Merilin_mandel_jess_lapsed

Merilin Mandel ehk @jesslapsed soovitab lugemist!

Merilin Mandel (MSc) on kasvatuspsühholoog, vanemahariduse edendaja ning Instagrami konto @jesslapsed vedaja. 2019. aastal andis ta lasteaiaõpetajana välja raamatu “Klotsinurgajutud”, et lasteaedadega seotud lugusid ja teemasid huumoriga pisut tasakaalustada, 2021. aastal ilmus tema kasvatuspsühholoogiale nõjatuv “Jess, lapsed!” raamat, mille eesmärk on toetada nii laste kui täiskasvanute kasvamist.


“Jess, lapsed!”merilin_mandel_jess_lapsed on minu isiklik panus nii laste kui lastega tegelevate täiskasvanute vaimse tervise toetamisse. Raamat on töövihiku mekiga ning aitab täiskasvanutel rakendada nii kasvatuspsühholoogiat kui eneseanalüüsi selleks, et kõigi kasvatuslike osapoolte argipäev oleks lihtsam, toetavam, koostööaltim ning vaimselt tervem. Kurbus, viisakus, seksuaalkasvatus, hea suhe toiduga, tatikollide söömine, kasvatuspõhimõtted ja konfliktide ennetamine on vaid pisike läbilõige sellest, millele raamatusse kritseldades saab kaasa mõelda. Vähem süümekaid, rohkem rõõmu ja enesekindlust!

 

Bessel Van Der Kolk “Keha peab arvet”

Raamat räägib sellest, kuidas traumad mõjutavad vaimu ja keha, tervet inimese elu. Bessel van der Kolk, üks maailma juhtivaid traumauurijaid, on kirjutanud raamatu traumaatilise kogemuse toimemehhanismidest, võimalustest erinevat liiki traumadega toime tulla ning millised on viimaste aastakümnete avastused ning läbimurded traumade uurimisel ja ravis.

Merilin Mandel soovitab:

Mulle on hakanud tundma, et sotsiaalmeedias traumade mõjudest rääkimine (mis on hea) on muundumas just kui trauma romantiseerimiseks (mis pole väga hea). “Jõuline iseseisvus on trauma tulemus”, “täiskasvanute suhe on see, kus kokku saavad kaks erinevat traumat” ja muud pool-humoorikad meemid hakkasid just kui viitama, et kõigil *on* traumad ja kes arvab, et tal pole, ei ole lihtsalt endale veel ausalt otsa vaadanud. Bessel van der Kolki raamat oli selle kõrval üks tohutult meeldiv tasakaalustav jõud – värskendav, terviklik ja (üpris) kergesti loetav sissevaade trauma olemusse, väljendumisesse ja mõjusse. Jess, vaimse tervise alased teadmised, mis toidavad empaatiat!

Regine Galanti “Kuidas ärevusega toime tulla. Abiks noortele.”

Kuidas arevusega toime tulla_kaas.inddRaamatust leiad: Teste ja küsimustikke enese hindamiseks, et mõista paremini end vaevavat ärevust ja emotsioone ning leida nende vallandajad. Rohkem kui 30 kognitiiv-käitumuslikku tehnikat ärevusega toimetulemiseks koos praktiliste strateegiatega, kuidas hakkama saada selliste emotsioonidega nagu viha ja kurbus. Rohkem kui 30 teadvelolekuharjutust, et praegusel hetkel visualiseerimise, hingamise ja meditatsiooni abiga ärevusest võitu saada. Loe edasi…

Merilin Mandel soovitab:
“Vaimse tervisega on see värk, et sellest on hästi lihtne rääkida üldistatult – ‘hea vaimne tervis’, ‘kuidas hoida vaimset tervist’ ja nii edasi. Vahel juhtub seetõttu, et on keeruline aru saada, kus me ise sellel skaalal asetseme – et kui me teeme kõiki asju ‘õigesti’, siis peab ju ometi ‘hästi’ olema! Seega, kui sind miski häirib  –  näiteks ärevus -, soovitan sajaga leida viise, kuidas seda sõna ja tunnet enda moodi võimalikult proaktiivselt ja hellalt lahti harutada! Näiteks erinevate harjutuste toel, oma käe ja häälega, mitte ainult silmadega ja mõtetes.”

Jakub Plachy “Suur pissimise raamat”

suur-pissimise-raamatInimesed on pissinud mäletamatutest aegadest alates. Mina ise olen pissimisele pühendanud kakskümmend kaks aastat*. Sellealaste teadustööde kahetsusväärne puudus sundis mind kõiki oma avastusi pissimise vallas sellesse raamatusse kokku kirjutama. Loe edasi…

Merilin Mandel soovitab:
“Pissimine ei ole ehk esimene märksõna, mis vaimse tervisega seostub – kuid nagu pissimine, on ka vaimne tervis selline teema, millest ei kiputa teistega ausalt ja avatult rääkima, pole nagu viisakas või nii. Ma olen seda meelt, et mida kiiremini me lõhume stigmad kõigi nende normaalsete, inimlike, argiste teemade ümber – näiteks pissimine -, mida rohkem kuuleme teisi kasutamas juba olemasolevaid sõnu ja mõtteid, et neid teemasid lahata, ja mida tavalisemad on need teemad juba kodudes ja lastega, seda libedamalt sujub meil ka oma vaimsest tervisest rääkimine. Ja, noh, huumor aitab ka!”

Vendade Grimmide muinasjutud

vendade-grimmide-muinasjutudSelle raamatu kaante vahelt leiate üle 30 lastepäraselt jutustatud vendade Grimmide muinasjutu – Hansust ja Gretest, Lumivalgekesest, Bremeni linna moosekantidest, Okasroosikesest ja paljudest teistest. Loe edasi…

Merilin Mandel soovitab:
“Oh, mis tugev, psühholoogiline võim on nostalgial ja tuttavalt kulgevatel lugudel! Ühisel raamatulugemisel! Koos diivanil lösutamisel! Ühiste mälestuste avastamisel! Ärevus ja mure on sellised tüütud seisundid, mis toituvad tihti ootamatustest ja eraldatusest – nii et kui mingi raamat viib tagasi lapsepõlve, pakub äratundmisrõõmu, on piisavalt põnev, et kaasata kõiki pere vanuserühmasid, ja pakub selgeid, etteaimatavaid algus-keskosa-lõpp struktuure, kiidan selle vaimse tervise toetamise vaatevinklist igati heaks! Igaühele oma, loomulikult – kellele Grimmid, kellele Lindgren!”

Kene Vernik “Hea une teejuht”

hea-une-teejuht-praktiline-käsiraamat-unetusest-jagusaamiseksSee raamat aitab korrastada ühte kõige olulisemat tegevust ehk magamist ehk unetervise eest hoolitsemist. Raamat on täis soovitusi ning spetsiaalseid tehnikaid ja harjutusi, mida üks rahutu magaja võiks läbi teha. Lisaks praktilisele poolele ei puudu ka teooria. Loe edasi…

Merilin Mandel soovitab:
“Uni asetseb justkui selle vaimse tervise kupatuse keskel. Kui oleme pisut tupikus, tunneme seda tihti esmalt oma unekvaliteedist, isegi kui muid sümptomeid on veel keeruline eristada, ja mida kauem see unekvaliteet ei sära, seda keerulisem on ka tupikust välja tulla. Ma maadlesin ise aastaid kehva unega, leides pärast pikki katsetusi lõpuks hunniku nippe, mis mind kõige paremini aitavad – ja praegu tahaks sellelt mineviku Minalt küsida: “Miks sa lihtsalt abi ei otsinud?” Seega, kui mõte uneajast ei paku sulle hetkel elevust:
voilà!”

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives