Eia Uus soovitab lugemist

Reisiv kirjanik Eia Uus soovitab lugemist!

Eia Uus on reisiv kirjanik ja ajakirjanik. Temalt on ilmunud romaanid “Kahe näoga jumal”, “Aasta Pariisis”, “Kuu külm kuma” ja reisikiri Prantsusmaal olemise ajast “Minu Prantsusmaa. Elu nagu sirelivein”. Kõigi oma tegemiste kõrval jõuab Eia ka palju lugeda. Kohe väga palju. Eelmisel aastal ühtekokku lausa 102 raamatut ja nende seast jagabki ta nüüd oma lemmikuid.

“Kõik ei ole tingimata igas mõttes parimad, aga neis oli see miski, mis tol hetkel huvitavaks või nauditavaks muutis, või meisterlik või liigutav oli. (Ja enamik eelmisel aastal ilmunud raamatuid on alles lugemisjärjekorras!)”

Ilukirjanduslik non-fiction:

Kristiina Ehin “Paleontoloogi päevaraamat”

Kristiina Ehin "Paleontoloogi päevaraamat"Paleontoloogi päevaraamat” räägib autori lapsepõlvest, kooli- ja noorusajast Raplas kirjanikest vanemate peres. Raamat koosneb isiklikku laadi mälupiltidest, kuid perepärimuse kaudu ulatub autor ka oma sünnieelsesse aega. Eelajalugu, lähiminevik ja olevik põimuvad kokku üheks kirevaks tervikuks, täiendades „Aja loo” sarja veel ühe läbitunnetatud loo võrra. Loe edasi…

Amélie Nothomb “Jumala lapsepõlv”

Amélie Nothomb "Jumala lapsepõlv"“Jumala lapsepõlv” on viljaka autori üheksas romaan, mis jutustab lapse silmade läbi tema elu sünnist kuni kolmanda eluaastani. Vaimukalt kirjeldab ta vanemate askeldamist ja muretsemist oma hälli ümber, hoidjatädide läbinähtavaid katseid temast tubli inimest kasvatada, aga ka ebaõnnestunud enesetapukatset. Romaani tegevustik paigutub Jaapanisse, kus lapskangelase vanemad töötavad diplomaatidena. Autor ise väidab, et kõik romaanis kirjeldatud värvikad ja lõbusad juhtumised on tõestisündinud.

Paul Auster “The Red Notebook”

Paul Auster "The Red Notebook"A collection, in which, the author traces the compulsion to make literature. In a selection of interviews, as well as in the essay ‘The Red Notebook’ itself, he reflects upon his own work, on the need to break down the boundary between living and writing, and on the use of certain genre conventions to penetrate matters of memory and identity. Vaata raamatut.

Anaïs Nin “Henry and June”

Anaïs Nin “Henry and June”Drawn from journals, this book offers an account of a woman’s sexual awakening, covering a single year – 1931-32, in Paris, when June fell in love with Henry Miller, undermining her own idealized marriage. Vaata raamatut.

Eia Uus soovitab: “Nii ülevoolavalt sensuaalne!”

Romaanid:

“Kõige rohkem kriipisid romaanid noortest tüdrukutest: Louise O’Neill “Igavesti vaid sinu” – iga noor naine võiks lugeda, kuigi 16-aastase sisemonoloog ja dialoogid on ootuspäraselt oi-kui-väsitavad; Emma Cline’i “Tüdrukud”; Elena Ferrante “The Story of a New Name” ja Neoon Musta “Ma tahan olla tema”. Kõik jõhkralt ebamugavad raamatud. Louise O’Neilli „Sai mis tahtis” oli mu eelmise aasta topis, ka ääretult kriipiv. Argentiinlaste Mariana Enríquezi “Things We Lost in the Fire” ja Samanta Scweblini “Fever Dream” olid mõlemad minu jaoks liiga karmid ning laste suhtes nõrganärvilistele ei soovita.”

Ayn Rand “Allikas”

Ayn Rand “Allikas”See pole mitte üksnes võitlus rivaalide ja vastastega või aegunud kunstitraditsioonidega, vaid laiemalt nendega, keda autor nimetab teiste kaudu elajateks, nendega, kes ei oska või ei julge olla nemad ise, järgida oma ideid ja unistusi ilma kompromissile minemata. Liberaalse kapitalismi prohvetina on Ayn Rand valanud oma filosoofilised tõekspidamised ilukirjanduslikku vormi, mille tulemuseks on hümn indiviidile, ülistuslaul eetilisele egoismile ning iga inimese õigusele olla ainulaadne. Loe edasi…

Eia Uus soovitab: “Need 900 lehekülge läksid kiiremini kui enamik 150-leheküljelisi raamatuid. Kindlasti üks elu lemmikraamatuid.”

Alessandro Baricco “Novecento” ja “Ookean meri”

Alessandro Baricco "Novecento"Novecento” is a dramatic monologue published in English for the first time. Adapted for film in The Legend of 1900, this stage adaptation is a beautiful piece of theatre. This is the story of Novecento, an abandoned baby found onboard the cruise liner Virginia. Novecento never leaves the ship but creates a life for himself at sea. Vaata raamatut.

Alessandro Baricco "Ookean meri"Alessandro Baricco romaani “Ookean meri” tegevus toimub ühel määratlemata kaugel maal, salapärases mereäärses hotellis, mida peavad lapsed. Hotelli koguneb salk ekstsentrilisi inimesi – igaks elujuhtumiks jutlusi kirjutav preester, kummalist tõbe põdev melanhoolne aadlipreili, kaunis abielurikkujast naine, maalikunstnik, kes maalib mereveega merd, kättemaksu ihkav meremees, professor, kes püüab täpselt kindlaks teha, kus murduvad lained ja kus lõpeb meri. Kõik, mis juhtub, tundub hämmastav, ent samas iseenesestmõistetav.

Kätlin Kaldmaa “Islandil ei ole liblikaid”

Kätlin Kaldmaa "Islandil ei ole liblikaid"Ääretuse äärel on igaüks argiselt ääretust ääreni täis. Ääretuse äärel, trolli pealael, kus ülestõusmispühaeelne lohe küla alla neelas, on heeringat ja vetikat ja trolle, on armastust, mis on niisama mõistetamatu ja möödapääsmatu kui ookean, on naisi ja mehi, kuigi hooti, ja kohvi saab ka.
Ühe pere ajaarvamise alguseks saanud valge maja koondab endasse lugematul arvul lugusid, alustades Gudrunist ja Jónsist, esimestest inimestest, ja lõpetades Elina, ülemeremaale kadunud noore naisega. Üks maja, üks sajand, üks pere. Elu Islandi rannakülas on alalises liikumises. Loe edasi…

Aino Pervik “Kaetud lauad”

Aino Pervik "Kaetud lauad"Aino Perviku romaani peategelane on äsja ülikooli lõpetanud filoloog, kes suunatakse oma esimesse töökohta. Raamatus jälgitakse tema kohanemist uue keskkonnaga ning keerulisevõitu isiklikke suhteid. “Kaetud lauad” on Aino Perviku esimene romaan täiskasvanutele, mille esmatrükk ilmus 1979. Vaata raamaut.

Clarice Lispector “Metsiku südame ligi”

Clarice Lispector “Metsiku südame ligi”Seal, kus on kahvatu näoga hetked, oimetud seinad, kus hämarad ruumid lainetavad minestuse äärel, hägused asjad kiiguvad toanurkades, kuhu langeb kinnisilmi udu – see on paik, kuhu Brasiilia üks kuulsamaid modernistlikke kirjanikke, Clarice Lispector, oma lugeja viib. Romaani peategelase, isepäise Joana metsik süda aimdub tema sisekaemusest ning tundmustest, mida ümbritsevad inimesed ja elusündmused temas tüdrukupõlve, armumise ja abielu jooksul äratavad. Tundmatu 23-aastase noore naise avaldatud romaan tekitas ilmudes oma uudse ja väga isikupärase stiiliga tõelist sensatsiooni ning andis kirjanikule hüüdnime Orkaan Clarice. Loe edasi…

Tomás Eloy Martínez “The Tango Singer”

Tomás Eloy Martínez “The Tango Singer”The story of a young man’s search for the greatest and most mysterious tango singer of them all. Set in Buenos Aires.

Eia Uus soovitab: “Hoopis midagi muud, kui pealkirjast karta on.”

 

 

 

 

Alain de Botton “Essays in Love”Alain de Botton “Essays in Love”

 

With an introduction by Sheila Heti. A unique love story and a classic work of philosophy, rooted in the mysterious workings of the human heart and mind. Vaata raamatut.

Eia Uus soovitab: “Midagi muud, kui pealkirjast karta.”

 

Julien Gracq “Dark Stranger”

Julien Gracq “Dark Stranger”A surreal nouveau-Gothic tale of death in a 1920s seaside hotel. Vaata raamatut.

Eia Uus soovitab: “Külluse ja rikkusest tülpinud suitsidaalsuse keskel on tähtis teada, et Gracq kirjutas selle koonduslaagris.”

Luule, draama, lühiproosa:

“Uuesti lugesin hästi palju luulet, mille autoriteks Carolina Pihelgas, Kaur Riismaa, Paavo Piik, Kristiina Ehin ja Eda Ahi – nii palju kalliskive! Haikudest Matsuo Bashō “Lips too Chilled”. Lühiproosast Stefan Zweig “Kiri tundmatult naiselt””.

Jim Ashilevi “Portselansuits”

“Portselansuits” on noore autori teine näidend. Minimalistlik näidend kolme tegelasega. Või kahe tegelasega? Või siiski kolmega, sest kelleks õieti pidada oma sisemist koletist, omaenese vaimu deemonlikku varju- seda, kes teeb iseenda kohalolu sulle talumatuks?

Margus Karu “Hobune Henry unenägu”

Margus Karu "Hobune Henry unenägu"Hobune Henry unenägu“ on soe ja fantaasiaküllane lugu, mis julgustab nii suurt kui ka väikest lugejat avastama seigeldes oma tõeline olemus ja päris sõbrad.
Raamatule on kaunid illustratsioonid joonistanud Britt Samoson. Kaunite illustratsioonidega raamat sobib ettelugemiseks nii lastele, kellele meeldib kuulata unejutte, kui ka neile, kes juba ise loevad. Loe edasi…

Aimekirjandus:

Sigrid Rausing “Kõik on suurepärane. Mälestusi Eesti kolhoosist”

Sigrid Rausing “Kõik on suurepärane. Mälestusi Eesti kolhoosist”1993. aastal saabus noor antropoloog Sigrid Rausing Noarootsi Pürksi külla, et koguda materjali oma doktoritöö jaoks. Lisaks doktoritööle valmis aasta jooksul kogutud materjalist nüüd ka mälestusteraamat „Kõik on suurepärane”. See oli üleminekuaeg, mil Nõukogude Liit oli lagunenud, kolhoosid laiali läinud, talv oli koletult külm ja vaesus võttis maad. Inimesed kandsid annetustena Rootsist saadetud rõivaid ja vannitube kaunistati tühjade šampoonipudelitega. Loe edasi..

Eia Uus soovitab: “Näha enda Noarootsi lapsepõlve võõra välismaalase pilgu läbi! Olime naabrid.”

Tim Marshall “Prisoners of Geography: Ten Maps That Tell You Everything You Need to Know About Global Politics”

Tim Marshall "Prisoners of Geography: Ten Maps That Tell You Everything You Need to Know About Global Politics”All leaders are constrained by geography. Their choices are limited by mountains, rivers, seas and concrete. Yes, to understand world events you need to understand people, ideas and movements…but if you don’t know geography, you’ll never have the full picture. Loe edasi…

 

 

 

 

Esther Perel “Mating in Captivity: Unlocking Erotic Intelligence”Esther Perel “Mating in Captivity: Unlocking Erotic Intelligence”

When you love someone, how does it feel? And when you desire someone, how is it different? This book looks at the story of sex in committed couples.

 

 

 

Susannah Cahalan “Brain on Fire: My Month of Madness”

Susannah Cahalan “Brain on Fire: My Month of Madness”“Brain on Fire” is the stunning debut from journalist and author Susannah Cahalan, recounting the real-life horror story of how a sudden and mysterious illness put her on descent into a madness for which there seemed to be no cure.

Eia Uus soovitab


Loe ka Eia Uusi raamatuid:

Eia Uus “Kahe näoga jumal”

Eia Uus "Kahe näoga jumal"Tänapäeva Eestis toimuva sündmustikuga romaani kesksed tegelased on kolm kirjanduse ja kunstiga tegelevat inimest – kaks naist ja üks mees, kelle elu ja tegemised on üksteisega tihedalt läbi põimunud, kuid samas üpriski erinevad. Neil kõigil on usk millessegi ebakindlasse, mis võib igal hetkel näidata oma teist palet. Tegelaste mõtete, läbielamiste ja loomingu kaudu käsitleb romaan reeturliku olemusega nähtusi, nagu aeg, usaldus, sõltuvus, saatus ja kunst. Loe edasi…

 

 

Eia Uus “Aasta Pariisis”

Eia Uus "Aasta Pariisis"Eve oli alati teadnud, et kunagi elab ta Pariisis. Unistuse täitumine lükkus aga aina kaugemasse tulevikku – kuni noor naine jättis kõik ajutiselt sinnapaika, et veeta 12 kuud Prantsusmaal. Loe edasi…

Kõiki Eia Uusi raamatuid näed siin!

 

 

 

 

 

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives