Rahva Raamat pühendab tänavu terve veebruarikuu armastusele ning sel puhul jagame teiega veebruari vältel hulganisti temaatilisi raamatusoovitusi. Seekord jagab meiega oma armastusteemalisi raamatusoovitusi kirjastuse Varrak peatoimetaja ning hinnatud tõlkija Krista Kaer.
“Minu elu ja armastus” Eesti rahva elulood
Lugejal on võimalus tajuda minevikku mitmekihilisena, elulugusid valides ei ole me keskendunud ei rikastele ega vaestele, ei edu- ega kannatuslugudele. Suur ajalugu kõneleb meiega kord suurte sündmuste kaudu ja valjult, sagedamini aga väikeste lugude läbi ja vaikselt.
Krista Kaer soovitab: “Igati sobilik lugemine armastuse kuuks. Armastus ja elu on põimunud Eestis ajalookeeristes vägagi kummalisel kombel ja tegelikkus on mõnikord uskumatum kui fantaasialend.”
Haruki Murakami “Norra mets”
Raamatus keskendutakse üleüldisele Jaapani hariduskultuurile ning lisaks sellele kujutatakse minategelase hingeelu ja täiskasvanuks saamist. Keskne probleem on inimeksistentsi mõttetus. Kõik tegelased on kokku puutunud surmaga ning vähemal või rohkemal määral vaevavad neid eksistentsiaalsed küsimused.
Krista Kaer soovitab: “Ilus ja poeetiline lugu armastusest, elust ja surmast.”
Boriss Pasternak “Doktor Živago”
“Doktor Živago” on Vene kirjaniku Boriss Pasternaki (1890–1960) maailmakuulus romaan (esmatrükk 1957 Itaalias), kuhu autor on enda sõnutsi sisse kirjutanud iseenda elu salajased läbielamised ning mõttepesad.
Krista Kaer soovitab: “Kaks inimest ajalookeeristes ja armastus, mis neil seda kõike taluda aitab. Tõeliselt poeetiline ja suure haardega lugu.”
Tina Turner “Minu armastuse lugu”
“Minu armastuse lugu” on rabav ja inspireeriv lugu naisest, kes julges astuda üle kõigist tema ette seatud piiridest. See on tulvil Tina Turnerile iseloomulikku energiat, südikust ja elujanu ning on sama kaasahaarav ja hingestatud kui tema laulud.
Krista Kaer soovitab: “Armastusel ei ole tingimata pistmist kõigega, mida Tina Turneril elus läbi elada tuli, aga tegu on tugeva, andeka ja värvika inimesega ning tema elust on nii mõndagi õppida.”
“Armastuse valgus”
Kaunis luulekogu sisaldab läbilõiget eesti armastusluulest läbi aegade. Esindatud on Lydia Koidula, Marie Underi, Henrik Visnapuu, Artur Alliksaare, Heiti Talviku, Doris Kareva, Indrek Hirve, Elo Vee, Merca, Kaur Riismaa, Eda Ahi ja paljude teiste armastusluule.
Krista Kaer soovitab: “Armastus eesti luules, armastuse võlu ja valu, armuõnn ja murtud südamete piinad. Kõik kaunilt värssidesse valatud.”
Märta Tikkanen “Sajandi armastuslugu”
Mehe ja naise vastuolud, mis kerkivad pinnale kohe, kui magusa armastuse koorik on suhte ümbert juba sulama hakanud, kõnetavad lugejat igal ajal ja igal pool. Naise igavene dilemma: kodu või töö, lapsed või karjäär.
Krista Kaer soovitab: “Armastus võib muutuda ka piinaks ja paineks ning see raamat on ilmselt selle üks värvikamaid ja valusamaid kirjeldusi.”
Alan Shayne, Norman Sunshine “Topeltelu”
“Topeltelu” on rännak läbi 20. sajandi teise poole USA meelelahutus- ja kunstimaailma ühe samasooliste paari seltsis. See on üleskutse võrdõiguslikkusele, ilma paatose ja loosungiteta.
Krista Kaer soovitab: “Kuidas armastada nii, et see armastus on elus ja olemas veel ka pärast kuuskümmend aastat kestnud kooselu? Autorid retsepti päriselt ei anna, aga lootust ja usku pakuvad nad siiski.”