Liina Bachmanni arvustus raamatule “Nabokov’s Favourite Word is Mauve”

Ajakirjanik ja statistik Ben Blatti humoorikas ning mänguline raamat “Nabokov’s Favourite Word is Mauve” on kerge lugemine kõigile neile, keda huvitab lisaks maailmaklassikuteks peetavate raamatute sisule ka nende statistiline pool ning ülesehitus.

Reklaamiagentuuri Taevas Ogilvy loovkirjutaja ja bukahoolik Liina Bachmann võttis ette Ben Blatti raamatu ning jagas meiega oma arvamust selle kohta.


Kas te olete teinekord mõelnud, miks mõnda raamatut peetakse maailmaklassikaks? Samas kui mõni teine, mis tundub ju ka päris hea, saab rinda ainult hooajalise bestselleri märgi? Mida ühist on tippudeks peetavail teostel ja mis eristab neid lihtsakoelistest lemberomaanidest? Ben Blatt teab vastuseid.

Blatt ühendab oma raamatus “Nabokov’s Favourite Word is Mauve” poolused, mida instinktiivselt peetakse vastandlikeks – kirjutamise ja numbrid.

Ta võtab statistilise andmetöötluse pihtide vahele nii maailmaklassika, kaasaegse ilukirjanduse kui ka bestsellerid.

Blatt paljastab tuntud autorite lemmiksõnad, näitab, kuidas napp määrsõnade kasutus iseloomustab pigem kirjandusklassikat kui müügihitte ja kuidas autori nime suurus raamatukaanel kasvab proportsionaalselt tema tuntusega. Ta näitab puust ja punaselt, kuidas inimesed eelistavad lugeda järjest lihtsamini kirjutatud raamatuid ja kui klišeetihedad need tegelikult on. Sealjuures pole ükski Blatti väide arbitraarne – kõike toetavad numbrid. Kõik oma analüüsitulemused on ta kirja pannud ladusas stiilis temaatiliste peatükkide kaupa, mis teeb raamatu faktitihedusest hoolimata põnevaks ja kergesti loetavaks.

Blatti analüüsidest joonistuvad välja ka laiemad ühiskondlikud tendentsid. Võtame näiteks sõna “interrupt” (segama) maailmaklassikas. Selgub, et seda sõna  kasutatakse naiste kohta kordades enam, kui raamatu autoriks on mees. Ka ei nuta klassikalistes teostes meesautorite meeskarakterid pea üldse. See peegeldab selgelt naise ja mehe traditsioonilisi rollijaotusi ühiskonnas 18. – 19. sajandil (just selle ajastu klassikaliste teoste põhjal olid analüüsid tehtud). Raamatus on selliseid näiteid hulgi. On põnev teada saada kui mitu kihti igas raamatus tegelikult peidus on, kui natuke statistikat mängu tuua.

Nabokov’s Favorite Word is Mauve” on kategooria “raamatud raamatutest” viimase aja üks eredamaid tähti. New York Timesi arvustuses ütles John Williams tabavalt: “On ainult aja küsimus, millal big data otsaga raamatuteni jõuab.” Nüüd on see juhtunud ja esimene linnuke on igati väärt lugemine.


Ben Blatt “Nabokov’s Favourite Word is Mauve”

Statistik ja ajakirjanik Ben Blatt otsib statistikat kasutades vastuseid küsimustele, mis huvitavad nii kirjanike kui ka lugejaid. Mis on autorite lemmiksõnad?  Kas mehed kirjutavad naistest teistmoodi? Millised menuraamatute autorid kasutavad enim klišeesid? Milline on parim sissejuhatav lause? Kuidas me saame hinnata raamatut üksnes kaane järgi? Vaata raamatut!

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives