„Kõnni tagurpidi või tantsi enda lemmikmuusika järgi.“ Intervjuu Peaasi.ee asutaja Anna-Kaisa Oidermaaga

Anna-Kaisa Oidermaa on Peaasi.ee asutaja ja tegevjuht. Peaasi.ee eesmärk on pakkuda ühiskonnale läbimõeldud ja teaduspõhist tuge vaimse tervisega tegelemisel, et jõuda olukorrani, kus kogu Eesti väärtustab vaimset tervist ja kannab selle eest hoolt. Mida lugeda, kui tunned end halvasti? Milliseid müüte tuleks murda? Mis on vaimse tervise vitamiinid? Kõigile küsimustele saad vastused intervjuust.

💫 Kas olete täheldanud muutusi inimeste suhtumises vaimsesse tervisesse viimastel aastatel? Kui jah, siis milliseid? Kui ei, siis miks on vaimne tervis siiani justkui teisejärguline teema?

Sellel küsimusele vastakski jah ja ei. Hoiakud on muutunud teadlikumaks, kuid arenguruumi on selles osas jätkuvalt ja muutused on ebaühtlased. Osade inimeste või isegi organisatsioonide jaoks on vaimne tervis ka sisuliselt prioriteet, osa jaoks pseudoteema. Võib olla nii, et teisejärgulisus tuleb sellest, et vaimne tervis on meil kõigil ja iga päev olemas, aga fookusesse tõuseb see alles siis, kui sellega midagi lahti on, inimene haigestub või siis selgub, et riigil ei ole piisavalt vaimse tervise spetsialiste võimalik tagada, et inimesed mõistliku aja jooksul abi saaksid. Ja siis avastatakse, et see on midagi, mis mõjutab inimese kõiki eluvaldkondi ja päriselt.

💫 Kui saaksite muuta ühe asja ühiskonnas, et parandada inimeste vaimset tervist, siis mis see oleks?

See on raske küsimus. Kas minna sellist väga idealistlikku mõtterada mööda, et sooviks, et inimesed oleksid enda ja teiste vastu lahked, ka siis, kui tahaks olla kuri ja kriitiline? Või siis praktiliselt ja teostatavat liini mööda, annaks kõigile inimestele vaimse tervise esmaabi ning sotsiaalsed ja emotsionaalsed oskused, et elus hästi hakkama saada? Unistada võib ikka ja peabki, aga konkreetsed sammud toovad ideaalmaailma meile lähemale.

💫 Kas on mõni levinud vaimse tervise müüt, mida sooviksite murda?

Neid müüte on ikka üksjagu ja üks kõige jonnakamaid on endiselt see, et vaimse tervise probleemid on nõrkuse märk. Kui inimene murrab näiteks suusatades jalaluu, ei tehta esmalt juttu sellest, et kui luud ikka tugevamaks oleks õnnestunud kasvatada, ei oleks seda kõike juhtunud. Vaimse tervise probleemide puhul näeb inimene ennast ja teised teda just läbi selle nõrkuse-tugevuse prisma, mis ei ole ei teaduse mõttes korrektne ega ka kuidagi abistav.

💫 Milline oleks teie ideaalne päev, mis on täiuslikult tasakaalus vaimse heaolu seisukohast?

Kuna minu igapäevaelus on palju sümpaatsete inimestega suhtlemist ja erinevate probleemide lahendamist, mis mulle iseenesest väga hästi sobib ja meeldib, siis sellele tasakaaluks katsun leida võimalusi logelemiseks ja vaikselt olemiseks. Voodis raamatu lugemine on neist üks tüüpilisemaid versioone, mida ikka sageli kasutan. Kevadisel ajal kindlasti üks jalutuskäik koos kõigi meeltega kohal olemisega klapib samuti hästi ideaalse päeva sisse.

💫 Kui saaksite ajas tagasi minna ja anda nooremale endale ühe vaimse tervisega seotud nõuande, mis see oleks?

Nõuannete jagamine on üks tänamatu tegevus.

💫 Kas oskate soovitada mõnda raamatut, mis on teid isiklikult aidanud rasketel hetkedel?

Raskete aegade üleelamiseks on raamatutel minu jaoks hindamatu väärtus olnud. Kui on emotsionaalselt keeruline olla, annab lugemine sellise hingetõmbepausi võimaluse ja aitab end vähemalt ajutiselt teisele emotsionaalsesse olekusse viia või panna end mõne tegelase kingadesse, kes aitab maailmale teise nurga alt vaadata. Selliste hea tunde raamatutena satuvad sageli kätte Boris Akunini teosed (eriti need, kus tegutseb Erast Fandorin), Sõrmuste isanda triloogia, John Fowlesi „Maag“, Brené Browni või Theodore Zeldini raamatud. Muidugi selliseks mõnusa olemise ampsuks sobib alati mõni luulekogu või näiteks Anu Raua jutud. Need on kõik kuidagi sellised teosed, mis aitavad taastada usku inimestesse ja maailma, minu jaoks vähemalt mõjuvad need nii.

💫 Kas teil on mõni soovitus neile, kes tunnevad end praegu vaimselt kurnatuna, aga ei tea, kust alustada? Milliseid praktilisi samme saaks teha oma ärevuse leevendamiseks igapäevaelus?

Hea raamatu lugemise soovitus kõlas siit ridade vahelt vast juba läbi. Aga siin tulevad mängu ikka vaimse tervise vitamiinid. Ehk siis võiks mõelda, kas saaks kuidagi liikuda või ennast liigutada mingil igapäevasest erineval moel. Näiteks tagurpidi kõndida või tantsida enda lemmikmuusika järgi. Siis vaadata üle oma söögikorrad, et neid ikka oleks päevas ja süüa seda, mis head meeleolu tekitab, soovitavalt mõnel päeval ka kellegagi koos. Muidugi magada ja võtta päevas mitu korda hingetõmbepause. Vaadata lihtsalt aknast välja või korraks enda sisse, mõnest minutist võib piisata, et stressitaset allapoole viia. Aga kindlasti kõiksugused uued või loovad tegevused, näiteks päeviku või luuletuste kirjutamine võivad päris mõnusa energialaengu anda. Ja suhtlemine, olulistest asjadest rääkimine, teistega turvaliselt koos olemine ja naljatamine. Kõiki neid asju ei pea üht nädalasse suruma ega korraga ette võtma, aga mõne neist võiks ette võtta.

Ära väsime me sellest kõigest, mis meie kaela igapäevaselt sajab, kõik need kohustused, kõik need mured, mis tuleb läbi mõelda ja ära lahendada, kõik see ebamäärasus, mis tulevikust meieni paistab. Nende kõigi asjadega peame paratamatult tegelema. Aga jaksu annab see, kui vahepeal võtame, kasvõi jõuga, kui vaja, aega selleks, et maha laadida kogu seda pinget, mis igapäevaelu väljakutsed paratamatult tekitavad.

💫 Kui saaksite kirjutada ühe lause, mida inimesed peaksid lugema alati, kui nad tunnevad end halvasti, mis see oleks?

Ma arvan, et sellist universaalset lauset on raske pakkuda, sest see peaks olema midagi, mida inimene ise natukene ka usub või talle midagi tähendab – mis just tema hinge kosutab. Võibolla see võikski olla üks selline küsimus hoopiski – Mis Sulle elus oluline on? Mida Sa praegu vajaksid?

💫 Millist raamatut peaksime kõik lugema vähemalt korra elus, et paremini enda ja teiste vaimset tervist mõista?

Kui räägime enda mõistmisest, siis oleks muidugi suurepärane, kui peaks regulaarselt päevikut ja sirviks aeg-ajalt seda. Teiste mõistmiseks on leitud, et üldiselt raamatute lugemine aitab empaatiat kasvatada. Eneseabi mõttes on toredad nipid noortele kirja pannud Peaasi.ee tiimi ja meie koostööpartnerite soovitused raamatus „Kriis – mis siis?“, seda ei saa küll soovitamata jätta.


Vaimne tervis loeb! Kutsume sind koostöös Peaasi.ee-ga juba viiendat aastat järjest osalema vaimse tervise vitamiinikuuris! Peaasi.ee partnerite ja kaasamõtlejatena usume meiegi, et vaimset tervist saame tugevdada ja turgutada mitmel viisil koos raamatutega.

#tasakaalonpeaasi

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives