Me teame, et nutikaim jõulukink on raamat, kuid selle päris õige leidmine laiast raamatuvalikust võib osutuda oodatust keerulisemaks ülesandeks. Siit leiad selleaastased parimad kingiideed, mida julgelt eelseisvateks jõuludeks soovitame. Vali raamat jõulukingiks lähedasele või pühadeaegseks lugemiseks iseendale!
Tõnu Õnnepalu “Õhtupäike väikestel majadel”
„Õhtupäike väikestel majadel“ on üks etapp, üks tükk reisist vanadusse, aga imelikul kombel viib see reis läbi lapsepõlve, läbi selle aja, kui kõik oli alles ees. Sest kõik on endiselt alles ees. See ongi vananemise paradoks ja selle kõige kiivamalt varjatud saladus: ikka on kõik alles ees, ikka on kõik alles tundmatu, ikka on su elumõistatus alles lahendamata. Kas osa tema lahendusest ei peitugi nimelt lapsepõlves, päritolus, tolles ajas, kust oleme tulnud ja mida enam ilmselgelt olemas ei ole? Ümberringi on uus aeg, aga meie kõnnime tubades, mis kord olid, räägime inimestega, keda ilmsi enam kohata ei saa. Jääme ajast maha. Või jääb hoopis aeg meist maha? Võib-olla astume hoopis aasta-aastalt aina tundmatumale, aina vähem läbi uuritud, aina põnevamale maale, alles täiesti kaardistamata territooriumile. Ka see on võimalik.
“Riho Sibul. Kuulaps”
See raamat on Riho Sibulast, inimesest ja loojast, kes puudutas väga paljusid nii oma muusika kui olemusliku eripäraga. Mõte mälestusraamatu koostamisest tekkis Riho sõpradel kohe pärast Riho surma. Praeguseks on selle raamatu jaoks jaganud oma mälestusi-meenutusi üle 100 inimese. Siiski pole see üksnes mälestusteraamat, vaid ka elulooraamat, millesse on talletatud Riho elu poisipõlvest kuni surmani.
Eia Uus “Anett Kontaveit. Võitlejahing”
Anett Kontaveit pühendas 20 aastat oma elust tennisele. Lugematul arvul tunde väljakul, erinevates trennides, jõusaalis, turniiridel. Võite ja kaotusi, tõuse ja langusi, higi, verd ja pisaraid – aga ka suurt võidujoovastust ja vägevaid hetki. Ta sai hakkama millegi erakordsega, võites kuus WTA turniiri ja tõustes maailma edetabelis teisele kohale. Meedias on Anett siiani rääkinud peamiselt võistlustest ja väga vähe kõigest sellest, mis leidis aset väljakult eemal.
Selle raamatu kaante vahele on Eia Uus kirja pannud Aneti loo võimalikult ehedalt ja otse, just nii, nagu Anett ise seda jutustab ja mõtestab.
Lauri Räpp “Elatud eilsete ja elamata homsete vahel”
„Elatud eilsete ja elamata homsete vahel” on jalutuskäik siinsamas, meie ja me elu keskel. Viljandist Vidrike ning Tartust Praha ja Barcelonani. Nendes, märkamistest sündinud mõtisklustes, vaatan tagasi elatud eilsetele ja heidan pilgu veel elamata homsetele.
Kõik lood on elust enesest. Ent elus on palju maagilist ja seletamatut. Mistõttu polegi ime, et mõnda lugu lugedes tekib tunne, justkui räägiks see lugejast endast. Mõni lugu võtab muigama, mõni aga puudutab ja paneb mõtlema. Ka raske ja kurb saab siin raamatus omal moel kauniks ja lootustandvaks.
Christian Kelch “Liivimaa ajalugu”
Kelchi suurteos „Liivimaa ajalugu“ koosneb kahest osast, millest autori eluajal ilmus vaid mahukas esimene köide (1695), mis käsitleb Eesti- ja Lätimaa minevikku kuni 1690. aastani. Kroonika teine köide käsitleb aastaid 1690–1707, see säilis üle saja aasta üksnes käsikirjana ning on tänaseni parim allikas suure näljahäda aastate ning Põhjasõja-aegsete sündmuste kohta. See on üks kõige olulisemaid kroonikatekste Eesti ajaloost.
Jaak Juske “Eesti salapärased kummituslossid”
“Eesti on küll väike maa, kuid siia mahub sadu vanu mõisaid ja losse. Mõisate hiilgeajal 20. sajandi alguses oli siin kokku üle 2000 mõisasüdame. Valdav osa neist on tänaseks hävinud, varemeis või kurvas seisus, samas on märkimisväärne osa ka kenasti korda tehtud. Väga paljudes säilinud lossides väidetavalt kummitab. Tundub lausa, et ühel vanal ja väärikal lossil peab tingimata oma vaimulugu olema. Nii et on aeg võtta ette üks retk kummituslosside salapärasesse maailma. Päris kõiki lugusid pole siin kirjas, aga kõige kuulsamad ja põnevamad kindlasti. Eesti losside vaimud juba ootavad teid!” Jaak Juske
Yuval Noah Harari “Neksus”
Lood tõid meid kokku. Raamatud levitasid meie ideid ja mütoloogiaid. Internet lubas lõputuid teadmisi. Ent algoritm sai teada meie saladused ja pööras meid üksteise vastu. Mida teeb tehisaru? „Neksus“ on põnev ülevaade sellest, kuidas me praegusesse hetke välja jõudsime, tutvustades valikuid, mida peame tegema, et ellu jääda ja õitseda.
“Jõulujutud”
Raamat „Jõulujutud“ sobib ideaalselt perele koos lugemiseks ja kaasategemiseks. Nagu ikka, tegutsevad raamatus juba Peeter Pikk-kõrva lugudest tuttavad tegelased – Tuttsaba, Tupsuke, Nupsuke, Benjamin, härra Rein ja paljud teised. Kaunistage koos Peetri ja ta õdedega jõulupuud, tehke õue lumejänku ja olge sel erilisel ajal koos lähedaste ja sõpradega.
Lia Virkus “Nostalgilised toidud 2”
Siia kaante vahele on Lia Virkus kogunud lihtsaid ja häid retsepte, mis on pärit 1970.−1990. aastatel tema enda ja tema ema käsitsi kirjutatud retseptivihikutest. Tol ajal sai uusi retsepte sõpradel-sugulastel külas käies, naisteajakirjade retseptirubriikidest või teleekraanilt ja kirjutati enda kaustikusse ringi. “Mu meelest on need n-ö sõbrannade retseptid alati parimad! Samuti on mulle kingitud ja sõbrad lugeda toonud oma pere vahvaid käsikirjalisi retseptikogumikke. Leidsin neist nii mõndagi põnevat meeldetuletamiseks ja teiega jagamiseks.” Lia Virkus.
Uue nostalgiakogumiku retseptid aitavad ikka ja jälle, kui tekib küsimus, mida õhtul perele söögiks valmistada või millega küllatulevaid sõpru rõõmustada.
Andreas Jääger, Märt Koik “Uhhuu! Väike Eesti uhhuuraamat“
Kas oled kursis, kes on Kaastunde Vaim? Mis on Trauma Tasakaalu Pudelid? Miks lasub maal Surma Kultuse energia? Millega tegeleb valgustöötaja? Aga värviterapeut? Kust küll võiks ometi leida külluse laeka? Millist rituaali teha aja tagasi keeramiseks?
Raamat annab lõbustava ülevaate Eesti uhhuude kirevast maailmast, mille on kirja pannud Eesti oma uhhuueksperdid Andreas Jääger ja Märt Koik. 2020. aastast on autorid teinud Võhkarite podcasti, kus uhhuud oma lõputute teemadega on olnud alati oodatud jutuaineks. Nüüd on nad kirjutanud iroonilises kastmes raamatu, mille on oma vaimukate illustratsioonidega ellu äratanud EKA visuaalse kommunikatsiooni tudeng Greta Ruga.
Lauamäng „Reis ümber Eestimaa“
Kas tead, mis või kus on Lambakogu või Eesti jämedaim pärn? Või tead lugu Ungru lossist, mis ei saanudki päris valmis? Või kus saab klaasi puhuda või aururongiga sõita?
Lauamäng „Reis ümber Eestimaa“ tutvustab huvitavaid paiku – osa neist on kindlasti tuttavad, osa aga võivad olla Sinu jaoks täiesti uued – teel satud Sa looduskaunitesse paikadesse, mõisatesse, muuseumidesse, taludesse.
Mari Jürjens – … aga samas …
Peamiselt koduses riidekapis salvestatud album on Mari Jürjensi viimaste aastate looming, mille ta pühendas inimese kahtlevale meelele. “Minu mõtteliseks lähtepunktist kujunes küsimus: kuidas läbi kõhkluste jõuda helguse ja selguseni?” Alati kahtleva inimesena püüdis Mari plaati punuda tuttavliku elu kahekülgsuse. “Ma olen alati olnud “aga samas”-inimene. Mis on see, mis on õige ja päris? Kuidas teha nii, et ei otsustaks kergekäeliselt, aga samas kergelt? Kuidas teha nii, et ei mõtleks üle, aga samas mõtleks läbi? Kuidas olla tõsiseltvõetav, aga samas ennast mitte liiga tõsiselt võtta. Seetõttu püüdsin luua albumi, mis oleks eelmistest veidi julgem ja mängulisem.”
Raamatutega lähemalt tutvumiseks jälgi Rahva Raamatu Facebooki ja Instagrami!
Vaata ka teisi kingiideid jõuludeks!