Selle aasta Oscarite jagamisel võidutses tegelikult kirjandus.
Kõikides põhikategooriates võidetud Oscarid olid otseselt või kaudselt seotud raamatutega. Järgnevalt toome teieni 5 raamatut, mille põhjal valminud ja inspireeritud filmid said Oscarite jagamisel „kuldse mehikese“ ning on saadaval Rahva Raamatu riiulitel.
“The Revenant“/“Mees, kes jäi ellu”
Michael Punke
“The Revenant” Oscarid
Parim režissöör: Alejandro G Inarritu
Parim meesnäitleja: Leonardo Di Caprio
Parim operaatoritöö: Emmanuel “Chivo” Lubezki
On 1823. aasta. Kaljumägede Karusnahakompanii kütid elavad karmi piirialade elu. Raudadega kopraid püüdes seisavad nad päevast päeva silmitsi ohuga, milleks on sõjakad indiaanlaste hõimud ja halastamatud maastikud ning seal elavad loomad. Hugh Glass kui kogenud piirialade elanik ja asjatundlik jäljeajaja on üks kompanii parimaid mehi. Ühel luureretkel satub ta aga vastamisi grislikaruga ja saab rängalt vigastada. Arvatakse, et ta ei jää ellu.
Ilmselt teeb raamatu ja filmi veel hirmuäratavaks fakt, et karmi kättemaksu ihkav raamatu peategelane Hugh Glass ei ole väljamõeldud tegelane…
“The Revenant” raamatu autorist ei teata kuigi palju. Kindlasti ei tea laiem avalikkus ka seda, et perega Monatanas elaval kirjanikul on päevatöö, mistõttu ei õnnestunud tal osaleda oma raamatu põhjal tehtud filmi esilinastusel.
Michael Punke on Ameerika Ühendriikide esindaja Genfis asuvas Maailma Kaubandusorganisatsioonis. Ta on töötanud ka Valge Maja Rahvuslikus Julgeolekunõukogus ja enne seda oli ta Montana Quarterly korrespondent.
Raamat on saadaval nii eesti kui inglise keeles!
“Mees, kes jäi ellu” “The Revenant” “The Revenant”
“Room”/“Tuba” Emma Donoghue
Parim naisnäitleja Oscar: Brie Larson
Kujuta ette, et kogu su elu on möödunud väikeses kambrikeses, millel ei ole ühtegi akent. Vaid killuke taevast headel päevadel. Emma Donoghue kirjeldab veenvalt ja usutavalt ses lukkude taha suletud maailmas elava viieaastase Jacki tillukest elu, mis romaani käigus omandab täiesti uue ilme.
Raamatu peategelane on Ma, kes röövitakse ja keda hoitakse ning kuritarvitatakse väikses kambris, millel ei ole ühtegi akent. Ma´l sünnib vangistuses poeg Jack ja kui tema poeg saab 5- aastaseks ei ole ta veel näinud välismaailma. Raamat räägib karmi, ent südamliku loo emast ja pojast, kes kõige kiuste suudavad säilitada kaine mõistuse ja lootuse.
„Tuba” on raamat, mis jääb hinge külge kinni.
Rea ka teisi mainekaid auhindu pälvinud „Tuba” on Emma Donoghue seitsmes ja seni kõige enam kõneainet pakkunud romaan. 2010. aasta kevadel oli selle pärast kihevil kogu kirjastusmaailm: raamatu avaldamisõiguse eest pakuti üha suuremaid ja suuremaid numbreid. Ärevus sai veelgi suurema hoo sisse siis, kui kaks nädalat enne raamatu jõudmist kauplustesse selgus, et romaan on märgitud Man Bookeri kirjandusauhinna lõppnimekirjas.
Raamat on saadaval nii eesti kui inglise keeles!
“The Danish Girl” David Ebershoff
Parim naiskõrvalosa Oscar: Alicia Vikander
Raamat räägib armastustest, aktsepteerimisest ja identideedist. Lugu on inspireeritud tõestisündinud loost ja Lili Elbe elust, kes oli arvatavasti esimene kirurgilise soovahetuse teinud inimene. See on ebatavaline ning kirglik armulugu naise ja mehe vahel, kes tunneb ennast samuti naisena. Raamat kirjeldab Lili vaimseid ja füüsilisi läbielamisi ning mõtestab tõelise armastuse olenemata soost.
Ingliskeelse raamatu leiad siit!
“Strangers on a Bridge” James Donovan
Parim meeskõrvalosa Oscar: Mark Rylance
Raamatu autor James Donovan oli Nurmeburgi kohtuprotsessi peaprokurör, kes toob lugejani tõestisündinud loo Külma sõja aegsetest spioonimängudest.
Raamat räägib pingelisest hetkest aastal 1962, kui kaks meest Glienicke sillal üksteisest mööduvad.
Üks neist on Ameerika luurelennuki piloot Gary Powers ja teine Nõukogude Liidu meisterspioon Rudolf Ivanovich Abel.
Ingliskeelse raamatu leiad siit!
“The Big Short” Michael Lewis
Parima mugandatud käsikirja Oscarid: Adam McKay ja Charles Randolph
Paljud arvavad, et USA väärtpaberiturg kukkus kokku aastal 2008, kuid tegelikult hakkas see mõranema juba aasta varem- keegi lihtsalt ei vaevunud seda märkama.
Kes nägi seda katastroofi ette? Kes märkas kinnisvarahindade tõusu ja laenude kasvu? Kes oleks pidanud midagi ette võtma? Kes oleks saanud midagi ära teha?
Raamatu autor Michael Lewis vastab nendele küsimustele läbi musta huumori prisma.
Ingliskeelse raamatu leiad siit!
Originaalartikkel: www.waterstones.com