Maarja-Maria Aljas

Simon Sinek “Esmalt küsi miks“ – raamat neile, kes tahavad ettevõtluses edukad olla

SEB ja Rahva Raamat teevad koostööd, et edendada rahatarkust ning värskendada majandusteadmisi laiema avalikkuse hulgas. Selle koostöö käigus soovitavad SEB juhid 2024. aasta jooksul raamatuid Rahva Raamatu majanduskategooria valikust. Esimene soovitus tuleb SEB ärisegmendijuhilt Maarja-Maria Aljaselt.

Simon Sinek "Esmalt küsi miks“Simon Sinek “Esmalt küsi miks“

See raamat on inspireeriv ja mõtteid ergutav lugemine nii alles ettevõtlusega alustamist kaaluvale inimesele kui ka juba kogenud ettevõtjale.

Simon Sineki raamat ’Esmalt küsi Miks’’ (“Start with Why”) ilmus juba aastal 2009 ja tänaseks on seda müüdud juba üle miljoni eksemplari. Eestikeelsena on see raamat välja antud 2017 ja kordustrükis 2020. Sineki samateemaline Ted Talk “How great leaders inspire action” on tänaseks kogunud üle 18 miljoni vaatamise.

Miks on see raamat nii populaarne ja pälvib alati koha raamatute hulgas, mida soovitatakse lugeda neil, kes tahavad ettevõtluses edukaks saada?

Sineki sõnum on tegelikult lihtne. Tema Kuldse Ringi teooria kohaselt saavad tõeliselt edukaks ettevõtted, kes alustavad oma tegevust küsimusega miks. Miks ei tähenda seda, milline on su toode või et kui palju tahad raha teenida. Miks on suurem eesmärk, tegevuse põhjus või uskumus. Soov midagi muuta. Inimesed ei osta seda, mida sa teed, vaid seda, miks sa seda teed.

Kuldne Ring koosneb kolmest kihist. 

Kui ettevõtte miks on paigas, järgnevad sellele juba loogiliselt kuidas ja mida. Ehk siis kuidas ettevõte oma tegevusi ellu viib ning millised on tema põhimõtted ja tooted.

Inimesed on lojaalsemad ja pühendunumad juhtidele ja ettevõtetele, kellel on selge ja inspireeriv nägemus tulevikust ja oma eesmärkidest. Sinek rõhutab, et inspireerivad liidrid suudavad väga selgelt väljendada, miks nende ettevõte eksisteerib, miks see on oluline ja mis teeb selle eriliseks. Kui ettevõtte miks klapib meie isiklike väärtushinnangute ja eesmärkidega, usaldame neid ja teeme oma tarbimisotsused nende toodete või teenuste osas sellele tuginedes. Me ei kõhkle selliste kaubamärkide valikul, kas teeme õige ostuotsuse, sest me teame, et ettevõtte visioon on kooskõlas meie enda omaga. Oleme isegi valmis maksma kõrgemat hinda või leppima lihtsama tootega.

Raamat “Esmalt küsi “Miks’’ loob veenvad seosed meie aju toimimise ja psühholoogiliste teooriate vahel, selgitades kuidas inimesed mõtlevad ja tunnevad, ning kuidas seda kasutada ettevõtte juhtimises. Rohkete näidete abil illustreerib Sinek, miks on osad liidrid edukamad, miks nad suudavad inspireerida teisi ning luua tugevamad sidemed oma töötajate ja klientidega.

Maarja-Maria Aljas
Maarja-Maria Aljas

Vaata ka vestlusõhtut “Raamatutest ja ettevõtlusest”, mis toimus 18. jaanuaril kell 17.30 Viru Keskuse Rahva Raamatus.

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives