Kuu raamat: Peeter Pikk-kõrv “Jõulud on tulekul”

“Jõulud on tulekul” – seda ka samanimelise uue lasteraamatu peategelase Peeter Pikk-kõrva jaoks, kes ootab nii väga jõule! Rahva Raamatu novembri kuu raamatus askeldab Peeter, kelle meelest on jõulukuu parim aeg aastas, sest just siis saab teha lumejänkusid, maiustada jõulutoiduga ja pakkida kingitusi.


PROUA PIKK-KÕRV jäi jõulupuuga väga rahule. See sobis imeliselt uru nurka. Paraku oli Peeter kuuske koju kandes kogu aeg üle õla õdede poole vaadanud ja neid õpetanud, kuidas puud hoida. Sedasi oli ta ühe juure taha komistanud ja pahkluud vigastanud. Nüüd istus ta, üks jalg taburetile tõstetud ja ema taskurätik ümber jala seotud.

Jänkutüdrukud olid ametis jõulukaunistuste meisterdamisega. Proua Pikk-kõrval oli ilusat paela ning Tupsuke, Nupsuke ja Tuttsaba sidusid nüüd seda okste külge. Kaunistused olid kobaras koos alumistel okstel, sest kõrgemale tüdrukud ei ulatunud. Peeter märkas kõrgemal tühje oksi ja oleks tahtnud need ära kaunistada.

„Palun too mulle paela,“ ütles ta Nupsukesele. „Ma tahan ka jõulukaunistusi teha!“

„Ei, Peeter. Istu ilusti paigal,“ keelas ema. „Ära seisa oma haigel jalal.“

„Aga ema, jalg on juba palju parem,“ ütles Peeter. Ta tõusis püsti, kuid vankus ja vajus tagasi istuma.

Nupsukesel oli temast kahju, ta tõi vennale toreda ruudulise paela. See oli olnud ümber kingituse, mille tädipoeg Priidik Oblikasaba oli neile eelmisel aastal Šotimaalt saatnud.

Peeter hakkas paelast lipsukest tegema, kuid see ei tahtnud õnnestuda. Mõnikord tulid aasad liiga suured, siis jälle liiga väiksed. Ja isegi kui suurus sai õige, kippus lipsuke ikka lahti tulema. Ta vaatas õdede tehtud lipsukesi. Need nägid täiuslikud välja!

Ta ohkas südamest.

„Peeter, tahad ma aitan sind?“ pakkus Tuttsaba lahkelt.

„Ei!“ vastas Peeter tõredalt. „Ma ei tahagi enam lipsukest teha. Ma teen hoopis käbisid.“ Ja ta kortsutas paela kokku.

„See näeb välja rohkem nagu muhk,“ lausus Tuttsaba.

„See on käbi,“ teatas Peeter kindlameelselt, tõusis püsti ja hopsas jõulupuu juurde.

Ühel jalal tasakaalu hoidmine ja samal ajal enese kõrgemale upitamine, et paelast tehtud käbi jõulupuule asetada, oli keeruline. Eriti kui see kukkus pidevalt maha. Peetril hakkas suurest pingutusest lausa palav.

„Ära minu lipsukesi maha aja!“ hüüatas Tupsuke.

„Neid on seal ju nagunii palju,“ nähvas Peeter.

„Peeter, käitu viisakalt!“ ütles ema ja kiirustas uru kaugemasse nurka voodipesu vahetama.

„Mul on vaja midagi, millega käbi puu külge kinnitada,“ lausus Peeter.

„Mina tean, kuidas liimi teha!“ hõiskas Nupsuke. „Jahu ja vesi tuleb kausis kokku segada.“

Peeter ja Nupsuke segasidki kokku kleepuva liimi. Seejärel hopsas Peeter tagasi puu juurde ja hakkas oma käbi oksa külge liimima. Ent kõrgemale upitades lõi ta ühel jalal seistes vankuma ning järgmisel hetkel kukkus pikali …

Kukkudes lasi ta liimikausist lahti. Kauss lendas läbi õhu ja prantsatas põrandale puruks. Peeter ja jõulupuu olid üleni kleepuva liimiga koos.

„Mis juhtus?“ hüüdis ema lähemale tormates.

Peeter oli justkui valge šokolaadiga kaetud. Jänkutüdrukute silmad olid ehmatusest pärani.

„Oi, Peeter, katsu ometi ettevaatlikum olla!“ ütles proua Pikk-kõrv. Ta võttis taskurätiku ja tupsutas sellega Peetri kasukat, et liimi ära pühkida.

„Jah, ema,“ pomises Peeter. Ta ei julgenud öelda, et liimitegu oli olnud Nupsukese idee. Pealegi tundis ta end väga tobedalt.

„Tule ja istu nüüd rahulikult,“ lausus ema.

Hiljem, kui Peeter oli vannis käinud ja kogu liim oli kasukast kätte saadud, jäi ta jõulupuud silmitsema. See oli tegelikult väga kena. Valged liimilaigud okstel sätendasid valguse käes ning koos ruuduliste lipsukestega ja tippu asetatud tähega nägi jõulupuu väga pidulik välja. Peeter ei jõudnud ära oodata, millal ka kingitused kuuse alla saavad!


Jõuluehted

Vaja läheb:

Värvilist A4 suuruses paberit
Tassi või alustaldrikut ringi joonistamiseks
Vildikaid, rasvakriite ja kleepse
Kääre
Augurauda
Paela

  1. Võta üks värviline paber.
  2. Joonista paberile tassi või joogiklaasi abil ringid.
  3. Lõika ringid ettevaatlikult välja.
  4. Kaunista ringid mõlemalt poolt ära. Joonista neile näiteks pilte, kleebi midagi peale või tee ilusaid mustreid – täpselt nii, nagu ise soovid.
  5. Palu mõnda täiskasvanut, et ta aitaks sul iga ringi ülaossa teha augurauaga augu.
  6. Lõika iga ringi jaoks jupike paela – umbes 10 cm-st peaks piisama.
  7. Pane paelad aukudest läbi ja seo sõlmega kinni.
  8. Kui jõuluehted on valmis ja kuivanud, riputa need jõulupuule.

Peeter Pikk-kõrv “Jõulud on tulekul”

Peeter Pikk-kõrv ootab nii väga jõule!

Jõulukuul saab teha lumejänkusid, maiustada jõulutoiduga ja pakkida kingitusi. See on Peetri meelest parim aeg aastas. Selles raamatus jagub lugemist terveks jõulukuuks. Igaks päevaks üks peatükk ja üks vahva tegevus koos sõprade või perega ajaveetmiseks.

Loe edasi…

 

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives