jaan_martinson_krimikuu_soovitused

Jaan Martinson soovitab kvaliteetset krimikirjandust

Rahva Raamat palus tuntud krimikirjanduse austajal, autoril ja ajakirjanikul Jaan Martinsonil soovitada viimase aja krimikirjanduse silmapaistvamaid teoseid. Martinsoni soovituste hulka kuulub nii tõeliselt ajatu klassik kui ka valik värskemaid krimilugusid, mis ei jäta ükskõikseks ühtegi tulihingelist žanrihuvilist.


Georges Simenon “Maigret ja tema surnu

Jaan Martinson soovitab:Vaid ühe krimikirjaniku teoseid on müüdud rohkem, kui Georges Simenoni omi – esinumber on mõistagi Agatha Christie. Ent just Simenon tõi komissar Maigret’ lugudega krimkadesse inimhinge, mis jäi sinna igavesti.
Christie loodud detektiivid miss Marple ja Hercule Poirot pole iial ühtki ohvrit sedavõrd südamesse võtnud kui Maigret, kellele mitmeid kordi helistab põgenev härrasmees väites, et peagi ta tapetakse, ja paludes abi. Paraku leitakse helistaja peagi elutuna, heidetuna autost Concorde’i väljakule. Temast saab Maigret’ hinge painav surnu.
Siitmaalt Maigret rahu ei saa. Tema surnu. Tuleb leida, kes ta tappis ja miks. Alustada pikka rännakut, tehes väikseid samme ehk leides kõikjalt vihjeid, mida näeb vaid tema.Ses loos on üheks peategelaseks kevadine Pariis, mis avaneb kogu oma ilus ja valus ning tekitades noir’ õhkkonna. Kild siit, kild sealt ning Maigret jõuab tasahilju oma tööd tehes lõpplahenduseni, paljastades märksa suurema kuriteo.

Tutvu raamatuga!

Vilmos Kondor “Budapesti spioon

Jaan Martinson soovitab:Pseudonüümi taha peitunud Vilmos Kondori on krimkamaailma värske tuul, tuues endaga kaasa aastaid laagerdunud hõrgud aroomid Ungarist. Kondor läheb oma teostes ajalukku. Pentaloogia esimene teos „Budapest Noir” kirjeldab sündmusi 1936., „Patune Budapest” 1939. ja „Budapesti spioon” 1943. aastal, kui ilmasõda liigub lõpu suunas ning Ungaril on kaks halba valikut, kas sattuda Saksamaa või Venemaa mõju alla. Ent on ka kolmas, ebatõenäoline võimalus, aga proovida tasub, kuid selleks on vaja oma maad südamest armastavate meeste abi ja siin astub mängu sarja peategelane ajakirjanik Zsigmond Gordon.
Kui vaagida, siis Budapesti lood on üle pika aja ehedad meestele mõeldud krimkad: nii Gordon, kui ta kaaslased on kõva käega mehed, võtavad valu kui elu loomulikku osa, millega tuleb sõbraks saada ja juhinduvad otsustaval hetkel mitte võimalikest tagajärgedest vaid tõdemusest, et mehed peavad tegema seda, mida mehed peavad tegema. Tume õhkkond, mis toona Euroopas valitses ja mille Kondor ehedalt esile toob, annab lugudele võimsa tausta.” Loe lähemalt…

Leonardo Padura “Havanna Tuuled

Jaan Martinson soovitab:Maailm pole üllatuste eest kaitstud. Ühel kaunil päeval avaneb maarjamaalasel võimalus lugeda maakeeles… Kuuba krimikirjandust uue milenniumi algusaastatest, kui riigis lokkas Fidel Castro juhitud kommunism. Ja nagu selgub, kuuluvad Kuuba krimkad väärtkirjanduse kilda.
Kuuba jääb Kuubaks ükskõik, milline -ism seal valitseb. Rahvale läheb korda kõik see, mis minevikus ja arvatavasti ka tulevikus. Pesapall. Hemingway. Sigarid. Rumm. Raju ööpäevaringne seks. Kariibi toit. Laiade puusade ja pruntis huultega naised. Ja inimlikkus ning väärikus.
Eneselegi arusaamatul kombel politseinikuks saanud sügav kirjandushuviline Mario Conde – Krahv – on kõike seda, mida me ühelt võimukandjalt ootame, vaatamata tema nõrkustele rummi ja õrnema soo vastu. Lõpuks kohtab ta unelmate naist, kes kõigi tema muusikaliste fantaasiate kulminatsioonina armastab džässi ja mängib saksofoni. Ja jälile saama, kes on tapnud noorukese laitmatu iseloomustusega kooliõpetaja. „Havanna tuuled” on, nagu sarja esimenegi teos „Laitmatu minevik”, pigem kuubaliku elustiili raamat kui krimka.

Tutvu raamatuga!

Belinda Bauer “Blacklands

Jaan Martinson soovitab:Lugedes Belinda Baueri „Blacklandsi”, hakkasid esimestest lehekülgedest jooksma paralleelid krimikirjanduse Dostojevski ehk Ruth Rendelli loominguga. Ei, Bauer pole Rendell – veel – kuid ka tema tungib eelkõige kurjategijate hinge, mitte ei loo primitiivset krimkat a la laip-detektiiv-mõrvar.
Kes võiks võita mentaalse, kirjavahetusel põhineva duelli, kas 12-aastane poisike või kurikuulus sarimõrvar, lapsetapja, kes istub juba aastaid trellide taga?
Steven Lamb kaevab Exmoori nõmmel auke, lootes leida laipa, et ta vanaema, kelle poeg teadmata kadunuks jäi, lõpuks rahu leiaks. Arvatakse, et kadunud poiss oli kurikuulsa sarimõrvari Arnold Avery järjekordne ohver. Aga memm ei usu seda, vaid ootab poega endiselt koju, seistes vankumatult eesakna all valvel.
Stevenil ei jää üle muud, kui saata Averyle vanglasse hoolikalt koostatud kiri. Seepeale algab meeleheitel lapse ja tülpinud sarimõrvari vahel ohtlik kassi ja hiire mäng. Mäng, millel on jubedamad tagajärjed, kui Steven eales oleks osanud ette kujutada. Mida mõtleb vanglas istuv pedofiil? Et pääseb vabaks ja hakkab heaks inimeseks? Arvake veel.
Loe lähemalt…

Robert Thorogood “Marlow’ mõrvaklubi

Jaan Martinson soovitab:Gerontoloogilised krimkad, kus kuritegusid lahendavad kirjade järgi vanad ja väetid, kes tegelikkuses seda ei ole, pole kaugeltki uus trend, pigem unustatud vana, kui meenutada miss Marple’it.
Judith Potts, britt, 77 aastat vana. Elab üksi Marlow linnakeses Thamesi ääres. Koostab ja lahendab ristsõnu. Trimpab mõnuga viskit, teinekord pisut rohkem kui peaks, aga kes tuleb talle seda ütlema. Käib õhtuti ujumas, seljas eevatrikoo. Ühel õhtusel ujumiskäigul satub ta peale, kuidas ülejõe naaber surnuks tulistatakse. Mõistagi helistab ta politseisse, kes, justkui sealmail tavapärane, asja tõsiselt ei võta. Seega ei jää nutikal ja kangekaelsel Judithil üle muud, kui mõrvari väljaselgitamine enda õlule võtta. Taeva tahtel ei pea ta tegutsema üksi, vaid temaga liitub Suzie – maa sool ja koerajalutaja, kes märkab ja teab nii mõndagi – ning Becks, kohaliku vikaari korralik abikaasa. Kokku saab Marlow mõrvaklubi.
Tuleb tunnistada, et geronoloogilised krimkad pakatavad optimismist. Ei ole need vanadaamid nii äbarikud midagi, kui suudavad vaimu ärksa hoida. Ja nagu selgub, võib vanuigi endas leida seda, mis aastakümneid peidus olnud.
Tutvu raamatuga!

Fredrik Backman “Karulinn

Jaan Martinson soovitab:Raamatul „Karulinn” on sedavõrd palju palgeid, et liigitamisega jääb hätta. Pisut spordiromaan, pisut krimiromaan, pereromaan, noorteromaan, kogukonnaromaan, eluõpetusromaan… Ehk siis kild siit ja kild sealt annavad kokku vägeva terviku.
Depressiivne väikelinn Rootsis, asub tupikus ja on maha käimas. Kaamos ühesõnaga. Aga pilvede vahelt piilub valguskiir. Karulinnal on võimas jäähoki juunioride meeskond, jõudnud poolfinaali ja kui kuningriigi tšempionaadi võidaks, siis… Ent enne finaalmängu vahistatakse „Karude” superstaar Kevin süüdistatuna vägistamises. Sel hetkel põkkuvad kaks maailma, suur ja väike. Üks ütleb, et hoki on tähtsam kui kõik muu, teise arvates ei saa üks mäng olla üle inimlikest väärtustest.” Loe lähemalt…


Raamatutega lähemalt tutvumiseks jälgi Rahva Raamatu Facebooki ja Instagrami!

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives