Jay Shetty ei käsita armastust millegi taevalikuna, vaid esitab konkreetsed praktilised sammud, mis aitavad varasemast paremini arendada endas oskusi armastust kogeda ja kasvatada. Ta jagab teadmisi, kuidas üheskoos võita või kaotada, kuidas määratleda armastust ja miks lahkuminek maha ei murra. Vedade tarkusest ja meie kaasaja teadusest inspireerituna käsitleb ta kogu suhtetsüklit alates esimestest kohtingutest kuni kokkukolimiseni ning lõpetades lahkumineku ja uue algusega. Ta näitab, kuidas vältida valetõotuste ja ebarahuldava partneri õnge langemist.
Jay Shetty kaheksa reegli järgi elades saab armastada iseennast, oma partnerit ja maailma paremini, kui seni ollakse võimalikuks pidanud.
Mis vahe on meeldimisel ja armastusel?“ küsib õpilane. Õpetaja vastab: „Kui lill meeldib sulle, siis sa nopid selle üles. Kui sa armastad lille, siis kastad seda iga päev.“ See sageli tsiteeritud dialoog kirjeldab kujukalt üht minu lemmikarusaama armastusest. Ilu veetleb meid – me igatseme selle järele – ja tahame seda enesele. See on lill, mille nopime üles, et sellest rõõmu tunda. Aga veetlus närtsib lõpuks nagu lõikelill ja me viskame selle minema. Kui veetlus areneb armastuseks, nõuab see rohkem hoolt. Kui tahame lille elus hoida, ei lõika me seda juurelt ega pista vaasi. Me anname sellele päikesevalgust, mulda ja vett. Ja alles siis, kui oled lille eest aja jooksul hoolitsenud, andnud endast kõik, et seda elus hoida, koged tervenisti tema ilu, värskust, värvi, lõhna, õisi. Sa märkad iga kroonlehe pisimatki detaili. Näed lille reageerimas aastaaegadele. Uue punga puhkemine valmistab sulle rõõmu ja rahulolu ja sa tunned erutust, kui pungast avaneb õis.
Armastus tõmbab meid enda poole nagu lilleõis – algul oma ilu ja võluga –, kuid ainus viis seda elusana hoida on järjepidev hoolitsus ja tähelepanu. Armastus on igapäevane pingutus. Tahan selles raamatus arendada sinuga koos armastuse harjumust. Tutvustan sulle harjutusi, mõtteviise ja tööriistu, mis aitavad armastada viisil, mis toob iga päev preemia, aastast aastasse.
Öeldakse, et inimelu suurim püüdlus on armastada ja olla armastatud. Me usume armastusse: meie loomuses on tunda külgetõmmet armastuslugude vastu, igatseda armastuse järele ja loota, et tõeline armastus on võimalik. Kuid paljud meist teavad sedagi, mis tunne on olla vette pistetud lõikelill, mis närtsib ja mille õis pudeneb. Võib-olla oled tundnud end niimoodi või oled ehk ise mõne lille noppinud ja minema visanud. Või ei ole sa veel armastust leidnud ja otsid endiselt.
Pettumused võivad tulla mitmel kujul: sa uskusid, et oled armunud, kuid siis tundsid end olevat eksiteel. Arvasid, et see oli armastus, ent peagi selgus, et tegu oli himuga. Olid kindel, et see on küll armastus, aga siis avastasid, et see oli vale. Lootsid, et armastus jääb kestma, kuid seejärel nägid, kuidas see hääbus. Võib-olla kardame pühenduda või valime inimese, kes seda kardab, või seame lati liiga kõrgele ega anna inimestele võimalust. Ehk mõtleme ikka veel oma kunagisele elukaaslasele või on meil järjest viltu vedanud. Soovin, et sa ei langeks valetõotuste või rahuldust mittepakkuvate partnerite õnge, ei tunneks end löödu ja lootusetuna ega laseks oma südamel murduda, vaid kogeksid avarat armastust, mille olemasolule loodad.
Raamat „Armastuse 8 reeglit“ järgib põhimõtteliselt suhete tsüklit, alustades armastuseks valmistumisest, liikudes edasi armastuse praktiseerimise, kaitsmise ja täiustamiseni. Neljale aašramile mõeldes koondasin need kaheksaks reegliks, mille peame selgeks õppima, omadusteks, mida peame arendama, et liikuda ühest aašramist järgmisse: kaks reeglit armastuseks valmistumise, kolm reeglit armastuse praktiseerimise, kaks reeglit armastuse kaitsmise ja üks täiusliku armastuse poole pürgimise tarvis. Kaheksa ajatut, universaalset reeglit. Need reeglid on kumulatiivsed: nad toetuvad üksteisele. Ma eeldan, et lähened neile selles järjekorras, kuid need on mõeldud teenima meid igas vanuses ja suhteetapis. Mõni neist tundub olevat terve mõistuse vastane. Ma räägin üksindusest kui armastuse algusest. Sa pead asetama enda eesmärgi partneri omast ettepoole. Partner on sinu guru. Need on uued lähenemisviisid armastusele ja näitavad teed, kuidas suurendada oma šansse leida armastust, mida otsida esimesel kohtingul, mida teha, kui sul on keegi „tüüp“, kuidas ennast tutvustada, millal öelda „Ma armastan sind“, millal pühenduda, kuidas lahendada konflikte, mismoodi juhtida kodust elukorraldust ja millal teha loole lõpp.
Kõik need reeglid aitavad sul arendada armastuse mõtteviisi, olenemata sellest, kas oled vallaline, suhtes või lahku minemas. Üksindust saab harjutada ka suhtes. On võimalik kujundada ümber oma suhtumist konflikti sõltumata olukorrast. Need reeglid tulevad mängu kõigi elustsenaariumite puhul.
See raamat ei ole manipuleerimistehnikate kogumik. Ma ei jaga jutu alustamise fraase, millega inimeste tähelepanu võita. Ma ei räägi, kuidas muuta end teistele meelepäraseks või vastupidi, et teised oleksid sinu meele järele. See raamat räägib enda eelistuste ja kalduvuste omaksvõtmisest, et sa ei raiskaks aega inimeste peale, kes ei ole sulle head. Õpetab, kuidas näidata välja oma väärtusi, mitte ennast reklaamima. See räägib sellest, kuidas lasta lahti vihast, ahnusest, egost, kahtlustest ja segadusest, mis vaevavad südant ja häirivad võimet armastada. Jagan tehnikaid, mis aitavad toimida üksinduses, lasta lahti ootustest, hoolitseda läheduse eest ja tervendada murtud südant.
Jay Shetty
Jay Shetty “Armastuse 8 reeglit”
New York Timesi menuki nr 1 „Mõtle nagu munk“ autor pakub juhendi romantika iga etapi kohta, tuginedes iidsele tarkusele ja tänapäeva teadusele.
Koolipingis ega hiljemgi ei õpeta meile keegi, kuidas armastada. Seetõttu satume sageli suhetesse, ilma et meil oleks nendega toimetulekuks muud abivahendit peale romantiliste filmide ja popkultuuri. Kuni praeguseni.