Lasteraamat, mis annab lisaks lugemiselamusele ka hea idee suviseks väljasõiduks!

Kas sooviksid reisihimulise ja ajaloohuvilise lapsevanemana oma võsukesi mööda Eestimaa mõisaid vedada, aga ei saa kuidagi väikseid inimesi nõusse? Meil on sulle üks tore idee välja pakkuda! Kingi neile Helen Käiti uus lasteraamat “Krahvinna ja kadunud sõrmus“, kus leidub nii mõisaelu, kummitusi kui ka põneva müsteeriumi lahendamist. See lugu võib täitsa kavalalt tekitada huvi nii ilusti taastatud kui ka lagunenud mõisahoonete vastu. Ja ehk saategi peale raamatu lugemist terve pere autosse pakkida ning sõita nii nendesse mõisatesse, millel põhinevad raamatu illustratsioonid kui ka kõigisse teistesse põnevatesse paikadesse.

Raamat, kus leidub ajalugu, kummitusi ja põnevust

Helen Käiti raamat „Krahvinna ja kadunud sõrmus“ on mõeldud lastele vanuses 10-12, kuid sobib suurepäraselt lugemiseks ka oluliselt noorematele ja vanematele lugemisfännidele. Lugu passib hästi just praegusesse aastaaega, sest kolm neidu – Nelli, Mirt ja Saara – satuvad põnevasse seiklusesse just suvisel koolivaheajal.

Vanas lagunevas mõisahoones mängides saavad sõbrannad ühel päeval ootamatu külalise. Krahvinna Eleonora von Mecklenburg suri tegelikult juba tükk aega tagasi, aga lahenduseta jäänud sõrmuse kadumise lugu ei anna rahu, mistõttu on ta kummitusena mõisa tagasi pöördunud, et paluda otsimisel tüdrukute abi.

Kild killu haaval, otsides järjest uusi vihjeid, asuvad krahvinna ja kolm sõbrannat pea sada aastat tagasi kadunud sõrmust otsima. Teekond ei ole lihtne ning lisaks füüsilisele katsumusele paneb see proovile ka
tüdrukute omavahelise sõpruse. Soov head teha ning aidata on aga lõpuks need omadused, mis tüdrukud sellel raske teekonnal sihile viivad.

Kuidas raamatu illustraator enda tööülesandele lisavürtsi andis

Raamatu illustraator Sirly Oder kirjeldab oma tööprotsessi: „Helen Käiti raamatu tegevus toimub maha jäetud mõisas, aga autor pole kordagi maininud, millises täpselt. Seega reaalne prototüüp piltide loomiseks mul puudus. Oleksin võinud joonistamiseks kolada lihtsalt internetis ja leitud fotode alusel illustratsioonid luua, aga see oleks olnud minu enda jaoks igav. Armastan väga reisida ja raamatu tegevuspaikade otsimine oli hea ettekääne üheks toredaks väljasõiduks. Alati tasub tööülesanded võimalikult huvitavaks teha! Peale ringreisi otsustasin raamatu tegevuspaiga kokku panna kolmest erinevast hoonest – Palmse, Kolga ja Malla mõisast. Need mõisahoonete külastamised aitasid paremini ette kujutada nii neid tube, kus lapsed raamatus mängivad kui ka kummitusliku krahvinna mälupilte 19.sajandi alguse elust. Mulle meeldis ka mõte sellest, kuidas laps saab raamatu suvisele väljasõidule kaasa haarata ning võrrelda raamatuillustratsiooni reaalse kohaga mõnes Eesti mõisas.“

Palmse mõis raamatu illustratsioonidel

Nii et haarake raamat kaasa ja asuge teele. Esimene peatus Palmse mõis. Lääne-Virumaal asuv mõisakompleks on ilusti taastatud ja toob sära silmadesse kindlasti paljudel ajaloohuvilistel. Sealses muuseumis saab väga hea ettekujutuse, millised olid kunagi mõisapere söögisaal, magamistoad, lauanõud ja vaba aja sisustamise viisid. Palmse mõisakompleksist on jõudnud raamatu illustratsioonidele nii Palmimaja kui ka härrastemaja üks magamistubasid.

Kui soovid mõisa külastada või sinna ööbima jääda, siis uuri nende võimaluste kohta lähemalt
kodulehelt: https://www.palmse.ee/

Kolga mõis raamatu illustratsioonidel

Harjumaal, Kuusalu vallas asuv Kolga mõis ehib raamatu kaant ja jõudis kõikidest illustratsioonidest vaid ühele pildile, aga mõisa külastamiseks on põhjust küllaga – uhke hoone peidab endas võimsaid treppe, ilusaid uksi ja põnevaid ruume. Kolga mõis on hetkel eraomandis ja külastada saab seda vaid eelneval kokkuleppel ekskursioonidega või ürituste ajal.

Mõisa kohta saad lähemalt lugeda siit: https://visitharju.ee/kolga-mois/.

Kõige värskema info ning erinevad sündmused leiad Kolga mõisa Facebookist.

Kui teil mõisa sisse minna ei õnnestu, siis sellest pole üldse hullu – hoonet saab imetleda ka väljast.

Sisse tasub põigata ka mõisa külje all asuvasse Kolga muuseumisse: https://www.facebook.com/kolgamuuseum/

 

Malla mõis raamatu illustratsioonidel

Lasteraamatus kujutatud mõisa eksterjöör on laenatud Malla mõisalt. Ajalooline Malla mõis Viru-Nigula vallas Lääne-Virumaal on üsna intrigeeriva lähiajalooga – 2014. aastal ostis mõisahoone bitcoinide eest Soome hõbedamiljonär, kuid paraku hävisid kõik taastamistööd juba 2018.aasta tulekahjus. Nüüdseks kuulub Malla mõis uuele eestlasest krüptoentusiastile. Mõis on varemeis, kuid vaatama tasub seda minna sellegi poolest.

Hoone ajalugu on samuti väärt uurimist: https://www.moisablogi.ee/post/malla-mois

Mida veel mõnusale väljasõidule kaasa haarata?

Vahel tasub leida tee vanal hea viisil kaarti uurides. Põhjalikult uuendatud Regio Eesti teedeatlas on hea abimees reisi planeerimisel, sest näitab laiemat ala märksa selgemalt kui väike digiseade. Samuti on atlas kindel tagala, kui elektrit või mobiililevi ei ole.

Atlast saab osta siit.

Igaks võimalikuks juhuks tasub väljasõidule kaasa võtta ka mõnusalt täis laetud akupank. Rahva Raamatu veebipood aitab.

Lisaks võivad elu lihtsamaks teha veel veepudel, söögikarbid snäkkide hoidmiseks, mõni hea CD ning vestlusmäng, millega lõbusalt autos aega veeta. Selleks külastage meie e-poodi.

Head suve nautimist kõigile!

About the author

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Raamatublogist

Siin blogis kirjutavad Rahva Raamatuga seotud toredad inimesed ja mõned külalisautorid sellest, mida nad armastavad: raamatutest ja lugemisest. Kui soovid omapoolselt sõna sekka öelda või soovitusi jagada, kirjuta meile aadressil rahvaraamat@rahvaraamat.ee – raamatutest rääkivad kaastööd ja soovitused on meie juures alati oodatud. Mõnusat lugemist!

Archives