Lastekirjanik ja lasteajakirja Täheke toimetaja Kadri Hinrikus soovitab lastekirjandust

Rahva Raamat palus lasteajakirja Täheke toimetajal, lastekirjanikul ning ajakirjanikul Kadri Hinrikusel jagada mõned raamatusoovitused tema isiklikust vaatevinklist. Hinrikus soovitab kindlasti ajatut klassikat sellistelt kirjanikelt nagu Eno Raud, Aino Pervik, Astrid Lindgren, ja Tove Jansson. Aga kuna nende teosed on ehk niigi kõigile teada ja tuttavad, siis soovitab armastatud lastekirjanik lähemalt hoopis veidi teisi autoreid ja raamatuid, pakkudes võimalikult eriilmelise valiku. Rahva Raamat aga omakorda soovitab kõigil lastekirjanduse huvilistel tutvuda Kadri Hinrikuse värskeima raamatuga “Elevant”.


Juhani Püttsepp “On kuu kui kuldne laev”

on-kuu-kui-kuldne-laevKadri Hinrikus soovitab: “Mind on ikka huvitanud raamatutes ajalooteema ja sugugi mitte just kuulsate kangelaste ja valitsejate elu- või võidukäik, vaid nn tavaliste inimeste elu keerulistes minevikusündmustes. Olen isegi püüdnud oma perekonnalugusid kirja panna, uurinud, kuidas elati enne sõda, sõja ajal ja vahetult pärast sõda. Seetõttu lugesin suure huviga Juhani raamatut sellest, kuidas tema sugulased 1944. aastal väikese paadiga sõja jalust üle mere Rootsi põgenesid. Tegemist on liigutava tõestisündinud looga pisikese tüdruku Keete, tema vanemate ja lähikondsete imelisest pääsemisest. Raamat pole ainult ajaloohuvilistele, selles on seiklust ja põnevust kõigile. Ja loomulikult kõvasti mõtteainet meie kui eestlaste käekäigu üle – milline oli meie lähiminevik ja mida võiks tuua tulevik.”

Ilmar Trull “Kala ei lärma”

kala-ei-lärmaKadri Hinrikus soovitab: “Väiksena armastasin väga luuletusi. (Tegelikult armastan nüüdki.) Meeldis, kui mulle neid ette loeti ja meeldis neid ise ka omal viisil laulda ja ümiseda. Ilmar Trulli luuletused on niivõrd vaimukad, mitmeplaanilised ja säravad, et need võiksid meeldida nii väikestele kui suurtele lugejatele. Eriti tore on ka see, et luuletused on autori illustreeritud. Nad sobivad kokku nagu nagu tibu ja tobu.”

 

 

Piret Raud “Lugu väikesest majast, kes tahtis olla kodu”

Kadri Hinrikus soovitab: “Selle raamatu võiks nimetada pildiraamatuks, mille tekst on ometi samavõrra oluline kui visuaal. Armas muinasjutt tühjast majast, kes tunneb end üksildasena, sest temas pole elanikke. Ta proovib neid leida, olles valmis end kõigi tahte järgi muutma ja kohandama. See on jutt iseenda leidmisest, mis paistab olevat ainuke tee kurvastusest rõõmuni. Juhtub, et vahel ekseldakse sellel terve elu. Tekst on napp ja täpne, midagi pole puudu, midagi pole üle. Pireti kunstnikukäekiri on küllap maailmas ainulaadne. Tegelikult soovitan ma lugeda Pireti teisigi raamatuid, sest need kõik väärivad avastamist, puurivad sisult sügavustesse, olles ühtlasi lennukalt fantaasiarikkad.”

Triinu Laan “Luukere Juhani juhtumised”

luukere-juhani-juhtumisedKadri Hinrikus soovitab: “Taadu ja memme aitasid kõigepealt suureks kasvada oma lastel ja “nüüd aitavad oma lapselapsi ka. Sest suureks kasvamine tuleb päriselt välja ainult koos teiste inimestega.” Kas pole vahvasti kirjutatud? Kogu raamat räägib lihtsatest igapäevaelu sündmustest ja juhtumistest, millest omal kombel võtab osa ka kooli anatoomiaklassist välja praagitud luukere. Soe, lihtne, hillitsetud huumoriga raamat, mis ometi räägib surmast. Surmast ei ole lastele kerge kirjutada, aga Triinul on see õnnestunud. Minu meelest suurepäraselt. Kunstnik Marja-Liisa Plats väärib eraldi kiitust ja tänu.”

Maria Parr “Vahvlist südamed”

vahvlist-südamedKadri Hinrikus soovitab: “Norra nimeka kirjaniku raamat on eriliselt hoogne ja vaimukas, meeleolud vahelduvad nagu ameerika raudteel, kord paneb nutma, kord naerma. Jälle on päevakorral “suured teemad”  – igatsus, surm, armastus. Tegelikult on peategelased kaks väikest naabrilast, poiss Trille ja keevalise iseloomuga tüdruk Lena. Lihtsad ettevõtmised kasvavad pöörasteks seiklusteks, mis viivad nii merele kui mägedesse, vahelduseks saadakse endale isiklik hobune ja käsi kipsi. Kindlasti soovitan ka sama autori kaht teist eesti keelde tõlgitud raamatut “Vilgukivioru Tonje” ja “Väravavaht ja meri”. Need on sama pöörased, seikluslikud ja südamlikud nagu “Vahvlist südamed”. Maria Parri on nimetatud Norra Astrid Lindgreniks. See ütleb nii mõndagi.”

Roald Dahl “Nõiad”

nõiadKadri Hinrikus soovitab: “Roald Dahl on üks mu suuri lemmikuid, õnneks on teda eesti keelde tõlgitud palju ja kõiki tema raamatuid ma julgen ka soovitada. Ta ei koonerda ei fantaasia ega keevaliste sündmustega. Antud raamat räägib nõidadest, kes tulivihaselt lapsi vihkavad ja tahavad nad maailmast hävitada. Eriti hulluks teeb olukorra see, et nõiad näevad välja täiesti harilike inimestena. Neil pole silmatorkavaid tunnusmärke, vastupidi, nad käituvad pealtnäha leebelt ja sõbralikult. See on ilusate sõnade ja lahkete naeratuste taha peidetud kurjus, mida võib vabalt kõrvutada meie reaalse eluga, kus jagub nii silmakirjalikkust, intriigitsemist kui salaviha. Õnneks saab ikka nalja ka, nii elus kui Dahli raamatutes. Ja see annab lootust.

Julgen arvata, et kõik minu soovitatud raamatud sobivad nii poistele kui tüdrukutele. Head lugemist!”


Kadri Hinrikus “Elevant”

elevantMu nimi on Kärt ja suurena tahan ma saada kirjanikuks. See on täiesti vastu isa tahtmist, sest isa arvates peaksin tingimata hakkama ärinaiseks. Ei mõtlegi – minust saab kirjanik või üldse mitte keegi.

Koolis hüütakse mind vahel Kördiks. Seda juhtub kõige vastikumatel päevadel, kui on kaks kehkatundi järjest ja ma ei jaksa lipata nii palju kui kästakse. Või kui olen hommikul kogemata hiljaks jäänud, sest buss hilines.

Loe edasi…

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives