Loe Katkendit Liz Kelly raamatust „See raamat on odavam kui teraapia”

Raske on leida head terapeuti. Veel keerulisem on leida head psühhoterapeuti, kellega tekiks klapp ja kelle juures käimine hoiupõrsast ei tühjendaks. „See raamat on odavam kui teraapia” raamatuga toob Liz Kelly lugejale teraapiakabineti koju kätte. Vaimukal ja elutargal Lizil, kes poetab aeg-ajalt nii mõnegi vägisõna, on annet keerulised vaimse tervise kontseptsioonid nii mõistetavalt lahti seletada, et lugeja saab neid kohe enda peal rakendada. Ja muretsema ei pea – selles raamatus ei näe väljendeid „tervendav teekond”, „sinu tõde” ega muid sagedasest tarvitamisest klišeeks kulunud fraase.

Tutvu raamatuga lähemalt allolevas katkendis!


Kuidas see raamat saab aidata?

Võib-olla vaatan viimasel ajal liiga palju tõsielu-krimilugusid, aga kliendiga tööle hakates meeldib mulle mõelda, et olen pisut nagu detektiiv. Esimesel seansil võtan läbi arvukad tegurid, mis võivad kliendi vaimsele heaolule mõju avaldada: füüsilise aktiivsuse tase, suhted, tehnoloogiliste vahendite kasutamine, töö ja eraelu tasakaal, elukogemused, füüsiline tervis ja üldine eluviis. Murran pead ja püüan tuvastada, mis võis selle inimese ärevusse ajada ja ta stressi suurendada või meeleolu ja energia langusse viia.

Hea uudis on see, et samasuguse hinnangu saab inimene anda endale ise, ilma et peakski terapeudi vastuvõtule minema. Seda saad teha sellesama raamatu tööriistade abil, kui tegeled eneserefleksiooniga, tunnetad mõistuse ja keha seost ning õpid oma emotsioone juhtima, piire kehtestama ja oma elus tähendust looma. Nüüd üks tõsiasi psühhoteraapia kohta, mis pole kuigi laialt teada: tõeline tööprotsess leiab aset väljaspool seanssi. Muutus leiab aset siis, kui saavutad oskuse endasse vaadata ja uusi maailmas olemise viise praktiseerida.

Ma ei saa sinu probleeme või valu ära võtta, ent saan pakkuda soovitusi, mis aitavad sul kannatuste urust kiiremini välja pääseda. Aga palun pea meeles, et mitte iga soovitus ei sobi ühtviisi kõikidele. Üks inimene saab abi meditatsioonist, teine jõusaalis kangi vinnamisest, kõrvus vali muusika. Et oled ainukordne, on unikaalne ka sinu optimaalse vaimse tervise retsept. Seega soovitan sul valida siit raamatust mitu strateegiat, need ausalt järele proovida ja vaadata, mis sinu puhul toimib. Kui proovid mõnd tehnikat, mis sulle peale ei lähe, no mis seal ikka! Jäta see rahumeeli sinnapaika ja katseta muud. See on sinu elu. Jää selle juurde, mis hästi toimib – nimelt sinu enda, mitte su ema, õe, sõbra, ülemuse, suunamudija või kuulsuse puhul, keda sa sotsiaalmeedias jälgid või kellest ajakirjas kirjutatakse.

Tean sedagi, et muutus võib paista raske, kui tunned, et oled omadega ummikus, läbi põlenud või emotsionaalselt tühjaks kurnatud. Sa ei ole üksi, nii tunnevad teised ka. Tea, et ajapikku viivad väikesed teod tähendusrikka muutuseni. Sul pole vaja oma elus üleöö pöördelisi muutusi teha. Väärtusta iga väikest enda tehtud otsust, mis viib positiivse muutuseni. Sinu väärtus ei ole mingilgi moel seotud su produktiivsuse või saavutustega.

Sellest, mis sa praegu oled, piisab. Ka ei usu ma, et eneseleidmine oleks „üks-kaks-kolm ja valmis“-protsess. Kõik me satume vahel rajalt kõrvale. Tänased prioriteedid paistavad tulevikus ehk teistsugused, ja see on okei. Saad end iga kord uuesti leida ja selle protsessi käigus midagi õppida. Loodan, et see raamat just seda sul teha aitabki.


Liz Kelly „See raamat on odavam kui teraapia”

„Liz Kelly õpetab, kuidas ehitada endale selline elu, millest ei taha plehku panna. Igas lauses on tunda Lizi sädet, tema siirust ja avatud meelt. Raamat on täis kergesti elluviidavaid ideid ning käitumisalaseid soovitusi, mis võivad su elu hoopis teiseks muuta. Meie üleriigilises vaimse tervise kriisis on see tõeline elupäästja.“

– Paula D. Atkinson, psühhoterapeut

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives