oma laste armastamise neid ka meeldivaks soovivad pidada.


Philippa Perry “Raamat, mida su vanemad võinuks lugeda (ja mille lugemise eest su lapsed sind tänavad)”

Philippa Perry "Raamat, mida su vanemad võinuks lugeda (ja mille lugemise eest su lapsed sind tänavad"Oleme aastatuhandeid minevikku ja kes teab kui pikalt tulevikku ulatuvas ahelas vaid imepisikesed lülid. Õnneks suudame oma isiklikku lüli vajadusel muuta. Loe edasi…

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives