Paul Johannes Raud (sünd. 1999) õpib Tallinna Ülikoolis itaalia keelt ja kultuuri ning filosoofiat. „Kellata torn“ on tema esimene raamat, mille käsikiri pälvis Kirjanike Liidu romaanivõistlusel EKI ja Emakeele Sihtasutuse keeleauhinna! Tutvu uue romaaniga ning loe autori raamatusoovitusi!
Dante Alighieri „Jumalik komöödia. Põrgu. Purgatoorium“
Dante Alighieri “Jumalikku komöödiat” peetakse luulekunsti üheks tähtsamaks saavutuseks.Teost on tõlgitud ja tõlgendatud juba 700 aastat ning sellest on kujunenud ka rahvuslike keele- ja kirjandustraditsioonide elujõulisuse oluline proovikivi. Loe edasi…
Paul Raud soovitab: “Olgugi, et Dante suurteos on kahtlemata ajatu klassika, pole tegemist pelgalt teoloogilise traktaadiga teispoolsuse olemusest või kiidulauluga Jumala kustumatule valgusele. „Jumalik komöödia“ on lugu puhtast inimlikkusest, mis segamini kuratliku ja taevalikuga joonistub välja oma eredaimas ebatäiuslikkuses. Lõputu meistriteos, mis avaneb igal lugemisel uutest külgedest ning pakub nüriduseni analüüsitud värssidest ikka veel mustmiljoneid tõlgendusi. Dante fantaasialend on kõrgem ja sõna vahedam kui nii mõnelgi kaasaegsel kirjanikul. „Jumaliku komöödia“ eesti lugeja on see-eest kahtlemata heades kätes, kuivõrd teejuhiks tolle eepilise poeemi kummastavatel radadel on Ülar Ploom ja tema igavesti asjakohased kommentaarid.”
Julian Barnes „Aja müra“
Julian Barnesi „Aja müra” on romaan vene helilooja Dmitri Šostakovitši elust ja loomingust, võimu ja vaimu suhetest ning loomingu võimalikkusest terrori valitsemise all. Autor annab küll kolmandas isikus, ent sisemonoloogi vormis pildi Šostakovitšist kolmel raskel eluhetkel: hukatuse ootuses pärast ooperi „Mtsenski maakonna leedi Macbeth” hukkamõistmist ajalehes Pravda, millele järgnesid ka teised mitmesugused repressioonid; häbitundes pärast fiaskoga lõppenud Ameerika-reisi ning viimaks ka kommunistliku partei ridadesse astumise eelõhtul. Neid hetki elustavad iroonia ning eneseirooniaga vürtsitatud mõtisklused võimu ja vaimu vahekorrast, muusikast ja elu keerdkäikudest. Loe edasi…
Paul Raud soovitab: “Südamepõhjani raputav romaan ühelt kaasaja parimalt kirjanikult. „Aja müra“ jutustab loo kunstniku ning Võimu igavesest vastuseisust, Nõukogude muusikut söövitavast, kõikehalvavast hirmust. Barnes kujutab värvika elulisusega üht vene suurimat heliloojat Dmitri Šostakovitšit: kord noore närvilise mehena, kes veedab ööd lifti ääres NKVD-d oodates, siis tunnustatud heliloojana, kellel tuleb kogu maailma ees lahti öelda oma sügavaimatest veendumustest, ning viimaks vana muserdatud mehena, keda urgitsev Võim ei kavatse rahule jätta enne, kui ta päris põrmu on vajunud. „Aja müra“ on terava sulega kirjutatud raamat, poeetiline ja valus – iga järgmine lause lõikab aina sügavamale.”
John Fowles „Maag“
Fowlesi loomingus on korduvaks motiiviks kangelase konflikt eneseteostuse ning ühiskonnas eksisteerivate reeglite vahel. Tihti juhatab kangelast vabaduse poole keegi saladuslik tundmatu ning teetähiseks pole mitte keelud ja käsud, vaid üha uued mõistatused. Nii satub ka „Maagi” minategelane Nicholas Urfe ühel Kreeka saarel psühholoogilisse mängu, milles põimuvad tihedalt reaalsus ja illusioonid. Loe edasi…
Paul Raud soovitab: “Nagu pisikene Kreeka saar, millel toimub romaani tegevus, on ka „Maag“ ise petlikult tavaline, kuid mida sügavamale raamatusse süveneda, seda rohkem avanevad lugejale sünged saladused ja peadpööritavad keerdkäigud. Fowlesil on õnnestunud luua omamoodi teatraalne raamat – maskide, kostüümide ja lavadegagi –, kuid kõige selle salapära ja meelepette keskelt vaatab ometi vastu inimene oma lihtsuses. Armastusromaan, mis imeb lugeja igaveseks oma otsatute kihtide ja lõputute peeglite vahele ning jätab igal juhul kustumatu mulje.”
Ian McEwan „On Chesil Beach“
It is July 1962. Edward and Florence, young innocents married that morning, arrive at a hotel on the Dorset coast. At dinner in their rooms they struggle to suppress their private fears of the wedding night to come and, unbeknownst to them both, the events of the evening will haunt them for the rest of their lives. Loe edasi…
Paul Raud soovitab: “Tillukene kuid kaalukas raamat ühelt briti kirjanduse suurmeistrilt. Südantlõhestav lugu elust ja armastusest kõige inimlikumal kujul. „On Chesil Beach“ on vahe lühiromaan pisikestest põikpäisustest ja väikestest möödarääkimistest, mis lähevad maksma oodatust palju rohkem. McEwan jutustab kirurgilise täpsusega inimelu tujukast iseloomust ning suhte sõnatutest keerdkäikudest – sellest, kuidas asjadel on ikka kombeks minna oodatust palju vaevalisemalt. Tema võluvalt inglaslik proosa loksutab lugejat Chesili ranna lainetel ning ei kavatsegi enne raamatu lõppu lahti lasta.”
Jose Saramago „Tujukas surm“
Terava pilgu ja vaheda sulega kirja pandud romaan vaatleb, kuidas tulevad tavalised inimesed, valitsus, aga ka kuritegelikud ühendused toime aina suureneva füüsilise ja kõlbelise kaose tingimustes, pannes lugeja mõtisklema surmast ja selle puudumisest, surma inimlikkusest, ligimesearmastusest.
Romaan on elegantne mõistulugu, vaimukas satiir poliitika ja kiriku silmakirjalikkuse pihta, irooniline ja ühiskonnakriitiline mõtisklus filosoofilistel, poliitilistel, sotsiaalsetele ja usuteemadel, samas ka liigutava armastuslooga. Loe edasi…
Paul Raud soovitab: “Portugali nobelisti lummav romaan. „Tujukal surmal“ õnnestub oma iseäralikul moel vältida kõiksugu žanrimääratlusi: tegemist on ühtaegu ulme, poliitilise satiiri ja liigutava armastuslooga. Saramago veider voolav keel, mis võib esmapilgul näida kulunud ja tüütu võttena, loob kummastava õhkkonna ning hoiab kentsaka veenvusega pilku raamatus. See lüüriline romaan käsitleb surma ja sellega seonduvat pratchettliku huumoriga: ränkraske on siin vaheldumisi sulgkergega, tšello saatel tantsib kütkestav skelett.”
Paul Raud “Kellata torn”
Unustatud sõbra salapärane kadumine viib noore Nicolase unenäolisele rännakule läbi veidrate paikade ja muutlike tundemaastike. Sinisilmsed väikekodanlased kõrvuti deemonlike moosekantide ja ülbe kõrgaadliga; suitsused jazz’i-klubid läbisegi kummituslike metsade ning maagiliste raamatukogudega. See on lugu kuninglikest kõrvaltänavatest ja lärmakast üksildusest.
Ühtaegu ebamaiselt kummastav ja kibedalt inimlik, Paul Raua mosaiikromaan “Kellata torn” on stilistiline tour de force. Loe edasi…