Kohustuslik kirjandus Türki reisimisel: Hille Hanso soovitab

Sel nädalal soovitab Raamatublogis Istanbuli-teemalist lugemist Hille Hanso –  vabakutseline ajakirjanik ja naisõiguslane, kes elab ja töötab Türgis ning kelle sulest ilmus hiljuti raamat Minu Istanbul. Raamatusse pani Hille kirja selle hea ja halva, mida esimesed aastad Istanbulis elamist pakkunud on ja millised on tema tähelepanekud selle metropoli elust-olust, poliitikast, inimestest ja loomadest. Minu Istanbul, on ühteaegu nii Hille enda lugu, kui ka nõuannetekogumik, et olla abimeheks neile, kes plaanivad Istanbuli reisida.

Istanbuli kolis Hille päris romantilisel põhjusel – tema elukaaslasele pakuti sinna väljakutseterohket tööd ning Hille süda ei lubanud elukaaslasest kaugele jääda. Hille ütleb ise: „Otsus ei tulnud aga kergelt, mõtlesin terve aasta. Türgis turistina käia on tore, aga Istanbulis elada? Eelkõige pelgasin, et ma ei leia seal piisavalt erialast tegevust ja eneseteostust. Kartused osutusid asjatuks – õppisin Türgit tundma, sealset poliitikat ja majandust, välissuhteid ja naaberriikides toimuvat jälgima. Minu peamiseks koostööpartneriteks Türgis kujunesid niiviisi Eesti Rahvusringhääling, peamised päevalehed ning raadiojaamad.“

Kui olete Türki reisile minemas või üleüldiselt sellest kaunist maast huvitatud, soovitab Hille teil kindlasti (lisaks „Minu Istanbulile“) lugeda järgnevaid raamatuid:

türgi raamatud minu istanbul islam

1)      Orhan Pamuk: “Must raamat
Mees kaotanud naise. Ta asub teda Istanbulis otsima, kaevates ühteaegu inimestes, linnas kui iseendas. O. Pamuk on Türgi Nobeli kirjanduspreemia laureaat ja tema silme läbi on huvitav Istanbuli tundma õppida. See on nostalgiline ja hämar, must-valge linn, mis on maagiline ja nukker. Ei midagi sellist, millena enamik inimesi Istanbuli näeb. Kuid see teebki Orhan Pamuki teosed eriliseks.

2)      Jason Goodwin: „Baklava klubi“ ja „Kuri silm viivad teid Ottomani õukonna intriigidesse. Eunuhhist Yasam on sultanite usaldusisik ja tema ülesanne on lahendada mõrvu, paljastada intriige ning teha süüa nii, et teil hakkab lugedes suu vett jooksma. Istanbulis käinud tunnevad ära palju kohti ning Goodwini süžeed on ootamatuid keerdkäike täis.

3)      Haljand Udam: „Türgi. Teekond läbi Türgitsivilisatsiooni ajaloo“. Hea ja kokkuvõtlik lugemine neile, keda huvitab Türgi ajalugu ja kultuuri kujunemine. Tuntud orientalisti postuumselt avaldatud raamat algab pärimustest turgi hõimude kohta ning jõuab tänapäeva Türgi Vabariigi kujunemiseni.

4)      Agatha Christie: „Mõrv Ida-Ekspressis
Kuigi selles legendaarses kriminullis Istanbulist õieti ei räägitagi, saab aimu luksuslikust rongiühendusest „Orient Express“, mis ühendas Londonit Konstantinoopoliga ja tõi kohale suurel hulgal euroopa aadlikke ja rikkureid. Hercule Poirot asub lahendama salapärast rongimõrva, mille kirjutamisel sai autor inspiratsiooni oma reisilt. A. Christie peatus Konstantinoopolis Pera Palace hotellis, mis on nüüdseks restaureeritud ja avatud imekauni muuseum-hotellina.

5)      Gönül Paksoy: „Türgi köök. Türgi köök on kuulus üle maailma ja erineb regiooniti väga tugevalt. Türgi köök on mereandide, kala, liha, linnu- ja ulukiliha ning värskete köögi- ja puuviljade ning magustoitude tõeline virr-varr. Gurmaanidele on Türgi õige reisisihtkoht ja kokandushuvilistele on kodus proovimiseks Türgi köögi retseptid igati abiks.

6)      Markus Hattstein, Peter Delius: „Islam. Kunst ja arhitektuur. Imeilusate illustratsioonidega põhjalik sissejuhatus islamimaailma eelkõige kunsti kaudu. Kuid raamatus on infot ka islamiriikide ajaloo ja mõningal määral ka poliitika kohta. Selleks, et Türgit paremini mõista, on hea  tunda ka islamit, mis on riigi peamine religioon.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives