Kristi Saare on investor ja ettevõtja, MTÜ Naisinvestorite klubi asutaja, Investeerimisraadio saatejuht ja populaarne investeerimiskoolitaja. Kristi alustas oma investeerimisteekonda 8 aastat tagasi ning õpetajana töötades on ta oma näite põhjal olnud paljudele eeskujuks ja julgustuseks investeerimises esimeste sammude astumisel. Kristi on kirjutanud alustavatele investoritele raamatu “Kuidas alustada investeerimisega” ning jagab oma kogemusi ja teadmisi investeerimise kohta igapäevaselt oma blogis kristiinvesteerib.ee ja sotsiaalmeedias erinevates investeerimisgruppides.
Jaak Roosaare “Rikkaks saamise õpik”
Võrreldes 2014. aasta versiooniga leiab raamatu III trükist enam kui 110 lehekülge uut materjali – lisatud on näiteks Amazonis müümine, kaheksa uut intervjuud, rohkem on pandud fookust eesmärkidele ja unistamisele ning juttu tuleb ka enesedistsipliinist. Raha on elus küll tähtis, kuid kaugeltki mitte kõige tähtsam. Sellest ka veidi laiem fookus. Loe edasi…
Kristi Saare “Kuidas alustada investeerimisega”
Kuidas alustada investeerimisega? on praktiline käsiraamat, mis aitab samm-sammult oma rahaasjade üle kontrolli võtta, annab ülevaate investeerimisvõimalustest ja loob arusaadava ja selge ülevaate riskidest, hajutamisest ja maksundusest. Loe edasi…
Taavi Pertman “Alustava investori käsiraamat”
See on teos, mille võiks investeerimismaailmas täielik võhik kätte võtta, ning peale läbilugemist ja harjutuste kaasa tegemist, on temast raamatu lõpuks saanud investor. Esimesed tehingud on tehtud ja edasiseks vajalikud baasteadmised kergelt väikeste sammude kaupa omandatud. Loe edasi…
3 viimast soovitatud raamatut võtab Kristi Saare kokku nii: “Alustavatel investoritel ei ole kunagi nii hea elu eestikeelse lugemisvaraga olnud. Meil on praeguseks olemas lausa kolm kohalike väikeinvestorite poolt kirjutatud kaasaegset ja praktilist käsiraamatut, mis aitavad murda müüti, et investeerimine on midagi tavainimesele liialt keerulist või eeldab suuri rahasummasid. Kõik kolm raamatut annavad praktilised algusjuhised rahalise seisu kriitiliseks ülevaatamiseks ning selge pildi praegusel hetkel väikeinvestoritele kättesaadavatest varaklassidest. Need kolm raamatut on Eestis tuhandeid inimesi julgustanud oma esimesi investeerimissamme tegema, ning kui sul on veel alustamata, siis vali ükskõik milline kolmest ja saad edukalt investeerimisteekonnale alguse panna.”
George S. Clason “Babüloni rikkaim mees”
“Babüloni rikkaim mees” on raamat, mis on pea sajandi vanune mõistujutt rikkusest, edust ja õnnest, mida on nimetatud teejuhiks finantsalase mõistmise juurde ning mille põhimõtteid tunnustatakse ja kasutatakse tänapäeval üle kogu maailma. Loe edasi…
Kristi Saare soovitab: “Investeerimise ja rahatarkuse maailmas alustades võib tunduda, et on nii palju püsinüansse, mis on vaja selgeks õppida. “Babüloni rikkaim mees” on just see raamat, mis aitab meelde tuletada, et rahaasjade korda seadmise ja vara kasvatamise põhiteadmised on lihtsad ja ajatud ning eelkõige on oluline tegutseda. Edu nii ettevõtluses kui investeerimises toob julge pealehakkamine ja lahendustekeskne lähenemine ning sageli pole takistused just teadmistes, vaid hoopis julguses. Kui endal juba rahatarkus selge, siis tegemist on suurepärase raamatuga, mille abil ka järgmisele põlvkonnale infot edasi anda.”
Seppo Saario “Kuidas ma investeerin börsiaktsiatesse”
Raamat räägib lihtsalt, loogiliselt ning elutruult sellest, kuidas aktsiaturud toimivad. Vanameistril jagub rohkelt praktilisi nippe, kuidas turult rammusamaid palu noppida, kahjumeid minimeerida ja investeeringute riskiastme muutumist prognoosida. Loe edasi…
Kristi Saare soovitab: “On vähe raamatuid, mille puhul on nii ühiselt kokku lepitud, et see on tõesti valdkonnas kohustuslik kirjandus. Aktsiainvesteeringute puhul on Seppo Saario aktsiaraamat just selline, mida ei loe aktsiainvestor mitte korra-kaks, vaid hoiab seda kodus riiulil, et vajadusel ka viie aasta pärast mõnda teadmist värskendada. Kui alustajale annab raamat ettekujutuse sellest, kui palju põnevat on aktsiate maailmas avastada, siis edasijõudnud investor saab ühe meie piirkonna edukaima ja tuntuima börsiinvestoriga investeerimisstrateegiate plusse ja miinuseid võrrelda. Seppo on ka ise tunnistanud, et kõiki oma börsiinvesteerimisi reegleid ta kogu aeg ei jälgi, ent olulised põhimõtted portfellile aluse panekuks saab nende seast iga investor välja valida.”
Aswath Damodaran “Narratiiv ja numbrid”
Kuidas saab ettevõtte, mis pole kunagi kasumit teeninud, olla väärt miljardeid dollareid? Miks mõned idufirmad meelitavad ligi suuri investeeringuid ja teised mitte? Aswath Damodaran on finantsprofessor ja kogenud investor ning ta väidab, et loo võim on see, mis ettevõtte väärtust peamiselt mõjutab. Kui lisada nn liha luudele (ehk lugusid arvudele), siis veenab see isegi kõige ettevaatlikumaid investoreid riskima. Loe edasi…
Kristi Saare soovitab: “Lugedes erinevate investeeringute kohta tehtud analüüse, on mõnikord lihtne takerduda ainult numbritesse. Muidugi numbritest ümber ei saa – suhtarvude arvutamisel on oma koht ja väärtus, käibenumbreid ja kasumimarginaale ja kulumäärasid ei saa ignoreerida. Siiski, number on ainult number ja tähenduse annab talle juurde tõlgendus. Damodaran annab oma raamatus palju häid mõtteid selle kohta, kuidas üks number võib olla eri kontekstides täiesti erineva tähendusega ja miks kaks investorit võivad sama numbri alusel jõuda täiesti risti-vastupidistele investeerimisotsustele. Iga edulugu äris või investeerimises on lõppkokkuvõttes lugu – ja see lugu peab tootluse portfelli toomiseks olema veenev ja kaasahaarav ning just sellist teistmoodi investeerimise analüüsi saabki käesolevast raamatust õppida.”
Richard H. Thaler “Väärkäitumine”
Nobeli auhinna laureaat Richard H. Thaler on kogu oma karjääri vältel uurinud radikaalset eeldust, et majanduse keskne mõjutegur on inimene ‒ ennustatav ja vigu tegema kalduv indiviid. Thaleri haarav ja tihti lõbus raamat aitab tuua majanduse tagasi maa peale ‒ ja muuta meie arvamust nii iseendast kui ka maailmast. Loe edasi…
Kristi Saare soovitab: “Kui on üks raamat, mida saaks kirjeldada kui armastuskirja majandusteadusele, siis “Väärkäitumine” vastaks sellele kirjeldusele perfektselt. Kui paljud meist on ülikoolis õppinud mikro-makromajanduse loengus, et majandus on ratsionaalne teadus, siis Thaleri raamatust saame täpselt teada, miks reaalsus on niivõrd teistsugune. Mitmete investeeringute puhul, mis paberil vaadates üldse ei tohiks õnnestuda, võib tagantjärgi imestada, et kuidas neist sellised edulood said, ja vastupidi, kuidas suurepärasest ideest täiesti ebaõnnestunud reaalsus saanud on. Thaler valgustab inimkäitumise tagamaid, mis paratamatult mõjutavad kõiki igapäevamajanduses toimuvat ning otseselt ja kaudselt iga investeeringu tootlust.”