Katrin Pautsi tujuraamatud ehk krimikirjanik soovitab lugemist

Katrin Pauts on Eesti krimikirjanik ja ajakirjanik, kes on kirjutanud lugejate poolt väga hästi vastuvõetud krimiromaanid “Tulekandaja. Muhumaa põnevik” ja “Politseiniku tütar. Saaremaa põnevik”. 2017. aasta lõpus ilmus Pautsi sulest uus põnevik “Öömees”, mis tõusis kohe ka krimiraamatute müügiedetabelis esimeseks. Lisaks on Pauts põnevusseriaali “Nukumaja” stsenaariumi autor.

Milliseid raamatud aga kirjanik ise loeb?
“Iseloomustaksin oma valikut sõnaga “tujuraamatud ” – sellised, mida loed üle teatud meeleolus või mingi meeleolu loomiseks.”


1. Indrek Hargla “Doanizarre udulaam”

doanizarre-udulaam

Põnev, fantaasiarikas ja väga värvikalt kirja pandud lühiromaan „Doanizarre udulaam“ ilmus esmakordselt 2009. aastal ja võitis Eesti ulmeauhinna.

See lugu räägib noormehest nimega Asger, kes on kirjanik ja elab Doanizarre-nimelises linnas. Doanizarre on rahulik ja vanamoodne koht Skaaria kuningriigis, kus inimesed elavad vähemalt saja aasta vanuseks, kus liigutakse üleskeeratavate tõldadega ning taibukamad meistrid ehitavad mehaanilisi inimesi. Seda maailma ähvardab aga kummaline pealetungiv udulaam, mida läheb uurima teaduslik ekspeditsioon. Loe edasi…

Katrin Pauts soovitab: “Indrek Hargla on suurkuju, kelle pärast üldse kirjutan. Tema tõestas esimesena, et ka eesti keeles saab kirjutada köitvat põnevuslugu. Soovitan praegu aga üht lummavat fantaasiaraamatut tema sulest.

2. Mart Juur “Las ma lõbustan sind”

las-ma-lobustan-sindUues jutukogus vaatleb Mart Juur kultuurielu, meediat ja poliitikat ning heidab pilgu tavaliste inimeste ebatavalisse argipäeva.

Olgu tegevuspaigaks ajalehetoimetus, Mustamäe korter või lasteaed, ikka ja alati võib Juure lugudes tajuda kaasaja rahutut pulssi. Loe edasi…

Katrin Pauts soovitab:“Mart Juur ja Janar Ala (“EKRAANIRITUAALID“) on omavahel head sõbrad ja nad on õnneks ka minu sõbrad. Kõige andekamad ja terasemad humoristid Eestis, Janar küll rohkem tuntud kui Postimehe kultuuriajakirjanik. Aga kes tahab endale pidevalt head tuju, hakaku nende Facebooki-sõbraks. Ilma selliste inimesteta oleks maailm hall.”

3.  Emma Cline “Tüdrukud”

Tydrukud_kaas_valmis.indd60. aastate lõpp Californias. Kodanlased kaunistavad kodusid, pügavad muruplatse ja puhastavad basseine, peavad koeri ja armukesi. Sealsamas lehvivad aga muretuina ringi kõigest maisest ja materiaalsest vabaks murdnud lillelapsed. On hipiajastu, kommuunide õitsenguaeg. Kui 14-aastane üksildane Evie Boyd näeb pargis rühma tüdrukuid, kes on koondunud karismaatilise liidri Russeli ümber ja kes kõik üheskoos kõrvalises rantšos elavad, tahab temagi osa saada elust, mis tundub niivõrd vaba ja õnnelik. Ent mida rohkem aega Evie oma emast ja igapäevarutiinist eemal viibib ja mida tugevamaks muutub side uue sõbranna Suzanne’iga, seda lähemale liigub ta kujuteldamatule vägivallale ja sellele hetkele oma elus, mil kõik võib kohutavalt valesti minna. Loe edasi…

Katrin Pauts soovitab: “Emma Cline’i “Tüdrukud” ostsin alles hiljuti ja ootab öökapil, tõotab mõnusat lugemist.”

4.  Gerda Kordemets ja Anne Tuuling “Sulev Nõmmik: “Kui näeme, siis teretame!

sulev-nommik-kui-naeme-siis-teretameElulooraamatus eesti lavastajast ja humoristist Sulev Nõmmikust (11. 01 1931–28.07 1992) maalivad autorid legendaarsest Kärna Ärnist värvilise ja elusa portree, kus Sulev Nõmmik laseb paista ka neil tahkudel, mis muidu prožektorite valgusvihust kõrvale jäid. Läbi varasemate intervjuude kõlab raamatus ka Nõmmiku enda hääl, mis koos kolleegide, sõprade, abikaasa ja tütre mälestustega viib lugeja aega, kus viina oli palju ja vabadust vähe, aga sõbrad olid ehtsad ja publik jumaldav. Loe edasi…

Katrin Pauts soovitab:Rõõmustasin, et Sulev Nõmmiku väga hea ja hinge puudutav elulooraamat on taas ilmunud. Nõmmik ja tema saatus peaks mõtlema panema: oskus meelt lahutada on suur ja haruldane anne – miks me seda hinnata ja tunnustada ei taipa? Nõmmik on minu jaoks Eestis storyteller nr 1. Vaadake tema filme ja imetlege, kui hoogsalt lugu jookseb.

5. Jaroslav Hašek “Vahva sõduri Švejki juhtumised maailmasõja päevil”

vahva-soduri-svejki-juhtumised-maailmasoja-paevilTšehhi kirjaniku Jaroslav Hašeki “Vahva sõduri Švejki juhtumised maailmasõja päevil” on kahtlemata üks armastatumaid ja lõbusamaid raamatuid.

Käesolev on juba kuues trükk. Loe edasi…

Katrin Pauts soovitab:Jaroslav Hašek oli mulle teismeeas nii oluline, et mu esimene Švejki-raamat pudenes lehtede kaupa laiali.

 

 

6. Bill Bryson „Üks suvi. Ameerika 1927”

uks-suvi-ameerika-1927Üheksa kuu jooksul oli üksteist inimest Atlandi ookeani ületada üritades hukka saanud. Just siis, kui kõik näis täiesti mokas olevat, lendas läänest kohale kiitsakas noormees hüüdnimega Slim ja andis teada oma soovist üksipäini üle ookeani lennata. Noormehe nimi oli Charles Lindbergh. Algamas oli täiesti erakordne suvi. Kõigest sellest ja paljust muust, mida ameeriklased korda saatsid ja mis tegi 20. sajandist tõelise Ameerika sajandi, on Bill Bryson kirjutanud oma ajalooraamatus „Üks suvi. Ameerika 1927”. Loe edasi…

Katrin Pauts soovitab:Bill Bryson on hea tuju kirjanik, kes suudab oma ladusa sule ja pöörase huumoriga teha ajaloo põnevamaks kui õhtune seebiooper.

7. Jo Nesbo “Politsei”

politsei

Haiglas lebab raskelt vigastatud mees, kelle palat on politseivalve all. Keegi ei tea, kes ta on. Samal ajal toimub Oslos üks mõrv teise järel. Mõrvar on sihikule võtnud politseinikud, kes on seotud tapmiste uurimisega, mis on jäänud lahendamata. Ta meelitab politseinikud varasematele sündmuskohtadele ja tapab nad nii, nagu seal tapeti eelmised ohvrid. Uurijad usuvad, et kui neil õnnestuks leida mõrvari motiiv, siis tabaksid nad ka kurjategija. Loe edasi...

Katrin Pauts soovitab: Mu oma žanrist krimist kõige südamelähedasem on mulle Jo Nesbo, kes on pigem ameerikalik põhjamaa kirjanik. Kirjutab hea tempoga, selgelt ja ladusalt. Ja lood on tal uljad!

 8. Mark Twain “Tom Sawyeri ja Huckleberry Finni seiklused”

tom-sawyeri-ja-huckleberry-finni-seiklused“Tom Sawyeri seiklused” kirjeldab Mississippi kaldal asuva unise väikelinna St. Petersburgi idülli, mille Tom Sawyer oma sõpradega põhjalikult pea peale pöörab. “Huckleberry Finni seiklusi” peetakse aga esimeseks tõeliseks Ameerika romaaniks ja Mark Twaini parimaks kirjatööks. Loe edasi…

Katrin Pauts soovitab: Mark Twaini “Tom Sawyeri ja Huckleberry Finni seiklused” on mu lapsepõlveraamat. Twain õpetas, mida tähendab vabadus. Ilus, helge, naljakas ja hullumeelselt põnev, mulle vist kõige armsam raamat üldse.

 

9. Janar Ala “Ekraanirituaalid”

ekraanirituaalid

FB kangelane Janar Ala on eesti kirjanduse kuldajastu tüüpiline esindaja. Loe edasi…

Katrin Pauts soovitab:Mart Juur (“LAS MA LÕBUSTAN SIND“) ja Janar Ala on omavahel head sõbrad ja nad on õnneks ka minu sõbrad. Kõige andekamad ja terasemad humoristid Eestis, Janar küll rohkem tuntud kui Postimehe kultuuriajakirjanik. Aga kes tahab endale pidevalt head tuju, hakaku nende Facebooki-sõbraks. Ilma selliste inimesteta oleks maailm hall.

 

10. J.W. von Goethe “Faust”

faust„Faust” on saksa kultuuri mõjukamaid, tunnustatumaid ja püsivamaid nähtusi. Selle autor seisab suveräänselt uusaja saksa kirjanduse keskmes ja troonib kõige nimekamate Lääne kirjandusklassikute hulgas. Sarnaselt Odysseuse ja don Quijotega on Faust väljaspool Goethe värssdraamat alustanud omaette elu ning tema kujust on saanud lääneliku kultuuri ikoone. Loe edasi…

Katrin Pauts soovitab: Goethe “Faust” on suur Euroopa legend elegantses vormis, seda loen põhimõtteliselt kogu aeg.

 

 

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives