Ferriss_TitaanideTööriistad

Katkend raamatust “Titaanide tööriistad”: Arnold Schwarzenegger soovitab, kuidas saavutada edu

“Titaanide tööriistad: miljardäride, iidolite ja maailmatasemel tegijate taktika, põhimõtted ja harjumused” on pühendatud kõigile otsijatele. New York Timesi menuki “Neljatunnine töönädal” autori Tim Ferrissi uus raamat kasvas välja tema podcast’ist “The Tim Ferriss Show”, kus ta intervjueerib selle maailma üliedukaid ja megarikkaid. Raamat on jagatud kolmeks osaks: tervis, jõukus ja õnn, ning inspireeritud Benjamin Franklini kuulsast tsitaadist: “Varakult voodisse minek ja varakult tõusmine teeb inimese terveks, rikkaks ja targaks.” Siit raamatust leiate tööriistu, mõtteteri ja taktikaid selleks, et rajada endale elu täis edu.


ARNOLD SCHWARZENEGGERI SOOVITUSED, KUIDAS SAAVUTADA EDU

Arnold Schwarzenegger (FB: @arnold, TW/IG: @Schwarzenegger, schwarzenegger.com) sündis 1947. aastal Thalis Austrias ja 20-aastasena valitses ta võistluskulturismi spordiala, saades kõigi aegade noorimaks Mr Universumi tiitli võitjaks. Seadnud sihi Hollywoodile, emigreerus ta 1968. aastal Ameerika Ühendriikidesse ning võitis viis Mr Universumi ja seitse Mr Olümpia tiitlit, enne kui loobus võistluskulturismist, et pühenduda näitlemisele. Schwarzeneggeri, kes töötas oma esimeses filmis Arnold Strongi pseudonüümi all, suur läbimurre toimus 1982. aastal filmiga „Barbar Conan“. Tänase seisuga on tema filmid toonud üle maailma brutosummana sisse üle 3 miljardi dollari.

Aastatel 2003–2010 teenis ta osariigi 38. kubernerina tänulikult California inimesi. 2006. aasta globaalse soojenemise lahendamise aktiga tegi Schwarzenegger tähelepanuväärselt Californiast kliimamuutuste vastu võitlemise ja taastuvenergia liidri maailmas. Temast sai esimene kuberner üle aastakümnete, kes investeeris oma strateegilise kasvuplaaniga California olulise taristu rekonstrueerimisse, ja kehtestas dünaamilised poliitilised reformid, mis peatasid sajandivanuse oma poliitilise partei kasuks valimisringkonna piiridega sahkerdamise, luues sõltumatu poliitilise ümberjaotamise komisjoni, ja tõi poliitika juhid keskusele lähemale, luues avatud primaarsüsteemi.

Schwarzenegger töötab üleriigilise koolipäevalõpu programmi After-School All-Starsi esimehena ja jätkab poliitilist tööd USC Schwarzenegger Institute for State and Global Policy kaudu, mis püüab edasi arendada tema arusaama erakondlikkuse järgsest ajast, kus juhid asetavad inimesed poliitilistest parteidest kõrgemale ja teevad koostööd, leidmaks parimaid ideid ja lahendusi, millega tuua kasu inimestele, keda nad teenivad.

 

LAVA TAGA

  • Arnold on tohutu malefänn ja mängib malet iga päev. Ta mängib vaheldumisi mitmete partneritega ja peab aastaseid punktikaarte. Mõnedel neist on aasta lõpuks kirjas tuhandeid mänge. Üks tema lemmikdokumentaalfilme on „Brooklyn Castle“ („Brooklyni kindlus“), mis räägib malest kesklinna koolides.
  • Kui ma Arnoldiga esimest korda kohtusin ja me tema köögilaua taga istusime, ei teadnud ma, kuidas tema poole pöörduda, ja uurisin seda närviliselt. Ta vastas: „Noh, sa võid pöörduda minu poole, kuidas tahad. Võid kutsuda mind kubernaatoriks, kuberneriks, šnitsliks, Arnoldiks, milleks iganes. Aga ma arvan, et Arnold on sobiv.“
  • Kasutasin meie esimese intervjuu peamise salvestajana Zoom H6 magnetofoni, kuid mul oli ka tagavaramagnetofon (Zoom H4n). Arnold küsis: „Milleks seda vaja on?“, millele vastasin: „Tagavaraks, juhuks kui peamine alt veab.“ Ta koputas sõrmega otsaette ja vaatas oma meeskonna poole, kes toas istus. Tagavara helisalvestaja jätab hea mulje. Cal Fussman sai samasuguse reaktsiooni Richard Bransonilt, kuna ükski hõivatud inimene ei taha anda mitmetunnist intervjuud, mida kunagi ei avaldata.

 

„MA EI OLNUD SEAL SELLEKS, ET VÕISTELDA. MA OLIN SEAL SELLEKS, ET VÕITA“

Ma võtsin kõne alla foto Arnoldist 19-aastasena, vahetult enne seda, kui ta võitis oma esimese suurvõistluse Juunior Mr Euroopa. Ma küsisin: „Sinu nägu oli võrreldes teiste konkurentidega nii enesekindel. Kust see enesekindlus tuli?“ Ta vastas: „Minu enesekindlus tuli minu nägemusest. … Ma usun tõsiselt sellesse, et kui sul on väga selge nägemus sellest, kuhu tahad minna, siis ülejäänu on märksa kergem. Sest sa tead kogu aeg, miks sa treenid viis tundi päevas, sa tead kogu aeg, miks sa pingutad ja sunnid ületama valuläve, miks sa pead rohkem sööma, miks sa pead rohkem vaeva nägema ja miks sa pead olema distsiplineeritum. … Ma tundsin, et võin selle võita ja selleks ma seal olingi. Ma ei olnud seal selleks, et võistelda. Ma olin seal selleks, et võita.“

 

EUROOPA MÜÜRILADUMINE

1971. aastal asutas Arnold müürsepafirma koos oma parima sõbra Franco Columbuga, Itaalia jõutõstmise, poksi ja kulturismi tšempioniga, kes oli elanud Saksamaal. Toona olid kõik „euroopa“ asjad eksootilised ja oletuste kohaselt paremad (nt Rootsi massaaži hullustus), nii et nad panid Los Angeles Timesi kuulutuse „Euroopa müürsepad ja müüritise eksperdid, marmori eksperdid. Ehitavad Euroopa stiilis korstnaid ja kaminaid.“

„Franco mängis halba meest ja mina mängisin head meest. Me läksime kellegi majja ja siis see inimene ütleb: „No vaadake mu terrassi. See on üleni pragunenud. Kas te, mehed, saaksite siia uue terrassi teha?“ Mina ütlen jah ja siis me läheme välja ja võtame mõõdulindi, aga see on sentimeetritega mõõdulint. Neil päevil ei jaganud keegi sentimeetritest midagi. Me tegime mõõtmised ja mina ütlen: „4 meetrit ja 82 sentimeetrit.“ Neil ei olnud aimugi, millest räägime. Me panime kirja dollarid ja kogused ja ruutsentimeetrid ja ruutmeetrid. Siis ma lähen selle mehe juurde ja ütlen: „See teeb 5000 dollarit.“ Ja mees on šokiseisundis. Ta ütleb: „5000? See on pöörane.“ Mina ütlen: „Mida teie ootasite?“ ja tema vastab: „Mina ootasin umbes 2000 või 3000 dollarit.“ Mina vastan: „Las ma räägin oma töömehega, sest tema on päriselt müüritiseekspert, aga ma võin hinda teie jaoks pisut alla lüüa. Las ma taon liha pehmemaks.“ Siis ma lähen Franco juurde ja me hakkame saksa keeles vaidlema. „[Saksakeelne jutt]!!!“ See muudkui kestis ja kestis ja ta kisendas mulle itaalia keeles vastu. Siis korraga rahunes ta maha ja ma lähen mehe juurde tagasi ja ütlen: „Huh … okei, siin ta on. Ma sain hinna alla 3800 dollari peale. Kas see on taskukohane?“ Tema vastab: „Suur aitäh. Ma tõesti arvan, et te olete suurepärane mees.“ Bla-bla-bla ja kõik see värk. Ma ütlen: „Andke meile pool kohe kätte ja me läheme otsekohe, toome tsemendi ja tellised ja kõik, mida siin vaja läheb ja alustame tööd esmaspäeval.“ Mees oli ekstaasis. Ta andis meile raha ja meie läksime viivitamatult panka ja tegime tšeki sularahaks. Me pidime hoolitsema selle eest, et raha oleks pangaarvel, ja siis läksime välja ja muretsesime tsemendi, käru ja kogu vaja mineva kraami ning asusime tööle. Me töötasime niimoodi 2 aastat väga edukalt.“

Tim Ferriss: „Saksakeelset juttu“ on väga naljakas kuulata. Enamik inimesi, mina kaasa arvatud, ei olnud kunagi kuulnud Arnoldit rääkimas oma emakeeles, saksa keeles, rääkimata saksakeelsete solvangute hüüdmisest. See on fantastiline. Lihtsalt hüpake täispikas saatelõigus fourhourworkweek.com/arnold 29.30 minuti peale.

 

„KAS SA TEGID OMA PÕLVELE HAIGET?“ JA TEISED PSÜHHOLOOGILISED LAHINGUD

„Kui ma Ameerikasse tulin ja siin võistlema hakkasin [ütlesin oma konkurentidele selliseid asju nagu]: „Luba mul küsida, kas sul on mõni põlvevigastus või midagi sellist?“ Siis nad vaatavad mulle otsa ja küsivad: „Ei, miks? Mul ei ole mingit põlvevigastust … mu põlved on suurepärased. Miks sa küsid?“ Mina ütlen: „Noh, kuna su reied paistavad minu arvates pisut kõhnemad. Ma arvasin, et äkki sa ei saa kükke teha, või on mingi probleem jala sirutamisega.“ Ja siis ma näen teda jõusaalis 2 tunni jooksul kogu aeg peegli ees käimas ja oma reisi kontrollimas. … Inimesed on nende asjade suhtes tundlikud. Kui sul on konkurente, siis sa loomulikult kasutad kõike seda. Sa küsid inimestelt, kas nad olid vahepeal haiged. Nad paistavad pisut lahjemad. Või „Kas sa sõid hiljuti soolaseid toite?  Sest näib, nagu sul oleks veepeetus ja paistab, et sa ei ole nii musklis kui umbes nädal tagasi.“ See raputab inimesi uskumatul moel.“

 

KUIDAS ARNOLD TEENIS MILJONEID ENNE, KUI TEMAST SAI FILMITÄHT

„[Juba varakult] ma ei toetunud elatise teenimisel filmikarjäärile. See oli minu kavatsus, sest ma nägin aastate jooksul, et inimesed, kes jõusaalis trenni tegid ja keda kohtasin näitleja kursustel, olid kõik väga haavatavad, sest neil ei olnud raha ja nad pidid võtma vastu kõik, mis neile pakuti, kuna see oli nende elatis. Mina ei tahtnud sellisesse olukorda sattuda. Ma tundsin, et kui olen kinnisvaras nutikas ja võtan selle pisku raha, mis ma kulturismi ja seminaride ja oma kursuste posti teel müümisega teenisin, võin ma säästa piisavalt, et raha korterelamusse paigutada. 1970-ndatel ma mõistsin, et inflatsioonimäär on väga kõrge ja seepärast on taoline investeering kindla peale minek. Majad, mis ma ostsin 500 000 dollari eest, maksid aasta pärast 800 000 dollarit ja ma paigutasin sinna võib-olla 100 000 dollarit, nii et ma teenisin oma raha pealt 300%. … Ma arendasin hooned kiiresti välja, müüsin maha ja ostsin uued korterelamud ja kontorihooned Santa Monica Main Streetil ja nii edasi. … Ma lõikasin [maagilisest kümnendist] kasu ja sain kinnisvarainvesteeringutega miljonäriks. See juhtus enne seda, kui minu meelelahutus- ja näitlejakarjäär hoo sisse sai, mis juhtus pärast „Barbar Conanit“.“

Tim Ferriss: See paneb mind mõtlema ühele minu läbirääkimisi puudutavale lemmikmaksiimile: „Läbirääkimistel võidab see, kes on kõige muretum.“ Ta võis eirata pisikesi rolle, sest tal oli sissetulek kinnisvarainvesteeringutest. Samaga seoses, Arnold teeb filme ja mängib neis, kuid ei investeeri neisse. Ta on korvanud oma karjääri potentsiaalse ebakindluse investeerides peamiselt kinnisvarasse. Mina olen senimaani samasugust lähenemisviisi järginud, keskendudes spektri kahele otsale: varases staadiumis tehnoloogia startup’id (äärmiselt ebakindel) ja kinnisvara, mida hoian rõõmuga igavesti kui tarvis.

 

ÄRA MINE KUNAGI ESINEMISPROOVI – LOO ENDALE AINULAADNE NIŠŠ

„Ma ei käinud kunagi esinemisproovis. Mitte kunagi. Ma ei taotlenud kunagi tavalisi rolle, sest ma ei olnud tavalise välimusega mees, nii et minu idee oli alati: kõik näevad välja ühesugused, igaüks püüab olla blond mees Californias, käib Hollywoodi intervjuudel ja näeb mõnevõrra atleetlik ja armas välja ja nii edasi. Kuidas luua nišš, mis kuulub ainult minule? … Loomulikult leidus vastaseid, kes ütlesid: „Sa ju tead, [kulturistide] aeg on möödas. See oli 20 aastat tagasi. Sa näed välja liiga suur, liiga koletislik, liiga lihaseline, sa ei pääse mitte kunagi filmi.“ Niimoodi ütlesid Hollywoodi produtsendid alguses. See oli kõik, mida agendid ja mänedžerid ütlesid. „Ma kahtlen, et sa edukaks osutud. … Tänapäeva iidolid on Dustin Hoffman, Al Pacino, Woody Allen, kõik väikesed mehed. Nemad on seksisümbolid. Vaata ennast. Sa kaalud 250 naela (113 kg) või midagi sinnakanti. See aeg on läbi.“ Aga mina tundsin tugevalt ja mul oli selge nägemus, et saabub aeg, mil keegi seda hindab. … [Lõpuks] sai just nendest asjadest, mida agendid, mänedžerid ja stuudiojuhid pidasid täielikuks takistuseks, eelis, ja minu karjäär hakkas hoogu koguma.“

Tim Ferriss: Arnold oli suuteline pöörama oma suurimad „puudused“ suurimateks eelisteks osaliselt tänu sellele, et tal oli aega ja ta ei pidanud kiirustama üüriraha teenimisega. Ta jagas kujukat ütlust „Terminaatori“ võtetelt: „Jim Cameron ütles, et kui meil ei oleks olnud Schwarzeneggerit, ei oleks me saanud filmi teha, sest ainult tema kõlas nagu masin.“


Tim Ferriss “Titaanide tööriistad”

Titaanide tööriistadSee raamat on pühendatud kõigile otsijatele – leidke märksa rohkem, kui otsite. Võib-olla see raamat aitab kaasa. Ma olen ise kõik need tööriistad läbi katsetanud ja nad on minu puhul toiminud ning aidanud mul saavutada elus rohkem, kui ma kunagi oleks osanud unistada. – Tim Ferriss. Loe edasi…

 

 

 

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives