Novaatori portaalis ilmus jaanuari lõpus ühe minuti loeng teemal, miks on oluline lastele varakult ette lugeda. Tallinna Ülikooli eesti keele lektor Andra Kütt-Leedis rõhutas, et ettelugemine on lapse arengus hindamatu tähtsusega, olles aluseks kõne arengule ning mõjutades positiivselt lapse sõnavara, lugemisoskust ja hilisemat akadeemilist edu.
Ettelugemise kaudu puutub laps kokku sõnavaraliselt rikkama ja keerukama keelega kui igapäevavestlustes, mis soodustab keelelist arengut. Samuti õpetab see last kuulama, keskenduma ning arendab mõtlemisoskust, empaatiat ja loovust.
Ettelugemist soovitatakse alustada juba varakult, kuna isegi kõhubeebi eristab ema häält teistest kõnelejatest. Intonatsioon on oluline, kuna see köidab lapse tähelepanu. Sõnade kordused tekstides aitavad lastel uusi sõnu õppida ja kinnistada. Ka iseseisvalt lugema õppinud lastele on ettelugemine kasulik, kuna see toetab nende lugemishuvi ja motivatsiooni.
Raamatute lugemine kui eluviisi loomulik osa on seotud keelearengu, väärtushinnangute ja parema lugemisoskusega, aga ka parema hakkamasaamisega elus. Rikas keel avab lapsele aknad-uksed mujale maailma ja olgu see maailm keelerikas! Uuringud näitavad, et üle 90% neist, kellele on lapsepõlves ette loetud, loevad raamatuid ka oma lastele.
Artikkel pärineb novaatori portaalist.
Toome teieni nimekirja väärt lasteraamatutest, mida soovitame koos lastega lugeda ja avastada.
Janno Põldma „Roosi kevad”
Milline näeb välja Leiutajateküla kevad? Selles raamatus näeb laps seda läbi Lotte õe Roosi silmade. Roosi uued sõbrad on lumikellukesed, sinililled, pajuurvad ja liblikad. Roosi hüppab koos Lottega veelompides, maitseb vahtramahla ja aitab konnadel jäätükkidel sõita. Roosi pere otsustab teha aeda suure lillepeenra. Roosi istutab sinna ka porgandi. Õhtul kuulavad kõik laululindude kontserti.
Väikese hiire seiklused
Riikka Jäntti toob oma „Väikese hiire” raamatutes lugejateni soojad ja äratuntavad lood, mis pakuvad rõõmu nii lastele kui ka vanematele. Armas sarja peategelane, väike hiir, on nagu iga pere pisipõnn: uudishimulik, energiline ja vahel veidi jonnakas. Väikese hiire ja tema ema argised, kuid siiski seikluslikud lood kevadel ja suvel, on täis elutarkust ja vahvaid õppetunde. Riikka Jäntti oskab suurepäraselt oma südamlike tekstide ja armsate illustratsioonidega jäädvustada lapsepõlve olemust.
Eia Uus „Anna ja kadunud hõbekala”
Kuhu sai Püha kiriku hõberäim? Uudishimuliku Anna teele satub lahenduseta lugu ja ta ei saa enne rahu, kui on andnud endast kõik, et vastusteni jõuda.
Õnneks on Annal nutikaid sõpru, kes koos temaga hea meelega hõbekala müsteeriumi radadel seiklevad. Nii õpivad noored aardekütid oma teekonnal nii mõndagi muistsetest viikingitest ja Eesti ajaloost.
Tule seikle koos Annaga Saaremaa suves!
Anti Saar „Härra Haraldi unistuste aed”
Missugune on sinu unistuste suvevaheaeg? Aga unistuste sünnipäev? On sul ka unistuste hommikusöök, unistuste puhkusereis või unistuste linn? Ehk on sul isegi unistuste aed? Härra Haraldil on. Aga see pole mingi aed, mida Harald endale ihkaks. Ei, see on aed, milles härra Harald kasvatab oma unistusi.
2024. aasta kaunimate raamatute konkursil võitis Rahva Raamatu eripreemia Anti Saare omanäoline ja eksperimentaalne lasteraamat „Härra Haraldi unistuste aed”, mille illustreeris ja kujundas Marja-Liisa Plats.
Triinu Laan „Poiss ja papa”
Poiss ja papa on paras paar, see on selge! Väga noor ja väga vana mees saavad koos hakkama ja koguvad elurõõmu täis mälestusi. Need aitavad ka siis, kui mõni kallitest inimestest on juba teispoolsuses. Lõunaeesti hõnguga maagilist realismi täis raamat teeb puust ja punaseks, kuidas elust mõnu tunda.
Triinu Laane lasteraamat “Poiss ja papa” pärjati tiitliga Kauneim lasteraamat 2024.
Triinu Laan „Luukere Juhani juhtumised”
Kui luukere Juhan suure kooli anatoomiaklassist pensionile saadetakse, võtavad taadu, memme ja lapselapsed ta enda juurde metsatallu elama. Sellega tõeline luukere-elu alles algab! Kõik metsatalu elanikud paistavad uskuvat, et igaüks, ka luukered, on väärt vaba ja metsikut lapse- ja vanaduspõlve.
Kairi Look „Natuke suur”
Väikesel tiigril on sünnipäev. Peole tuleb palju tiigreid, suuremaid ja väiksemaid, ja süüakse palju torti. Pärast pidu, kui külalised on ära läinud, läheb väikesel tiigril meel kurvaks. Ta mõtleb suureks saamise peale. See tundub küll tore, aga samal ajal kuidagi hirmutav ka. Kas saaks olla ainult natuke suur?
Teksti autor Kairi Look on varem kirjutanud eeskätt koolilastele. Tiigri sünnipäeva lugu on tema esimene väikelastele mõeldud raamat.