Kristiina Ehin on Eesti luuletaja ja proosakirjanik, kelle loomingut on tõlgitud enam kui 20 keelde. Nüüd jagas ta meile Viru Keskuse Rahva Raamatu lugemisseinal “Mina loen” oma raamatusoovitusi, mille ta võtab kokku sõnadega “Otsi seda, mis sind puudutab”.
Mart Breen “Naiste võitlus”
150 aastat tagasi elasid naised ja mehed väga erinevat elu. Naistel oli vähem võimalust otsustada oma keha üle, nad ei saanud osaleda valimistel ega ise raha teenida. Nende isa tegi kuni abiellumiseni nende eest kõik vajalikud otsused. Pärast seda otsustas kõik nende mees.
Muutus tuli alles siis, kui naised hakkasid organiseeruma. Selles raamatus jutustavad autorid naiste õiguste eest võitlejate ränkadest võitlustest. Loe edasi…
Kristiina soovitab: “See on raamat kõigile neile, kes kahtlevad ikka veel, kas naisõiguslust oli ja on vaja. Selles koomiksiraamatus on sügavaid ja tõsielulisi lugusid naiste võitlusest oma inimõiguste eest.”
“Minu elu ja armastus. Eesti rahva elulood”, koostajad Rutt Hinrikus ja Tiina Ann Kirss
Avaldamiseks valitud tekstid on jaotatud ajateljele ja grupeeritud rühmadesse, lähtudes mingitest sarnastest elukogemustest. Ajateljel alustatakse Eesti Vabariigi mäletamisest, kuid enamik jutustajaid ei keskendu ühele perioodile, vaid nende lood ulatuvad läbi elu. Lugejal on võimalus tajuda minevikku mitmekihilisena, elulugusid valides ei ole me keskendunud ei rikastele ega vaestele, ei edu- ega kannatuslugudele. Suur ajalugu kõneleb meiega kord suurte sündmuste kaudu ja valjult, sagedamini aga väikeste lugude läbi ja vaikselt. Loe edasi…
Kristiina soovitab: “Hingepuhastav on taas lugeda eesti rahva ehedaid elu ja saatuse lugusid.”
“Pärimuslikud laulumängud lastele” II osa
“Pärimuslikud laulumängud lastele” teise ossa on koondatud kakskümmend kaheksa vanemat ja uuemat laulumängu. Huviliste järjest suurenevale ringile on see käepäraseks repertuaariallikaks. Kuna laulumängud, eriti uuemad ringmängud, olid vanasti pigem noorte ja täiskasvanute pärusmaa, on tekste lastepärasemaks muudetud. Iga mängu juures on laulusõnad ja noot ning mängukirjeldus. Kogumiku tähtsaks osaks on CD-plaat kõikide mängulauludega, et neil, kes nooti ei tunne, oleks võimalik õppida viise ka kuulmise järgi. Loe edasi…
Kristiina soovitab: “Neid mänge saab õppida nii raamatut uurides kui ka plaadi pealt laule kuulates. Need laulumängud on minu kolmeaastasel tütrel juba üsna peas ja temaga koos mängides tunnen, kuidas neisse on põlvest põlve settinud mõnu ja maagiat.”
Viivi Luik “Pühendus”
Viivi Luik (sündinud 1946) on eesti kirjanik, kes on avaldanud nii luulet, proosat kui ka esseistikat. Plaadil kõlab läbilõige tema luuleloomingust.
See on kümnes CD Eesti Kirjanduse Seltsi ja Eesti Kirjandusmuuseumi koostöös teostatavast sarjast „Kirjanike hääled“. Eesmärgiga jäädvustada eestikirjanduse neidki tahke, mis jäävad kirjapandust väljapoole, ning täiendada Kultuuriloolist Arhiivi, salvestatakse Kirjandusmuuseumi helistuudios eestikirjanikke oma loomingut lugemas, sealjuures on valikud teinud autorid ise. Loe edasi…
Kristiina soovitab: “See luuletaja enese sisseloetud CD-plaat on hea vaimne kaaslane pühadesaginas, kui püüame mõtestada seda olulist, mis oli ja on. Neid aja kullaprooviga tekste kuulates tajun koos autoriga meie aja kurbust ja ilu ning tunnen südalinnas eladeski, et mu loodusetaju on õnneks ikka veel erk.”
Koidu V. G. Ferreira “Domineeriv värv. Kastanipruun”
„Domineeriv värv. Kastanpruun“ on kolmas osa neljaosalisest noortesarjast, mis räägib inimkonna probleemidest kauges tulevikus. Esimene osa „Domineeriv värv. Tumepunane“ avaldati kirjastuses Varrak 2017. aasta märtsis ja valiti 2018. aastal Tartus Lapsepõlve kirjandusauhinna nominendiks. Teise osa „Domineeriv värv. Must“ avaldas Koitev OÜ 2019. aasta veebruaris. Loe edasi…
Kristiina soovitab: “Tore on leida oma teismelist poega lugemas eesti keeles kirjutatud haaravat ulmeraamatut, mis ei jää välismaa noortekatele alla. Kolm osa on meil juba ilmunud, neljandat osa on oodata järgmisel suvel.”
Kadri Viires “Kaugelt näeb lähemale”
Raamatu lehekülgedele on nii sõnas kui ka pildis jõudnud tuhandete kilomeetrite taha tundmatusse sattunud tudengite ehe emotsioon. Et sattuti tavapärasest keskkonnast hoopis teistsugusesse maailma, tekkis kohtumistel hõimurahvastega uudseid ja tavatuid olukordi, mis enamasti liigitusid koomiliste juhtumuste hulka, kuigi paraku tuli ette ka traagilist. Tihtipeale olid neil ekspeditsioonidel osalenud üliõpilased üldse esimesed eestlased, keda kohalikud elanikud kohtasid, sageli oli see kontakt ka meie üliõpilastele esimene kokkupuude soome-ugri rahvastega. Loe edasi…
Kristiina soovitab: “Meie lähimad keelesugulased on meile ikka veel üks suur mõistatus. Aega seda mõistatust uurida jääb iga päevaga vähemaks. Kunstiakadeemia õppejõudude ja tudengite läbi aastakümnete korraldatud uurimisretked on lõpuks kaante vahele saanud. See on pildirikas raamat, mis liigutab oma kunstilises ja inimlikus ilus.”
Kristiina Ehin “Aga armastusel on metsalinnu süda”
Osa inimesi on nagu metsalinnud, kes otsivad varjulist paika, hoiavad ja armastavad, teised on aga nagu tuuli trotsivad merelinnud, kes loovad oma maailma, olgu või veeuputus. Ent ainult üksikud meist on vabad ja vabad on enamasti üksikud …
Kristiina Ehini kaheksas luulekogu räägib suhetest ja üksindusest, metsast ja merest, ahnusest ja armastusest. See on lüüriline ja peamiselt riimiline, ent ka sotsiaalse antenniga raamat, milles autor mõtestab oma ainukordset elukogemust keset ajavoolu ja inimesi, püüdes tundliku kujundi kaudu ühendada argist ja müütilist maailma. Loe edasi…
Naised köögis “Uhke ja vaba”
Laulud enesest lugupidavale naisele ja arukale ning suure südamega mehele. Loe edasi…