Armin Kõomägi soovitab eesti kirjandust

Armin Kõomägi soovitab eesti kirjandust

Armin Kõomägi on tunnustatud eesti kirjanik, stsenarist ning ärimees, kes on avaldanud mitmeid romaane ja novellikogusid. Tema uusim lühiproosakogu on Loomingu Raamatukogu sarjas ilmunud “Perifeeria kangelased”.

Kirjaniku soovitused on aga järgmised:

Tõnu Õnnepalu “Aaker”

Tõnu Õnnepalu "Aaker"„Mujal kodus“ odüsseia jätkub Kanadas Muskoka metsade keskel, kuhu kord Eestist ja siis veel ka Euroopast põgenenud inimesed rajasid oma pisikese riigi, mida nad kutsuvad Kotkajärveks. See pidi neil aitama meenutada kadunud kodu, aga sai lõpuks ise koduks – koduks mujal, koduks eksiilis, uueks kodumaaks. Loe edasi…

Armin Kõomägi soovitab: “Õnnepalu oma tuntud headuses, kuid sedapuhku värske nüansiga. Vähemalt minu jaoks. Nimelt, selles teoses kirjeldab autor oma lühiajalist eksiili Kanada metsades, kohalike väliseestlaste suvekodus, ning teeb seda ootamatult kriitiliselt. Tema mõttekäigud väliseestluse teemal võtavad julgeid ja teravaidki suundi. See on puhas igasugusest aupaklikkusest ja võltstänutundest oma majaisandate (või emandate) ees. Ning see just teebki selle raamatu minu jaoks põnevaks. Siin valitseb teine toon kui Õnnepalul üldjuhul. Korraga ei ole ta tavapärane malbe pealtvaataja vaid aktiivne, et mitte öelda peaaegu agressiivne, arutleja. Väliseestlus, mis paljudele kujutab midagi puhast ja nõukaaja poolt rikkumatut, võetakse tükkideks lahti ja sellele antakse hinnang. Raamatut on tabanud paras pahameeletorm väliseestlaste poolt. Keegi on tulnud nende endi lahkust kasutades nende majja, löönud lahti kapid ja peiduurkad, pööranud pahupidi sahtlid, ning julgenud arvustada neid, väliseestlasi. Tundub, et üks pühapilt on mõranema löödud. Intrigeeriv ja huvitav lugemine.”

Ester Urbala “Jumalik märk”

Ester Urbala "Jumalik märk"Novellikogu „Jumalik märk“ jutustab lugusid kaasaegsest naisest, kes näiliselt üsnagi rutiinsete tegevuste keskel omamoodi unenäolistesse olukordadesse satub. Jutustamislaadilt tundub autori pilk justkui leebelt irooniline, aga võta sa kinni, kellele see hääl üldse kuulub? Kas autorile endale või hoopiski ühiskonnale, kes peategelasele justkui igal sammul püüab mõista anda, et ootab temalt pisut enam, kui tal pakkuda on. Loe edasi…

Armin Kõomägi soovitab: “Tegemist on uue autoriga meie kirjandusloos, kelle novelle on varem avaldatud näiteks ajakirjas Looming. Nüüd siis jutukogu. Selles mõttes eriline raamat, et kõikide juttude peategelane on üks – Karin. Aga romaan see kindlasti ei ole. Selleks elavad kõik lood oma elu liiga suveräänselt. Peategelane, keda võiks esmapilgul iseloomustada kui keskealist ja üksikut, peaaegu nähtamatuks jäävat naisterahvast, omab lähemal vaatlusel hulganisti normaalsusest kõrvalekalduvaid omadusi. Ning see millise hõrgu huumorimeele ja kergelt nihkes reaalsustajuga toob Ester Urbala lugejateni Karini väikseid seiklusi ongi selle raamatu peamine külgetõmbejõud. Haruki Murakami ja uriiniproov, Mahleri viies sümfoonia ja Keno loto. Sellised on elu ja selle rekvisiidid Karini maailmas.”

Urmas Vadi “Elu mõttetusest”

Urmas Vadi "Elu mõttetusest"Kirjanik Urmas Vadi viibis kolm aastat Pettunud inimeste külas ja kirjutas sealsete inimeste elust kroonika. Oma nime sai see koht peale seda, kui Peeter I oma väesalgaga sealt läbi kihutas. Peeter I hobune jäi mutta kinni ja kuningas oli nii vihane ja pettunud, et sülitas. Ning seda kohta, kuhu Peeter I sülitas, hakatigi kutsuma Pettunud inimeste külaks. Loe edasi…

Armin Kõomägi soovitab: “Mõnikord piisab vaid ühest tsiteeritud lausest, et väita – jah, see on väärt raamat. „Elult tuleb võtta miinimum.“”

“Eesti novell 2020”

"Eesti novell 2020"“Eesti novell 2020” on kolmas raamat novellisarjast, mis plaanib ilmuda veel 97 aastat. Neli koostajat on 2020. aasta kogumikku välja valinud 17 juttu, üks põnevam kui teine. Erilise vaatluse all on matusekombestik, armastuse noored võrsed ja muidugi suhted inimeste vahel. Loe edasi…

Armin Kõomägi soovitab: “Järjekorras kolmas raamat sarjast “Eesti novell” sisaldab väga põnevat valikut möödunud aastal ilmunud novellide hulgast. Lugude hulgas leidub nii tõsiseid kui ka selliseid, mis lugejat pisarateni naerutavad. Suurepäraseid novelle kirjutavad meil ühtviisi hästi nii naised kui mehed, keda selles kogumikus on jagunud võrdselt. Autorite hulgast leidub nii tuntuid kui ka alles oma esimesi kirjanduslikke samme tegevaid. Lisaks veel kaks maiuspala gurmaanidele: sajanditagune uudisjutt Eessaare Aadult ning Eesti novelli ja aja vaimu käsitlev essee Mart Velskrilt.”


Armin Kõomägi “Perifeeria kangelased”

Armin Kõomägi "Perifeeria kangelased"Kusagil väheasustatud kolkas pole mingi asi saada kangelaseks – liiguta vaid veidi lille või lihtsalt ole ja õiesülem asetataksegi kummarduse saatel pähe. Räägib reaalne elu või kade rahvasuu või kes? Armin Kõomägi 24 mininovelli tegelasi seob suur tegutsemistahe ja uudishimu, nad seavad aktiivselt maailma ja nihutavad perspektiive, olgu endal või lugude jutustajal: elurõõmus Villu, Saaremaa joogapensionärid, erilise psühholoogilise veenvusega kirjanikud, sihikindel muruniiduk ja seilav jääkaru. Elu saab uue rütmi, see on kindel.  Loe edasi…

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives