Merilin Mandel on kasvatuspsühholoog ning raamatute „Jess, lapsed!”, „Jess, inimesed!” ja „Mis värk nende kehadega on?“ autor. Aastal 2020 tunnustas Eesti Seksuaaltervise Liit teda aasta seksuaaltervise edendaja auhinnaga humoorika ja tervikliku seksuaalkasvatuse elluviimise eest Instagrami kontol @jesslapsed. Merilinile pakub mõnusalt lusti meie ühiskonnas olevate tabuteemade kergelt ja kelmikalt lahkamine. Miks? Loe intervjuud Meriliniga.
Toome raamatusõpradeni Merilini isiklikud raamatusoovitused.
Merilin: „„Mis värk nende kehadega on?“ raamatusse kirjutasin 7-9-aastastele (ja noorematale ja vanematele) kokku seksuaalkasvatust nii palju, kui alustuseks paslik tundus – lapsevanemana on ehk kergendus, kui kogu lapse heaolu toetavat sõnavara ei pea ise välja mõtlema, vaid saad ka raamatut ette lugedes teadmiseid ühtlustada!“
„Jess, inimesed!“ raamatus on rohkelt ühiskonnakriitikat, aga ka empaatiat ja tõenäoliselt vähemalt mõned uued vaatevinklid, kuidas tabuteemadest mõelda ja iseenda ja teistega vestluseid läbi viia.
Soovitan Dr Karen Gurney „Mind the Gap” (Naudingulõhe) teost. Kuni elu käib, võiks elus olla maksimaalselt naudingut, võimaluste piires - ja mida ühtlasemalt see nauding peredes ja ühiskonnas jaotub, seda mõnusamaks muutub kogukondades elu!
Praegused lapsed kasvavad maailmas, mis tekib pikaaegse kapitalikasvu ehk loodus- ja inimvarade kahanemise tulemusel, ja Jason Hickeli ning tema raamatu „Less is More” abil on ehk lihtsam inimtegevuse mõju süsteemselt hoomata. Noh, laste tuleviku nimel.
Kuigi romantasy-žanri tavapärased esimesed triibulised tulevad inimestel viimasel ajal „Neljanda tiiva” ja „A Court of Thorns and Roses” abil, siis mahub sinna tegelikkuses erakordselt rikkalik raamatuvalik, nii et kõigile on midagi. Mina soovitan Penn Cole'i „Spark of the Everflame”. Ehk siis, proovi midagigi ja vaata, kas kõnetab!
N.K. Jemisin „The Fifth Season” on eepilise, auhinnatud düstoopilise fantaasiaseeria esimene osa - sest tõesti tasub ehk vahel anda ajule lugeda ka muud kui eneseabi, kasvatusteadust ja memuaare.
Reshma Saujani „Julge, mitte täiuslik” on hea raamat, mis aitab pusletükkidena enesekuvandit ja enesekõnet aina ennasttoetavamaks kasvatada.
Lucy Jones'i „Matrescence” raamatut soovitan soojalt neile, kes tahavad saada lapsevanemaks. Aga ka neile, kes ei tea, kas tahavad. Ja neile, kes juba on lapsevanemad. Ent eriti neile, kes sünnitavad või on sünnitanud - see raamat valideerib väga palju sellist, mida paljud kuidagi kõhus ja ajusoppides häguselt tajunud on.