Kristiina Ehini lugemissoovitused

Kristiina Ehin on eesti luuletaja, proosakirjanik ja laulja. Ta on õppinud Tartu Ülikoolis eesti filoloogiat ja spetsialiseerunud rahvaluulele ning kuulunud kirjandusrühmitusse Erakkond. Kristiina Ehin on laulnud ansamblis Sinimaniseele ja aastast 2012 ansamblis Naised Köögis. Ehini kõige viimatisem väga menukas luulekogu kannab pealkirja “Janu on kõikidel üks”.


Astrid Lindgren “Bullerby lapsed”

bullerby-lapsedRaamat jutustab Bullerby laste elust väikeses Bullerby külas Rootsis. Lapsed elavad kolmes kõrvuti asuvas talus: Põhjatalus Britta ja Anna, Vahetalus jutuvestja Liisa oma vendade Lasse ja Bossega ning Lõunatalus Olle oma väikese õe Kerstiniga. Nad mängivad omavahel lakkamatult. Peaasi, et kogu aeg midagi juhtuks!
Loe edasi…

Kristiina Ehin soovitab: 
“See raamat loob silla eri põlvkondade vahel ja kindlasti pole see ainult lastele. Kui seda kasvõi natuke loen, läheb tuju kohe paremaks ja kõik tundub lootusrikas. Just eriti jõulude ajal igatseme kokkukuuluvusetunnet ja seda, et miski peseks hingelt maha keltsa, mis paneb unustama seda siirast ja sügavat, põnevuse- ja naljahimulist last, kes kunagi olime. Paljud igatsevad ka seda, et kuskil oleks üks küla, mis alati ootab. “Bullerby lapsed” on geniaalse rootsi lastekirjaniku teos, kuid kummalisel kombel tunnevad eestlased, nagu ka paljud teised rahvad üle maailma, et see puudutab just neid.”

Naised Köögis laulik

naised-köögis-laulikNeed on nelja naise autorilaulud, millest mitmed on kirjutatud ühiste mõttetalgute käigus köögilaua taga, kuid siin on ka lugusid, mis on sündinud tormisel ööl laevapardal, loomelaagris, rongis, puhkusel ning kontserttuuri ajal autos. Paljud neist on rahvalikus laadis laulud, mida on kerge laulda nii üksi, pereringis kui ka sõpradega peoõhtul. Loe edasi…

Kristiina Ehin soovitab:
“Laul ja pillimäng aitavad jõulude ajal ekraanidest võitu saada. Naised Köögis ansambli “Laulikus” on laulud, mille loomisest olen viimase viie aasta jooksul kirglikult osa võtnud. Kõik nad on mulle ühtmoodi armsad ja nende tegemisel oleme neljakesi vaielnud, naernud, nutnud, teisi ära kuulanud ja ise südamelt ära rääkinud. Need laulud on kergesti kaasa lauldavad ja mängitavad tänapäevased rahvalaulud, mille laulmisel võib vajadusel appi võtta ka meie CD-plaadid. Laulikut ilmestavad fotod ansambli lavatagusest elust, lisaks panime laulude vahele kirja humoorikaid ja mõtlemapanevaid juhtumeid meie kontsertreisidelt. Rõõmsat lauluhoogu!”

Andres Ehin “Kimbuke sinilolli”

kimbuke-sinilolliOn peaaegu uskumatu, et eesti vaimu üks suurimaid humaniste oli ameti poolest sürrealist. Ehini sürrealismis on tohutu sügavus, niisugune, et selle sisse vaadates hakkab pea ringi käima: ühelt poolt metsik kujundiloome, mille all hubiseb ülimalt peen vaist, teiselt poolt määratu lugemus ja entsüklopeedilised teadmised.” – Valdur Mikita. Loe edasi…

Kristiina Ehin soovitab:
“Sel aastal oli mul koos emaga eriline rõõm koostada oma isa Andres Ehini (1940-2011) esimest täielikku valikkogu. Järelsõna kirjutamisel plaanisin alguses piirduda paari leheküljega, kuid küllap olin alateadlikult selleks aastaid mõtteid kogunud ning lõpuks sai see isa elu ja loomingut puudutav kirjatöö päris mahukas. Koos ema Ly Seppel Ehiniga lähtusime Andres Ehini loomepõhimõttest, et luule on sõnamäng, mis pingestub sõnade maagiaks. Kogusime kokku oma lemmiktekstid tema poole sajandi pikkusest luuleloomingust. Sürrealistlikele luuletustele tasakaaluks on valitud ka traditsioonilisemas luulestiilis kirjutatud tekste. Lisaks leidsime juhuslikult ühest Rahvusarhiivis talletatud KGB toimikust veel hulga tema varem avaldamata luuletusi, millest sai valikkogule viies osa. Raamatu on illustreerinud kunstnik Eve Kask.”

Lars Svensson, Jan Pedersen “Linnulaul”

linnulaul-meie-150-linnuliiki-ja-nende-häälitsusedLinnud häälitsevad! Mõni neist laulab ilusat keerulise meloodiaga laulu. Mõni hüüab peibutavalt ja mõni hoiatab kraaksudes või muude lärmakate helidega. Kõigile on ühine see, et nad väljendavad ennast helide abil. Selles ainulaadses laulvas linnuraamatus iseloomustatakse meie kõige levinumaid linde täiesti uuel viisil – nii pildi, teksti kui ka helidega. See raamat õpetab linde mõistma ja aitab neid ühtlasi häälitsuste järgi ära tunda.
Loe edasi…

Kristiina Ehin soovitab:
“Olen eluaeg soovinud lindude ja loomade keeli osata. Unistan, et kunagi avastatakse, et linnulaulus on palju rohkemat, kui praegu arvame, ning selles peituvad tähendused panevad kogu maailma kurssi muutma. See suurteos meie lindude häälitsustest on ühtaegu nii nauditav, põnev kui hariv. See on suurepärane kingitus eriti neile, kes igapäevaelus lindudega kokku ei puutu. Seda kuulates saad kujutleda ennast ürglaande, mida muidu peaksid teab kust taga otsima.”


Kristiina Ehin “Janu on kõikidel üks”

janu-on-kõikidel-üksKristiina Ehini üheksas luulekogu räägib ajaloost, armastusest ja eestlastest. See on luule- ja lugude vormis isiklik ajalookroonika, kus segunevad faktid ja fantaasia ning mis ulatub muistsetest aegadest 2020. aasta karantiinikevadeni välja. Loe edasi…

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives