HeadRead 2019 lugemissoovitused

Tänavuse Head Read kirjandusfestivali programm on täis kõige säravamaid kirjanikke ja kirjandusmaailma tõelisi staare. Kirjanik Jan Kaus ja Rahva Raamatu kirjastaja René Tendermann valisid välja autorid, kelle esinemisi peaks kindlasti vaatama minema. Täpsema info külaliste ja programmi kohta leiab siit.

HeadRead 2019: mõned soovitused Jan Kausilt

Asudes rääkima festivali HeadRead kavast, satun alati dilemmale: ammendavaks ülevaateks oleks ikka vaja rohkem aega ja ruumi, kui parasjagu võtta on. Ent 2019. aasta festivali kontekstis on fookuse valik iseenesest paika loksunud. See on osaliselt tingitud täiesti subjektiivsetest asjaoludest. Lugesin aasta alguses kolme meie festivalile saabuva kirjaniku suurepäraseid raamatuid – ja juhtumisi on nad kõik naised. Aga muidugi soovitan tulla neid autoreid kaema mitte niivõrd nende soo, kuivõrd nende andekuse tõttu.

Narine Abgarjan „Taevast kukkus kolm õuna“ Vene keeles kirjutavalt armeenlannalt Narine Abgarjanilt ilmus eesti keeles romaan „Taevast kukkus kolm õuna“. Raamat algab naturalistlikus võtmes, vaeses pärapõrgus elav vanem naine on verest tühjaks jooksmas, lugeja on sunnitud jälgima tema valmistumist surmaks. Ent märkamatult lööb naturalismi varjus õitsele maagiline realism, varem jalgupidi nätskesse maapinda surutud lugeja hakkab õhku tõusma. Teos kerib ja kergitab viimase leheküljeni.

 

 

Leïla Slimani "Hällilaul"Kes aga tahab karmimat, kainemat sissevaadet kaasaja probleemidesse, lugegu Leïla Slimani romaani „Hällilaul“, mis käsitleb sotsiaalseid valupunkte nagu soolised, seisuslikud ja kultuurilised lõhed. Slimani jälgib seda kõike hämmastava psühholoogilise tundlikkusega.

 

 

 

 

Inga Gaile "Klaas"Kindlasti tasuks lähiajaloohuvilistel tulla kuulama lätlanna Inga Gailet, kelle romaan „Klaas“ on ühtaegu armastusromaan ja sissevaade Kārlis Ulmanise aegse Läti sotsiaalsetesse probleemidesse. Mõelda vaid, pole sugugi kaua möödas ajast, kui tunded kommetele pidevalt alla pidid vanduma.

 

 

 

 

Samuti ei tasu unustada meie enda võimsaid naisi. Festivalil toimub neli eesti kirjanike vestlust, neist kahes ristavad mõtteid naised: elavad klassikud Leelo Tungal ja Tiia Toomet ning uue aastatuhande iroonilised kroonikud Mudlum ja Maarja Kangro. Ja siis esinevad meil veel Triin Soomets, Doris Kareva, Eda Ahi, Eva Koff, Maarja Vaino, Elina Gerodes jne.

HeadRead 2019: mõned soovitused René Tendermannilt

A. N. Wilson "Viktoriaanid"A. N. Wilson

Wilson oli Tallinnas ka kahe aasta eest ja tema esinemine jättis nii sügava mulje, et panen tema esimeseks. Wilsoni “Victoria” on iga biograafiaid armastava lugeja jaoks tõeline maiuspala. Eelmisel aastal andis Varrak välja ka tema “Viktoriaanid”. Olgu mainitud, et BBC toodetud ülipopulaarse telesarja “Victoria” loojad kasutasid stsenaariumi kirjutamisel peamiselt just Wilsoni teost.
A. N. Wilson esineb festivalil reedel, 24. mail kell 17.00

 

 Leïla Slimani "Hällilaul"Leïla Slimani

Ilma igasuguse kahtluseta praegu üks maailmakirjanduse olulisemaid autoreid! Maroko päritolu prantsuse kirjaniku romaan “Hällilaul” lööb pahviks. Pikemalt kirjutan tema raamatust peagi Rahva Raamatu blogis.
Leïla Slimani esineb festivalil pühapäeval, 26. mail kell 16.00

 

 

 

David Lagercrantz "Tüdruk, kes peab surema"David Lagercrantz

Kui tippudest rääkida, siis müügitabelite tippudes on see mees olnud peaaegu kõigis riikides, kus tema raamatuid on välja antud. Just tema kirjutas järjed Stig Larssoni “Millenniumi” sarjale.
David Lagercrantz Rahva Raamatus pühapäeval, 26.05 kell 12.00 ja festivalil samal päeval kell 15.00.

 

 

Emelie Schepp "Delta-väljakutse"Emelie Schepp

Emelie Schepp on noor rootsi autor, kelle lugejad valisid aastatel 2016 ja 2017 parimaks krimikirjanikuks! Tema Jana Berzeliuse lugudest on eesti keeles ilmunud juba kolm romaani, millest viimane “Delta väljakutse” ilmus 2018. aastal.
Emelie Schepp esineb festivalil laupäeval, 25.05 kell 16.00

 

 

 

Julian Barnes „Aja müra”Julian Barnes

Julian Barnes on üks inglismaa olulisemaid kirjanikke. Viimati ilmus temal Varraku väljaandel Aet Variku tõlkes romaan “Aja müra”, mida tutvustasin märtsis.
Julian Barnes esineb Rahva Raamatus reedel, 24.05 kell 17.00 ja festivalil laupäeval, 25.05 kell 19.00

 

 

 

Mick Herron "Äraaetud hobused"Mick Herron

Mick Herron on inglise krimi- ja spiooniromaanide autor, keda nimetatakse spioonikirjanduse uueks kuningaks. Seda põhjusega! Herronilt on eesti keeles ilmunud “Äraaetud hobused”.
Mick Herron esineb Rahva Raamatus reedel, 24.05 kell 16.00 ja festivalil laupäeval, 25.05 kell 13.00

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives