Aja jooksul on Rahva Raamatu kõige olulisem eesmärk olnud toetada Eesti haridust ja kultuuri. Korraliku ja laia raamatuvaliku abil anname pidevalt panuse sellesse, et eestlased leiaksid tee enda jaoks kõige õigemate raamatuteni ja oskaksid lugemist väärtustada – ning tänavuse esimese poolaasta põhjal on selge, et seda nad ka teevad, kirjutab Rahva Raamatu juhatuse esimees Viljar Ots.
Rahva Raamatus esimese poolaasta kokkuvõtteid tehes oli põhjust rõõmustada – inimesed loevad jätkuvalt raamatuid ja raamat on au sees. Raamatumüügi edetabelitesse kuulub uusi ja värskeid tulijaid, kuid niisamuti meeldib eestlastele lugeda neidsamu autoreid, keda loeti aasta eest. Lugejate tänavustest lemmikutest saab näiteks välja tuua „Vaikuse maastikud. Fred Jüssi mõtteid“, Andrus Kivirähki „Karnevali ja kartulisalati“, Mart Laari uue teose „Pööre“ ja Lea Dali Lioni raamatu „Joonista valgus“.
Samas on suurepärane näide pikaaegsetest olijatest Valdur Mikita „Lingvistiline mets“ – see raamat vallutas raamatumüügi edetabeleid 2013. aastal ja teeb seda ka praegu.
Kirjanikuamet ei ole lihtne ning kirjanikuleib nõuab kannatust, nõudlikkust ja lõputut pühendumust. Me tervitame Rahva Raamatu poolt kõiki neid tublisid ja hakkajaid inimesi, kel on olnud julgust ja püsivust proovida kirjanikuleiba.
See on ka põhjus, miks otsustas Rahva Raamat tänavu esmakordselt osaleda Arvamusfestivalil. Kavatseme arvamusfestivalil 14.-15. augustil Paide linna peatänaval oma kaunis raamatuaias teha kõik selleks, et kõik osalejad saaksid kaks päeva rääkida raamatutest ja lugemisest just nii palju kui vaid soovi ja jaksu on.
Arvamusfestivalil astuvad meie alal kahe päeva jooksul üles tuntud kirjanikud ja kultuuritegelased, kes räägivad raamatutest ja raamatukirjutamisest oma kogemuse põhjal ning kellelt võib iga huviline küsida autogrammi, õpetust või niisama maailmatarkust.
Meil on au tervitada nii kirjandusmaailma uusi tulijaid kui ka kogenud tegijaid, rääkida nii krimikirjandusest, elulugudest kui ka sellisest kirjandusest, mille tiraaž ei küüni sageli isegi tuhande eksemplarini.
Aga eelkõige tervitame ikkagi oma sõpra lugejat. Lugemise ja raamatute auks avame 6. augustil Rakvere Põhjakeskuses oma kümnenda, ehk nii-öelda juubelikaupluse.
Me usume ja tunneme, et inimesed loevad raamatuid, ja loodame siiralt, et aitame oma kaupluste kaudu Eesti eri piirkondades kirjasõna levitada
Rahva Raamatu 2015. esimese poolaasta TOP 10:
1.”Karneval ja kartulisalat” Andrus Kivirähk
Nii nagu mõni aasta tagasi ilmunud „Kaka ja kevad”, sisaldab ka „Karneval ja kartulisalat” Andrus Kivirähki Tähekeses ilmunud jutukesi.
Tark padi ja õiglane tolmuimeja, hiir, kes soovis saada kuldkalaks, ning verivorst, kes unistas sõprusest piparkookidega, maias arvuti ja jubedad barbid, lendavad trussikud ja hambavalu käes vaevlev lohe – need on vaid mõned raamatu tegelased.
Ja nagu ikka, lisavad Kivirähki juttudele väärtust Heiki Ernitsa lahedad pildid.
2. “Naiseks olemise kunst” Katrin Saali Saul
Väeline naine on jumaliku loomingu kauneim meistritöö. Kuidas aga elada oma elu selliseks, et jumalik läte naises ei kuivaks, et sära aastatega ei tuhmuks, vaid väge tuleks vanusega juurde? Et sellest väest saaks toitu enesehinnang, mis on kõikide suhete aluseks? Selline elu on kunst.
„Naiseks olemise kunst“ viib lugeja naise psüühika inglite ja deemonite – arhetüüpide ja variarhetüüpide – juurde. Lootuses, et varjupoolte teadvustamise ja elutervete arhetüüpide väljendamise kaudu saab naine uurida end uuest vaatevinklist ja parema kunstilise tulemuse nimel ehk muuta oma elu.
3. “Lingvistiline mets” Valdur Mikita
Lingvistiline mets on sülem inspireerivaid ja ebaharilikke mõtteid eesti keelest, loodusest ja kultuurist. See on kosutav lugemine kõigile, kes otsivad vastust küsimusele, miks on Eesti maagiline paik. Raamatus on juttu seentest, putukatest, soome-ugrist, suitsusaunast, metsast, kultuuriteooriast, jalgrattasõidust ning päratust kosmiliste mõõtmetega kartulikonksust, mida veel ükski eestlane pole suutnud Munamäe küljest lahti kiskuda.
4. “Viiskümmend halli varjundit” E.L. James
Anastasia Steele, kes õpib ülikoolis kirjandust, intervjueerib edukat ettevõtjat Christian Greyd ja leiab, et mees on väga ligitõmbav, ent samas heidutav. Olles kindel, et nende kohtumine ei läinud hästi, püüab ta temast mitte mõelda – kuniks Grey ilmub poodi, kus Ana töötab, ja kutsub ta välja.
Kogenematu ja süütu Ana ning sisesmiste deemonitega võitlev Grey alustavad kirglikku armusuhet, mille jooksul õpib noor naine tundma oma ihasid ning avastab ka sünged saladused, mida Grey peidab avalikkuse pilkude eest…
5. “Vaikuse maastikud” Fred Jüssi mõtteid
Tunned sa inimest kui liiki läbi ja lõhki?
“Ei. See pole üldse võimalikki. Ma tunnen inimest väga põhjalikult küll, aga see põhjalikkus seisneb selles, et tuleb olla valmis igasugusteks üllatusteks. Tuleb olla valmis ootamatuteks kannapööreteks, ootamatuteks mentaalseteks muutusteks, väärtushinnangud võivad üleöö muutuda. Kui minult küsitakse, kas on võimalik maailma muuta, siis ma vastan ikka, et muidugi on – kui sa sellele küsimusele vastust otsides pöörad pilgu sissepoole ja hakkad selles maailmas ringi vaatama. Seal annab mõndagi muuta – ja siis sa oled ju muutnud maailma. Ega maailm ei ümbritse meid, maailm sisaldab meid. Meie olemegi maailm.”
6. “Ei jäta elamata” Vahur Kersna
,,Seitse aastat tagasi olnuksin väga tänulik, kui taevas oleks avanenud ning ingel ulatanud mulle selle raamatu. Aga nii ei juhtunud. See raamat tuli mul endal valmis kirjutada.”
Vahur Kersna
7. “Jaak Joala. Ka unustuste jõel aeg kord silla loob” Paavo Kangur
Jaak Joala meeldis laulja ja inimesena publikule nii Eestis kui ka üle kogu Nõukogude Liidu. Korvpalli ei saa mängida vene keeles, aga laulda saab! Võõras keeles laulmine põhjustas õelate pilkeid. Kuid see onshowbusiness, seda ei ole mõtet politiseerida ega ideologiseerida.
Jaagu särava karjääri, nagu ka tema esinemiskeelu mõned asjaolud on ähmased. Alati võib küsida, miks just tema? Kes oli Jaak inimesena? Nendele ja teistele küsimustele saab parema vastuse seda raamatut lugedes.
8. “Viiskümmend tumedamat varjundit” E.L. James
Ana Steele, kes on heitunud noore ärimehe Christian Grey süngetest saladustest, lõpetab nende suhte ja alustab karjääri ühes USA kirjastuses.
Ent iha Grey järele valitseb ikka veel kõiki ta mõtteid ja kui Grey tahab suhet jätkata, ei suuda ta sellele vastu panna. Varsti saab ta oma rikutud, kompleksidega ja nõudliku Viiekümne Varjundi piinavast minevikust teada rohkem, kui oleks eales lootnud.
Samal ajal kui Grey võitleb sisemiste deemonitega, peab Ana tegema elu tähtsaima otsuse.
9. “Tervise alkeemia. Hiina meditsiiniline lähenemine tervisele ja haigustele” Rene Bürkland
Rene Bürklandi teos “Tervise alkeemia” on ladus ja selge sissejuhatus Hiina meditsiini. Raamat abistab lugejat oma keha ning hinge jälgimisel, tutvustades sümptomeid ning sõnumeid, läbi mille inimese füüsis endast märku annab. Samuti räägitakse tasakaalukast toitumisest ning eluviisidest, mis soodustavad tervelt elamist.
10. “Joonista valgus. See on kõige uue algus” Lea Dali Lion
“Ma arvan, et mul on väga äge elu olnud, huvitav ja vapustavalt mitmekesine ja kihvt!”
Lea Dali Lion (endise nimega Lea Liitmaa) kirjeldab oma uues raamatus „Joonista valgus“ vaevarikka keemiaravi ajal toimunud vaimseid õppetunde ning kogemusi nähtamatu maailmaga, mida ta nimetab pärismaailmaks.