Sander Danil, SEB privaatpanganduse strateeg

Investeerimisteekond ise võib pakkuda meelerahu

Tänapäeval on moodne rääkida finantsvabadusest, aga üldiselt lähenetakse sellele terminile väga raha-keskselt ja seetõttu on selle tähendus ka veidi lörtsitud. Tihti jääb mulje, et enam ei saadagi täpselt aru, milles see vabadus seisneb ja kuidas see meie elu paremaks teeb. Maailmas on olemas suurel hulgal väga erinevaid säästmist ja investeerimist käsitlevaid raamatuid, kuid Michael Gilmore „Zen-raha taskuraamat” on minu loetutest esimene, mis ühendab raha ja finantsilise sõltumatuse budistlike põhimõtetega.  

Antud raamatu juures meeldis mulle eriti raha olemust kirjeldav filosoofiline osa, mis arutleb lihtsas keeles selle üle, mida raha saab meie heaks teha ja mida raha teha ei suuda. Seda oleks hea lugeda kõigil tööellu astuvatel noortel, et vältida raha muutumist kinnisideeks ja eesmärgiks omaette, mis omakorda võib põhjustada palju ärevust ja stressi.  

Raha on küll üks võimsamaid inimese leiutatud tööriistu, kuid ta on siiski vaid tööriist, mis võib aidata saavutada meie tõelisi eesmärke. Raha saab kasutada väärtuste loomiseks kasutatud aja ja energia jäädvustamiseks, üle kandmiseks ja talletamiseks, kuid temaga ei saa osta õnne, armastust ja tõelist rahuolu.  

Eesmärgid ja teekond toovad meelerahu 

Kuna tegu on ikkagi rahatarkuse raamatuga, käsitleb autor lihtsate ja eluliste näidete abil ka peamisi säästmise ja investeerimise põhimõtteid, mille rakendamisel on kerge jõuda finantsilise meelerahuni. Kõige võimsamaks abimeheks on siin loomulikult liitintress või ka liittootlus. Sealjuures on oluline mõista, et kui investeerida eesmärgipäraselt ja lihtsate sammudega endale seatud eesmärgi suunas, siis võib see teekond ise pakkuda koheselt meelerahu, mitte alles mingi kauge numbrilise sihi täitumisel.  

Kõik algab säästmisest ja tähtis on alustada nii vara kui võimalik, parimal juhul esimesest sissetulekust. Samas on ka selge, et finantsiline meelerahu on vaid osa meie tõelisest heaolutundest.  

Raamatu praktiline osa annab lisaks esmastele majandusliku käitumise juhistele ka kasulikke näpunäiteid sisemise rahulolu kasvatamiseks hingamisharjutuste, meditatsiooni ja muude tegevuste koosmõjul. Minul näiteks tekitas raamat soovi uuesti alustada aastaid tagasi edukalt katsetatud hingamisharjutustega. Soovin kõigile rohkem zen’iliku meelelaadi igas päevas.  

Sander Danil, SEB privaatpanganduse strateeg
Sander Danil, SEB privaatpanganduse strateeg 

Sander Danil on pikaajalise kogemusega finantsturgude analüütik ja portfellihaldur. Ta on ligi kolme aastakümne jooksul töötanud nii aktsiaanalüütiku kui fondijuhina ja näinud turgudel mitmeid buume ja krahhe, millest kogemusi ammutada. Vabal ajal võib Sandrit tihti kohata golfiväljakul. 


SEB ja Rahva Raamat teevad koostööd, et edendada rahatarkust ning värskendada majandusteadmisi laiema avalikkuse hulgas. Selle koostöö käigus soovitavad SEB juhid 2024. aasta jooksul raamatuid Rahva Raamatu majanduskategooria valikust.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives