Ajuteadlane Jaan Aru soovitab raamatuid!

Jaan Aru on Tartu Ülikooli ajuteadlane ja psühholoog, kes on omandanud doktorikraadi Max Plancki aju-uuringute instituudis Frankfurdis. Oma teadustöö eest on ta pälvinud Barbara Wengeleri auhinna, teaduse innuka populariseerimise eest on teda tunnustatud lausa riiklikult. Koos Talis Bachmanniga on ta kirjutanud raamatu „Tähelepanu ja teadvus“, mis ilmus 2009. aastal. Oma teise raamatu andis noor teadlane välja 2017. aasta algul ning selleks oli menukas aju, taju ja und käsitlev raamat “Ajust ja arust“.


Eric Vance “Suggestible You”

See murrangulise raamat uurib sisendamise mõjujõudu ja seda, mida meie meeled suudavad kujundada valust, peamistest haigustest ja igapäevastest sündmustest. Tutvu lähemalt raamatuga!

Jaan Aru soovitab: “Mõni usub, et kristallid võivad ravida, sest pärast kristalliteraapiat haigus kadus. See inimene pole rumal: tihti võimendab aju kõiksugu haiguseid ja kui tegelikult olematu tõhususega teraapia suudab rahustada inimese aju, kaob ka haigus. See on peaaegu uskumatu nähtus – kuidas näiliselt füüsiline haigus on seotud ajuga ja miks see, mida aju usub, midagi üldse loeb? Aju on aluseks kõigele, mida me mõtleme ja tunneme, tihti on aju aluseks ka haigustele. Kuid seda, mida aju arvab, saab mõjutada. Erik Vance on kirjutanud lennuka raamatu, mis lahkab platseeboefekti, hüpnoosi, mälu, taju ja valu ning näitab igal sammul, et me tunneme ja mõtleme seda, mida me usume. Seda raamatut on hädasti vaja ka eesti keeles!”

Daniel J. Levitin “Korrastatud mõistus. Selgelt mõtlemine infouputuse ajastul”

Daniel Levitini raamatust saame teada nii seda, miks me käitume nii, nagu me käitume, kui ka seda, kuidas juhtida oma elu nii, et see kulgeks sujuvamalt, tõhusamalt ja õnnelikumalt. Alan Grayson on selle raamatu kohta tabavalt öelnud: „See on omaniku käsiraamat meie enda mõistuse kasutamiseks.”
Raamatu autor Daniel Levitin on McGilli ülikooli psühholoogia ja neuroteaduse professor, kelle sulest on ilmunud juba mitu väga hinnatud bestsellerit. Rohkete eluliste näidetega vürtsitatult näitab ta uusimate teadustulemuste varal, kuidas saada tänapäevases infomaailmas taas oma koduse elu, töö ja aja korraldamise peremeheks. Loe edasi…

Jaan Aru soovitab: “Siit raamatust leidsin palju häid nippe, kuidas oma aega, tööd ja aju paremini planeerida. Raamat on pisut liiga paks, aga samas aju on ka väga keerukas masin, seega tema kasutusjuhend ei saagi olla õhuke kui vihik.”

Andres Laan “Tehisintellekt. Loomadest ja masinatest”

Imiteerides loomade ajus toimuvaid arvutusi, on tehisintellekt tunginud kõikvõimalikesse tehnikaleiutistesse, nutitelefonide häältuvastusseadmetest isejuhtivate autodeni. Et mõista nende intelligentsete süsteemide tööd, heidame pilgu tehislike ja bioloogiliste ajude sisemusse. Selgitame peamisi printsiipe, millel põhineb nende pealtnäha väga erinevate süsteemide toimimine. Loe edasi…

Jaan Aru soovitab: “Tahame või ei taha, aga tehisintellekt muudab meie kõigi elu. Oleme valmis või ei ole, aga tehisintellekt võtab Eestis lähemate kümmeaastakute jooksul üle kümnete tuhandete inimeste töö.  Sellises olukorras on igaühel otstarbekas end ise tehisintellekti arenguga kurssi viia ja aru saada, millega on tegu. Mida tehisintellekt suudab? Kas ja kuidas ta ajust erineb? Kas oskame ennustada, kuhu tehismõistus viie aasta pärast jõudnud on? Kuidas kindlustada nii iseendale kui ka oma lastele mõistlik roll? Kuidas jääda tehismõistusest nutikamaks? Tehisintellekti ei pea kartma, aga teda peab tundma. Raamat tehisintellektist eesti andeka noorteadlase poolt pakub just vajalikku ülevaadet.”

Pedro Domingos “Master Algorithm”

Pedro Domingose raamat “Master Algorithm” näitab, kuidas tehisintellekt korraldab ümber ärimaailma, poliitikat, teadust ja sõjapidamist. Autor võtab ette aukartust äratava retke leidmaks algoritmide “pealikku” – universaalset õppijat, kes suudab olemasolevatest andmetest omastada kõik võimaliku. Vaata raamatut!

Jaan Aru soovitab: “Tehisintellekt vallutab maailma. Autor selgitab põnevalt neid algoritme, mis on tehisintellekti taga. Raamatu autor kirjeldab viit suurt algoritmide “hõimu”, mis üritavad saavutada sama eesmärki – luua targemaid meetodeid andmetest õppimiseks. Autori arvates tuleb neid hõimusid omavahel lepitada, et jõuda nupukate masinateni.”

David Eagleman “Aju. Sinu lugu”

Kolju vaikusesse ja pimedusse lukustatult vormib aju sinu reaalsuse ja identiteedi mitmekülgset lugu. Mis on reaalsus? Kes oled sina? Kuidas sa teed otsuseid? Miks vajab sinu aju inimesi su ümber? Kuidas on tehnoloogia hakanud muutma inimeseks olemise tähendust? Autor juhib meid läbi ekstreemspordi, kriminaalõiguse, miimika, genotsiidi, ajukirurgia, kõhutunde ja robootika surematuse poole. Miljardite ajurakkude ja nende ühenduste tihedast sasipuntrast kerkib esile midagi sellist, mida sa tõenäoliselt ei arvanud sealt eest leidvat: sina ise. Loe edasi…

Jaan Aru soovitab: “Antud raamat on ilmselt üks parimaid populaarteaduslikke raamatuid ajust. Lennukas, lihtsasti loetav, tihti humoorikas ja samas täis sisukaid teadmisi, mis aitavad lugejal aju paremini mõista.”

Aaro Toomela “Kultuur, kõne ja Minu Ise”

Raamat Minu Isest, sellest, kes me vaimsete olevustena oleme. See on täiesti kasutu raamat – siit ei leia ühtegi nõuannet. Siin pole üldse juttu pereprobleemide lahendamisest, vaimsest täiustumisest, ajupotentsiaali kasutamisest, mõjustamise võtetest, eneseleidmisest ega kõigest muust taolisest. Selle asemel leiate siit ühe võimaliku viisi mõistmaks, mis on psüühika, mis on elu, mis on keskkond ning mis on meel, keel, märk, kõne ja kultuur. Saate samuti teada, mis on emotsioon, teadvus, alateadvus ning vaba tahe. Loe edasi…

Jaan Aru soovitab: “Muljetavaldav raamat inimmõtlemisest, ja -kultuurist. Isegi kui autoriga mitte nõustuda, tuleb nautida ja kummardada tema monumentaalset mõttekäiku kultuuri ja kõne mõjust inimese mõtlemisele.”

Michael Tomasello “A Natural History of Human Thinking”

Keel või kultuur, tööriistad või religioon: Darwinist alates on mõtlejad püüdnud välja selgitada, mis eristab inimest teistest loomadest. Autor koondab oma kakskümmend aastat võrdlevaid uuringuid inimestest ja suurtest inimahvidest veenvaks argumendiks, et koostööl põhinev sotsiaalne suhtlus on meie kognitiivse ainulaadsuse võti. Tutvu lähemalt raamatuga!

Jaan Aru soovitab: “Pisut keerukam raamat sellest, kuidas inimesest sai inimene – miks meie mõistus on teistsugune kui teistel suurtel inimahvidel. Tomasello on maailmakuulus teadlane, kes on näidanud, et a) suured inimahvid on tunduvalt nupukamad, kui seda tihti arvatakse ja seetõttu b) jõudnud lähemale vastusele, mis meid inimeseks teeb.”


Jaan Aru “Ajust ja arust. Unest, teadvusest, tehisintellektist ja muustki”

Raamat, mida te käes hoiate, on kirjutatud kõigile, keda huvitab aju ja mis seal sees leida on. Selle teemad on vahetult seotud minu uurimistööga inimese aju, taju ja une valdkonnas. Raamatust leiab näiteks vastused küsimustele nagu kuidas aju tööst tekib teadvus ning mis teeb inimese teiste loomaliikidega võrreldes eriliseks? Loe edasi…

 

 

 

Jaan Aru “Tähelepanu ja teadvus”

Raamat annab baasteadmised tähelepanust ja teadvusest kui nendest vaimsetest protsessidest, milleta meie normaalne elu ning eluga hakkamasaamine oleksid võimatud. Tähelepanupsühholoogia on keskne valdkond teaduslikus psühholoogias ning rakenduslikus inimesetundmises; teadvuseteadus on fundamentaalne filosoofia-, neuroteaduse ja meditsiinivaldkond, milles üritatakse vastata tähtsatele eluteaduste, vaimuteaduste ja maailmatunnetuse küsivatele narratiividele. Tegemist on esimese eestikeelse raamatuga, milles neid valdkondi süstemaatiliselt ning uuemate maailmateaduse teadmiste valguses käsitletakse ja tutvustatakse. Vaata raamatut!

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives