Endriko Võrklaev, SEB Varahalduse fondijuht

Raha paigutamine – see on rohkem nagu psühholoogia

Kas heaks investoriks saamise eeldus on tingimata kõrge intelligentsus või aastatepikkune kogemus? Morgan Houseli raamat „Raha psühholoogia“ püüab meid finantsmatemaatika ja ratsionaalsuse juurest suunata pehmete tegurite juurde, mis autori arvates on märksa olulisemad. See on kogumik paarikümnest üksteisega lõdvalt seotud esseest, mis aitavad nii algajal kui edasijõudnul paremaid rahaotsuseid teha.


Morgan Housel "Raha psühholoogia"Paljudes Houseli soovitustes pole finantsvabaduse poole püüdleja jaoks midagi uut. Ära ürita olla “naabrist parem”. Säilita mõõdukus ning väldi karjääri- ja rahaotsustes ekstreemsusi. Alusta investeerimist varakult, et lasta ajal ja liitintressil oma tööd teha. Ole tootluste, riskide ja juhuslike sündmuste ennustamisel pigem konservatiivne, kuid säilita siiski pikaajaline optimism, et maailm areneb edasi.

Kõik algab säästmisest

Säästmiseks ei pea tingimata olema silmapiiril konkreetset eesmärki või kindlat summat. Tegelikult muidugi on sellel kõigel eesmärk – saavutada sõltumatus, teha mida, kellega ja millal tahad. Investeeringutel ei pea tingimata olema kõrge tootlus, sest järjepidevus ja mängus püsimine aitavad liitintressil oma tööd teha. Ka nulltootlusega investeering võib osutuda edukaks, kui see annab võimaluse oodata ja järgmist töökohta valida või kriisi käigus noppida varasid soodushindadega. Kõige suurem rahaline risk inimese elus on autori arvates järgmisest palgapäevast sõltumine.

Housel soovitab ettevaatlikkusega suhtuda aktsiaturgude mineviku tootlusesse ja säästmismäära arvutustes eeldada kolmandiku võrra väiksemat tootlust tulevikus – selline nn kindlusvaru aitab hakkama saada meie teele paratamatult veerevate ootamatustega. Edukal investeerimisel on oma hind – ei ole mõtet end petta, et sellel teekonnal ei oleks volatiilsust ja hirmu. Housel soovitab olla paranoiline lühiajaliste riskide suhtes, mis võivad mängust välja viia, kuid optimistlik pikaajaliste riskide suhtes, mis aitavad investeerimistulemuse tuua. Tuleb ka endale tunnistada, et kõike pole võimalik teada ega kontrollida ning juhusel ning õnnel on oluline roll. Iga plaani kõige olulisem osa on tõdemus, et kõik ei lähe plaanipäraselt.

Sel korral on kõik teisiti

Autor esitab väljakutse mitmetele aegade jooksul settinud investeerimissoovitustele ja investeerimisgurudele. Sageli hoiatatakse investoreid uute moevoolude eest ja soovitatakse eirata põhimõtet „sel korral on kõik teisiti“. Housel on aga seda meelt, et sel korral ongi kõik teisiti ja ajalugu on kehv õpetaja. Näiteks kui oleme harjunud mõtlema, et hea investor on läbi teinud vähemalt paar kriisi, siis Houseli arvates on selline kogemus just puudus, sest enesekindel investor jääb liialt kinni mineviku kogemusse ja ei suuda kohaneda. Investor, kelle parimad aastad jäid 2008-2009 kriisiaega, võib edaspidi olla liiga kartlik. Ilmselt töötab see ka teistpidi – investor, kes alustas turgude põhjast 2010. aastal või hiljem ning on pikalt nautinud nullintresside ajastut, võib osutuda liiga uljaks.

Samuti vastandub Housel soovitusele „ära armu oma investeeringutesse“ – autor ütleb hoopis, et oma aktsiatesse võib armuda küll, sest siis ei müüda neid rasketel aegadel liiga kergekäeliselt maha.

Kas toimida investeerimisgurude sõnade või tegude järgi?

Investeerimisgurud on varmad õpetama, kuid mitte alati ei tegutse nad oma näpunäidete järgi. Näiteks portfelliteooria looja Markowitz haldas enda investeerimisportfelli oma teooriale suuremat tähelepanu pööramata. Investeerimispiibli „Intelligentne investor“ autor Benjamin Graham kirjutas oma teost peale esmatrükki korduvalt ümber, sest autori meelest tema valemid enam ei töötanud. Häid otsuseid ei tehta arvutustabelites või õpikute järgi, vaid õhtusöögilauas. Vähem ratsionaalsust, rohkem talupojatarkust ja kohanemisvõimet – need näivad olevat Houseli sõnumid.

Houseli eeskujudeks on mitmed investorid ja mõtlejad – Charlie Munger, Daniel Kahneman, Nassim Taleb ja teised. Bill Gatesi karjääri mõtestamisel rõhutab Housel juhuse rolli – tõenäosus oli üks miljonist, et Gates sattus õppima arvutite juurutamises eesrindlikku kooli. Gatesi nooruspõlve sõber samast koolist oleks võinud olla Microsofti asutajate seas, kuid õnnetus, samuti tõenäosusega üks miljonist, viis ta noores eas meie seast. Teiste tegevusele hinnanguid andes pole asjad kunagi nii halvad või nii head, kui need väljastpoolt paistavad ja juhuse rolli ei saa alahinnata.

Kaevikusõja asemel lihtsalt investeeri

Housel peatub raamatus ka aktiivse ja passiivse investeerimise debatil. Housel tegutseb riskifondis, mis on justkui aktiivse investeerimise kvintessents. Kui aastaid tagasi oli Houselil 25 aktsiast koosnev portfell, siis nüüd investeerib ta passiivsetesse indeksfondidesse. Ta peab indeksfonde sobivaks enamikele, kuid siiski mitte kõigile. Ka indeksfondide propageerija Vanguardi asutaja Jack Bogle’i poeg haldas aktiivselt juhitavaid fonde ja poja fondidesse investeeris ka isa. Houseli tsitaat annab mõista, et eri lähenemiste vaenamine ei vii kuhugi: „Üldiselt on see majandusharu liiga ühte või teise poolde kaevunud – eriti need, kes on jõuliselt aktiivse investeerimise vastu“.

Raha psühholoogia raamatust leiavad endale kasulikku nii karjääri planeeriv üliõpilane, palgatöö oravarattasse kinni jäänud finantsvabadusest unistaja kui ka ratsionaalsusesse ja valemitesse takerdunud edasijõudnud investor. Ja kui Houselist ei saa selles raamatus küllalt, saab lisaks lugeda juba tema uut, 2023. aastal ilmunud raamatut Same as Ever: A Guide to What Never Changes.

Endriko Võrklaev, SEB Varahalduse fondijuht
Endriko Võrklaev, SEB Varahalduse fondijuht

Endriko on pikaajalise kogemusega portfellihaldur, kes on finantsturgudel näinud nii vihmaseid kui päikeselisi päevi. Tema otsustest sõltub kümnete tuhandete pensionikogujate vara käekäik. Vabal ajal on Endriko hinnatud tenor ja koorilaulja ning suvel võib teda leida salajaselt väikesaarelt.


SEB ja Rahva Raamat teevad koostööd, et edendada rahatarkust ning värskendada majandusteadmisi laiema avalikkuse hulgas. Selle koostöö käigus soovitavad SEB juhid 2024. aasta jooksul raamatuid Rahva Raamatu majanduskategooria valikust.

Vaata ka vestlusõhtut “Raamatutest ja rahatarkusest”, mis toimus 20. märtsil kell 17.30 Viru Keskuse Rahva Raamatus.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives